Reklama

Niedziela Legnicka

Chojnów. Eucharystyczne święto dzieci z bł. Imeldą

„Powiedzcie, kochane siostry, jak to jest możliwe, Boga do swojego serca przyjąć, nie umierając przy tym z miłości do Niego?” - to jedyne słowa młodziutkiej Imeldy, które zanotowała historia. Pan Jezus spełnił jej marzenie, zabierając ją do siebie, tuż po przyjęciu I Komunii św. 12 maja 1333 roku.

[ TEMATY ]

dzieci

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski

Relikwie bł. Imeldy Lambertini, patronki dzieci pierwszokomunijnych, pojawiły się na stałe w chojnowskiej parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła. W tej właśnie parafii od wielu już lat prężnie działa Eucharystyczny Ruch Młodych, którego diecezjalnym moderatorem jest ks. Jarosław Górecki. Jego wielkim pragnieniem było, aby spotkania najmłodszych czcicieli Eucharystii odbywały się przy relikwiach ich patronki. Marzenia spełniły się. 27 maja pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego odbyła się uroczystość intronizacji relikwii.

Historia życia bł. Imeldy zdumiewa zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zaledwie 9-letnia córka zamożnych mieszkańców okolic Bolonii pragnęła wstąpić do klasztoru dominikanek. Po wielu prośbach i naleganiach, rodzice ulegli, oddając Imeldę na wychowanie do sióstr. Jej wielkim pragnieniem było przejęcie Pana Jezusa w komunii świętej. Jednak nie mogło się to dokonać ze względu na jej młody wiek. Ta chwila przyszła, gdy miała 12 lat. To przeżycie wywarło na niej ogromne wrażenie. Ze szczęścia i z miłości do Chrystusa zasnęła w pokoju. Kult Imeldy rozpoczął się tuż po jej śmierci. Jednak dopiero w roku 1826 papież Leon XII ogłosił ją patronką dzieci komunijnych.

Zobacz zdjęcia: Chojnów. Eucharystyczne święto dzieci z bł. Imeldą

Reklama

Pierwsze starania o przekazanie relikwii Błogosławionej do chojnowskiej parafii podjęto już kilka lat temu. W tym roku, za zgodą arcybiskupa Bolonii Metteo Zuppiego, udało się otrzymać te relikwie z diecezji Bolonia we Włoszech. To właśnie tam, w kościele Św. Zygmunta, znajduje się grób błogosławionej Imeldy Lambertini. 9 maja delegacja z parafii przywiozła relikwie do Chojnowa.

W piątek 27 maja uroczystość intronizacji rozpoczęła się już przed południem. Dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych z całej diecezji uczestniczyły w grze terenowej. Był też czas na rekreację i wspólne śpiewanie. O g. 16,00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP rozpoczęło się nabożeństwo majowe, po którym wyruszyła procesja eucharystyczna, w której dzieci niosły relikwie swojej patronki.

W kościele św. ap. Piotra i Pawła odprawiona została Msza św., po której zaprezentowano po raz pierwszy przedstawienie opowiadające historię bł. Imeldy. Wierszowany scenariusz powstał specjalnie na tę okazję. Wszyscy uczestnicy uroczystości mieli możliwość oddania czci relikwiom przez ucałowanie.

Reklama

Warto dodać, że oprócz relikwii bł. Imeldy ERM otrzymał także figurę i ikonę patronki dzieci pierwszokomunijnych. Parafia w Chojnowie jest prawdopodobnie jedynym miejscem w Polsce, w którym są obecne relikwie bł. Imeldy.

Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

Bł. Imelda żyła w pierwszej połowie XIV w. Urodziła się w Bolonii, w rodzinie hrabiowskiej. Wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Dominikanek, co było jej wielkim pragnieniem, mając zaledwie 9 lat, oczywiście za zgodą swoich rodziców. Jej wielkim pragnieniem było pełne uczestnictwo we Mszy św. Gdy miała 12 lat podczas Eucharystii, nad głową Imeldy pojawiła się unosząca się w powietrzu Hostia. Za zgodą kapłana nowicjuszka przystąpiła do Komunii św. Dziewczynka zmarła w ekstazie po przyjęciu tej pierwszej i ostatniej cudownej Komunii św. W roku 1881 r., gdy powstało Bractwo bł. Imeldy. Za pozwoleniem Leona XII zaczęto czcić Imeldę, jako patronkę dzieci przystępujących pierwszy raz do Komunii Świętej.

2016-05-28 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Bolesławcu trwają jubileuszowe – XX Dni Kultury Chrześcijańskiej

[ TEMATY ]

Legnica

Bolesławieckie Dni Kultury Chrześcijańskiej to okazja, by zaprezentować mieszkańcom miasta i regionu szeroko pojętą kulturę chrześcijańską, która wyraża się w bogactwie słowa, muzyki, nauki, świadectwa.

Inauguracja jubileuszowych - XX Bolesławieckich Dni Kultury Chrześcijańskiej miała miejsce podczas koncertu zespołu Skaldowie, który zagrał 24 września na festynie zorganizowanym przez parafię Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Tłumy mieszkańców różnych pokoleń przekonały się, że piosenki Skaldów niosą ponadpokoleniowe przesłanie, a ich mądrość życiowa i przesłanie są aktualne w każdym czasie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję