Reklama

Niedziela Częstochowska

Lekarz człowiekiem sumienia

[ TEMATY ]

lekarz

Beata Pieczykura

- Sumienie lekarza, tym bardziej katolickiego lekarza, zmaga się często ze swoim napięciem pomiędzy prawem moralnym odczytywanym w sumieniu a prawem stanowionym, egzekwowanym przez państwo, związanym z koniecznością realizacji świadczenia medycznego - mówił ks. prof. dr hab. Arkadiusz Olczyk (teolog moralista, były duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej) podczas Walnego Zgromadzenia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Częstochowie w wykładzie na temat „Lekarz człowiekiem sumienia” wygłoszonym 21 maja w gmachu Kurii.

Podczas walnego zgromadzenia, którego przewodniczącym był prof. dr hab. Jerzy Jurkiewicz, sekretarzami - dr Wanda Pilkiewicz i dr Danuta Nita, dr n. med. Wanda Terlecka, prezes KSLP, wręczyła dyplomy członka honorowego bp. dr. Stefanowi Regmuntowi, przewodniczącemu Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych Konferencji Episkopatu Polski, ks. inf. dr. Marianowi Mikołajczykowi, byłemu wieloletniemu wikariuszowi generalnemu i kanclerzowi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. prof. dr. Stanisławowi Warzeszakowi, krajowemu duszpasterzowi służby zdrowia.

Beata Pieczykura


Laudacja chwaliła dokonania życiowe każdej z tych osób, które są różne, a łączą je szczególne zasługi w działaniach na rzecz trwania, rozwoju i jak najlepszego funkcjonowania Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. „W szczególnie trudnym okresie lat 2010 i 2011, kiedy istnienie stowarzyszenia było zagrożone, każdy z nich na swój sposób zrobił wszystko ,co mógł, by stowarzyszenie przetrwało i okrzepło. O każdym z nich można powiedzieć, że na aktualnym etapie stowarzyszenie jemu zawdzięcza swój byt” (z laudacji). Spotkanie było połączenie z rekolekcjami oraz 92. Pielgrzymką Służby Zdrowia na Jasną Górę w dniach 21-22 maja.

2016-05-24 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klauzula sumienia w krajach Unii Europejskiej i USA

[ TEMATY ]

sumienie

lekarz

Alex E. Proimos / Foter.com / CC BY

Klauzula sumienia, obowiązująca w prawodawstwie większości krajów świata jest jednym z najbardziej aktualnych tematów dotyczących zasad opieki zdrowotnej przede wszystkim sprawujących ją lekarzy, pielęgniarki i farmaceutów. Jej prawna konstrukcja różnią się jednak między sobą. W niektórych krajach nie jest dookreślona prawem, w innych jej zakres, funkcjonowanie i związane z nią konsekwencje są jasno sprecyzowane. Poniżej prezentujemy podstawowe akty prawa międzynarodowego, Unii Europejskiej oraz praw niektórych krajów UE oraz USA regulujących kwestię klauzuli sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Przeor Jasnej Góry o pielgrzymowaniu, świętowaniu i optymizmie

2022-08-07 16:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

I w tym roku z Jasnej Góry popłynie to samo przesłanie, choć może wybrzmi jeszcze mocniej: „Bóg kocha każdego człowieka” - podkreśla przeor Sanktuarium przed uroczystością Wniebowzięcia NMP. O. Samuel Pacholski pielgrzymki piesze nazywa laboratorium życia i wiary, zaprasza do wspólnego świętowania, które choć w cieniu wojny jest wyrazem radości ze spotkania z Bogiem i przypomnieniem, że On upomni się o każdego kto mu zawierza.

- Jeżeli w naszym życiu przeżywamy pewne tragedie to nie dlatego, że Pan Bóg zapomniał o człowieku albo chce go bezlitośnie karać, ale On upomina się o nas, o całe nasze życie. Nie tylko to w wymiarze doczesnym, ale też w wymiarze wiecznym - zauważa jasnogórski przeor. Podkreśla, że jako ludzie wierzący musimy z optymizmem patrzeć w przyszłość i przypominać sobie, że „nasze życie nie zależy od pieniądza, od tego ile będziemy mieli gazu i węgla na zimę” i choć są to rzeczy ważne, a politycy są od tego, żeby te problemy rozwiązywać, to my „zachowujemy wiarę, że Bóg upomni się o każdego kto mu zawierza”.

CZYTAJ DALEJ

Co kryją Muzea Jasnogórskie?

2022-08-08 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W muzeach na Jasnej Górze znajdują się wota wdzięczności dla Matki Bożej Jasnogórskiej, pamiątki związane z wydarzeniami dziejowymi i osobistościami, które odwiedzały Jasną Górę, dzieła artystyczne wytworzone przez Paulinów.

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję