Reklama

Franciszek

Papież Franciszek: Eucharystia jest znakiem rozpoznawczym Kościoła

Eucharystia jest znakiem rozpoznawczym Chrystusa i Jego uczniów, ośrodkiem i formą życia Kościoła. Mówił o tym papież Franciszek podczas Mszy św., jaką odprawił przed bazyliką św. Jana na Lateranie. Liturgia ta poprzedza procesję eucharystyczną, która przejdzie do bazyliki Matki Bożej Większej. Tam papież udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

[ TEMATY ]

Franciszek

Boże Ciało

Grzegorz Gałązka

Przypominając wypowiedziane przez Jezusa słowa ustanowienia Eucharystii, Franciszek zwrócił uwagę na Jego polecenie: „To czyńcie”. Powtarzanie gestów Jezusa oznacza „czynienie” Eucharystii, „której podmiotem zawsze jest Jezus”, lecz która urzeczywistnia się za pośrednictwem naszych rąk, „namaszczonych Duchem Świętym”.

Papież przywołał też inne polecenie Jezusa, wypowiedziane przed rozmnożeniem chleba: „Wy dajcie im jeść”. W rzeczywistości to Jezus błogosławił i łamał chleb, by nakarmić rzeszę ludzi, ale „pięć ryb i dwa chleby przynieśli uczniowie”. Kawałki chleba, łamane przez Jezusa przechodziły przez ręce uczniów, którzy rozdawali te kawałki ludziom. To jest właśnie działanie z Jezusem, dawanie jeść razem z Nim. Zawsze potrzebne są te „dwa małe gesty: ofiarować trochę chleba i ryb, jakie mamy, oraz przyjmować chleb łamany z rąk Jezusa i rozdawać go wszystkim”.

Ojciec Święty zauważył, że owo łamanie wyjaśnia sens słów Jezusa: „Czyńcie to na moją pamiątkę”. - Jezus się złamał, łamie się dla nas. I prosi nas, byśmy się dawali, łamali dla innych. To właśnie „łamanie chleba” stało się ikoną, znakiem rozpoznawczym Chrystusa i Jego uczniów - wskazał Franciszek. Dodał, że „Eucharystia od początku stała się ośrodkiem i formą życia Kościoła”. Również wszyscy święci, znani lub anonimowi, „łamali siebie” i swe życie, aby „dać jeść” braciom.

Reklama

- Ile matek, ilu ojców wraz z chlebem codziennym, krojonym na domowym stole, łamało swe serca, by rosły dzieci, by dobrze rosły! Ilu chrześcijan jako odpowiedzialnych obywateli łamało własne życie w obronie godności wszystkich, szczególnie najuboższych, wykluczonych i dyskryminowanych! Gdzie znajdują oni siłę, by to wszystko robić? Właśnie w Eucharystii: w mocy miłości zmartwychwstałego Pana, który dziś również łamie dla nas chleb i powtarza: „Czyńcie to na moją pamiątkę” - mówił papież.

Zaznaczył, że wypełnieniem tego polecenia jest też procesja eucharystyczna, która stanowi gest upamiętniający Jezusa, gest „dania jeść” dzisiejszej rzeszy ludzi, gest dzielenia się naszą wiarą i naszym życiem jako znakiem miłości Chrystusa do całego świata.

2016-05-26 19:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy papież Franciszek w 2016 roku odwiedzi Wadowice?

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Wadowice

BOŻENA SZTAJNER

Władze Wadowice mają nadzieję, że ich miasto odwiedzi podczas Światowego Dnia Młodzieży w 2016 roku Ojciec Święty. Gdyby do tego doszło, papież Franciszek byłby trzecim następcą św. Piotra, który pojawił się rodzinnym mieście Karola Wojtyły.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję