Reklama

Niedziela Częstochowska

Lekarz człowiekiem sumienia

[ TEMATY ]

lekarz

Beata Pieczykura

- Sumienie lekarza, tym bardziej katolickiego lekarza, zmaga się często ze swoim napięciem pomiędzy prawem moralnym odczytywanym w sumieniu a prawem stanowionym, egzekwowanym przez państwo, związanym z koniecznością realizacji świadczenia medycznego - mówił ks. prof. dr hab. Arkadiusz Olczyk (teolog moralista, były duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej) podczas Walnego Zgromadzenia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Częstochowie w wykładzie na temat „Lekarz człowiekiem sumienia” wygłoszonym 21 maja w gmachu Kurii.

Podczas walnego zgromadzenia, którego przewodniczącym był prof. dr hab. Jerzy Jurkiewicz, sekretarzami - dr Wanda Pilkiewicz i dr Danuta Nita, dr n. med. Wanda Terlecka, prezes KSLP, wręczyła dyplomy członka honorowego bp. dr. Stefanowi Regmuntowi, przewodniczącemu Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych Konferencji Episkopatu Polski, ks. inf. dr. Marianowi Mikołajczykowi, byłemu wieloletniemu wikariuszowi generalnemu i kanclerzowi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. prof. dr. Stanisławowi Warzeszakowi, krajowemu duszpasterzowi służby zdrowia.

Beata Pieczykura


Laudacja chwaliła dokonania życiowe każdej z tych osób, które są różne, a łączą je szczególne zasługi w działaniach na rzecz trwania, rozwoju i jak najlepszego funkcjonowania Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. „W szczególnie trudnym okresie lat 2010 i 2011, kiedy istnienie stowarzyszenia było zagrożone, każdy z nich na swój sposób zrobił wszystko ,co mógł, by stowarzyszenie przetrwało i okrzepło. O każdym z nich można powiedzieć, że na aktualnym etapie stowarzyszenie jemu zawdzięcza swój byt” (z laudacji). Spotkanie było połączenie z rekolekcjami oraz 92. Pielgrzymką Służby Zdrowia na Jasną Górę w dniach 21-22 maja.

2016-05-24 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włączenie do „sieci szpitali” jest warunkiem bezpieczeństwa i rozwoju

Niedziela Ogólnopolska 25/2017, str. 48-49

[ TEMATY ]

lekarz

Medical Magnus Clinic

Z dr. Markiem Krochmalskim – szefem Medical Magnus Clinic w Łodzi – rozmawia Anna Janowska

ANNA JANOWSKA: – U pacjentów dotkniętych przewlekłymi schorzeniami informacje o innowacyjności w medycynie i nowych metodach terapii budzą nadzieję na powrót do zdrowia. Medical Magnus Clinic (MMC) w Łodzi to nowoczesne, wyspecjalizowane centrum medyczne, które daje nadzieję i skutecznie leczy. Jaka była Wasza droga do sukcesu?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: Są obszary, gdzie stanowisko europejskie mogłoby być bardziej spójne i zdecydowane

2022-10-06 19:06

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Malta

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Domenic Aquilina

Są obszary, gdzie stanowisko europejskie mogłoby być bardziej spójne i zdecydowane, niż jest to obecnie; gdyby tak się stało, można by skuteczniej wesprzeć obronę Ukrainy i jej polityczną pozycję - podkreślał w czwartek na spotkaniu Grupy Arraiolos prezydent Andrzej Duda.

W czwartek w stolicy Malty odbyło się spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos. Gospodarz 17. spotkania, prezydent Malty George Vella relacjonował, że głównymi tematami spotkania w Valletcie były: rola UE w obliczu wyzwań i zagrożeń przed nią stojącymi, wojna na Ukrainie i jej skutki w sektorze energetycznym oraz destabilizujący wpływ wojny na europejskie gospodarki. W tym kontekście Vella ponownie potępił „nieusprawiedliwioną i niewybaczalną wojnę na Ukrainie wywołaną przez Rosję”. Prezydenci – jak przekazał – mówili również o odwadze i determinacji kobiet w Iranie, walczących o podstawowe prawa i wolności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję