Reklama

W hołdzie wdzięczności Janowi Pawłowi II

Październik w bieżącym roku to miesiąc świętowania 25. rocznicy Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Wydarzenie to jest szczególnie bliskie społeczności Publicznego Gimnazjum w Glinniku, które nosi imię naszego wielkiego Rodaka oraz należy do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, która w tym roku po raz trzeci pielgrzymowała na Jasną Górę.

Niedziela podlaska 49/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Zygmunt Zimowski, arcypasterz diecezji radomskiej, do wszystkich szkół noszących zaszczytne imię Jana Pawła II wystosował następujące słowa: „Zbliża się radosna data 16 października, dzień 25-lecia Pontyfikatu naszego Rodaka Jana Pawła II. W jubileusz ten wpisuje się również 5-lecie działalności Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Dla każdej szkoły należącej do naszej wspólnoty będzie to szczególne święto. Pragniemy wspólnie przeżywać Jubileusz objęcia Stolicy Piotrowej przez Papieża Polaka. Nasze uroczystości rozpoczniemy już w czwartek 9 października br. o godz. 11.00 w Częstochowie. U stóp Jasnogórskiej Pani i Królowej będziemy wypraszać potrzebne łaski dla Patrona naszych szkół…”.
W imieniu tych, którzy byli inicjatorami powstania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II i jednocześnie organizatorami uroczystości na Jasnej Górze swoje słowa zaproszenia przysłała dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu, mgr Halina Marciniak.
Po odczytaniu zaproszeń w Publicznym Gimnazjum w Glinniku zrodziła się myśl, aby dołączyć do grona tych, którzy pielgrzymować będą na Jasną Górę. Uczniowie naszego gimnazjum zaproponowali, by wyjazd przedłużyć na trzy dni i podążyć śladami Jana Pawła II, nawiedzić miejsca, które są mu szczególnie bliskie. Organizacji tego przedsięwzięcia, przy aprobacie naszego dyrektora, Zdzisława Gąsowskiego, podjęły się panie M. Szpakowska i A. Czyż. Tegoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jan Paweł II Apostoł Jedności”.
Prośba o dofinansowanie wycieczki została pozytywnie przyjęta przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brańsku, która na ten cel ofiarowała 500 zł oraz Inspektorat PZU SA w Bielsku Podlaskim, który przeznaczył 100 zł. Koszty naszej pielgrzymki można było obniżyć dzięki życzliwości tych, u których zatrzymywaliśmy się na noclegi i posiłki. W sumie wyjechało 46 uczniów - 43 z Publicznego Gimnazjum w Glinniku, 2 z gimnazjum w Oleksinie i 1 ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Holonkach. Za opiekę nad uczniami odpowiadali: A. Czyż, M. Szpakowska, W. Rokicka i ks. M. Łukasiewicz. Po pokonaniu różnych przeciwności i załatwieniu niezbędnych formalności wyruszyliśmy 8 października o godz. 8.30 na pielgrzymi szlak. Pierwszym przystankiem na naszej drodze był Niepokalanów. Tam zwiedzaliśmy bazylikę oraz przeżywaliśmy Mękę i Śmierć Pana Jezusa podczas oglądania Misterium Męki Pańskiej.
Przed oblicze Królowej Polski na Jasną Górę dotarliśmy około godz. 18.00. Po spotkaniu z Czarną Madonną ks. Maciej Łukaszewicz odprawił w Bazylice na Jasnej Górze Mszę św. Swoją modlitwą objęliśmy Jana Pawła II oraz tych, którzy towarzyszyli nam duchowo - pozostałą społeczność gimnazjalną, naszych rodziców i rodziny.
Na spoczynek udaliśmy się do domu Sióstr od Aniołów. W kaplicy u sióstr odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem. Po śniadaniu około godz. 8.30 pojechaliśmy na Jasną Górę. Tam otrzymaliśmy od organizatorów znaczki pielgrzymkowe, a niektórzy z nas mieli okazję udzielić wywiadu miejscowemu radiu. Zwiedziliśmy Salę Rycerską, Muzeum, Skarbiec, Bazylikę Jasnogórską; znów pokłoniliśmy się Czarnej Madonnie.
O godz. 11.00 rozpoczęły się główne uroczystości, którym przewodniczył abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce wspólnie z bp. Zygmuntem Zimowskim. W strugach deszczu, na wałach jasnogórskich około 6500 przedstawicieli z ponad 150 szkół im. Jana Pawła II modliło się za swojego Patrona. Nuncjusz Apostolski padający deszcz odczytał jako symbol spływających z nieba obfitych łask Bożych. W słowie skierowanym do zgromadzonych przypomniał o wielkiej wartości rodziny i szkoły, o znaczeniu wartości chrześcijańskich i roli nauczania Jana Pawła II w wychowywaniu młodego pokolenia, o tym jak ważnym autorytetem dla młodych ludzi powinien być Jan Paweł II. „Miłujcie polską szkołę tak jak umiłował ją wasz Patron - Papież Jan Paweł II” - zwrócił się z prośbą do pielgrzymów, dziękując też nauczycielom za wychowawczy trud. W akcie zawierzenia uczniowie i wychowawcy modlili się: „Matko Boża, spraw, aby Rodzina Szkół noszących im. Jana Pawła II zawsze była wierna tym wartościom, które ukazuje Patron”.
Uroczystości na Jasnej Górze urozmaicił występ zespołu „Dzieci z Brodą”. Wszyscy wspaniale się bawili słuchając i czasami tańcząc w rytm muzyki. Najbardziej odważni z naszej grupy mogli osobiście porozmawiać z liderem zespołu Joszko Brodą i śpiewającymi dziećmi, jak też, w drodze wyjątku, otrzymać autografy. Stąd wiemy, że w zespole śpiewają dzieci dobrze uczące się, ale nie mogą one rozdawać autografów, aby - jak mówi Joszko Broda - „nie przewróciło im się w głowie”, mogą natomiast fotografować się z widzami. Sam Joszko Broda bardzo zainteresował się naszą grupą, poznał szczegóły naszej pielgrzymki, dowiedział się też gdzie leży Glinnik.
Po uroczystościach na Jasnej Górze udaliśmy się na nocleg do Andrychowa (miejscowości położonej około 140 km od Częstochowy). W trakcie przejazdu uczniowie mogli zwrócić uwagę na przemysłowy krajobraz Śląska: elektrownie, np. w Jaworznie, zakłady przemysłowe, szyby kopalni węgla kamiennego oraz hałdy - efekt działalności człowieka. Fragment trasy przejechaliśmy autostradą A4.
Poniedziałek 10 października rozpoczęliśmy od zwiedzania Wadowic, miasta w którym urodził się Karol Wojtyła. Tam pierwsze kroki skierowaliśmy do świątyni, gdzie przyszły Papież został ochrzczony i przyjął I Komunię św. Wadowice słyną z „papieskich” kremówek, na które Ojciec Święty „chodził po maturze”. My też skosztowaliśmy tych bardzo słodkich i kremowych ciastek w kawiarence naprzeciw domu, w którym mieszkał Karol Wojtyła. Dom Karola Wojtyły prowadzą Siostry Świętej Rodziny z Nazaretu. One dbają o to niezwykłe miejsce, w którym obecnie znajduje się muzeum. Uwaga gimnazjalistów skupiła się na rzeczach osobistych księdza, a później biskupa i kardynała Wojtyły, a więc na jego ubraniach, strojach góralskich, fotografiach, nartach wraz z butami, wiośle, darach poprzednich papieży, strojach liturgicznych, bogatej literaturze autorstwa Karola Wojtyły.
Kolejne kroki skierowaliśmy do miejsca jakże bliskiego Ojcu Świętemu - Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam zwiedzaliśmy piękną barokową świątynię.
Ks. Maciej Łukaszewicz odprawił Mszę św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Zarówno tu, jak i w Częstochowie, gimnazjaliści czynnie włączyli się w Liturgię, czytając lekcje, śpiewając psalmy i inne pieśni liturgiczne. Była to przepiękna modlitwa sprawiająca, że przyłączali się do nas inni ludzie i wspólnie uczestniczyli w Mszy św. Niejeden też zapytał: „Skąd jesteście?”, pełen podziwu dla młodzieży, która tak pięknie się modli i wzorowo zachowuje.
Następnym przystankiem były krakowskie Łagiewniki - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z ołtarzem w kształcie drzewa i obrazem Jezusa Miłosiernego. Ta nowoczesna świątynia gościła w swoich progach Apostoła Jedności, który dokonał jej konsekracji. Nieopodal tego Sanktuarium znajduje się klasztor Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, miejsce, gdzie przebywała Apostołka Bożego Miłosierdzia. Okno celi, w której zmarła św. Faustyna jest zaznaczone żółtymi kwiatami i pamiątkową tablicą. Znajduje się ono prawie nad wejściem do tzw. „starego kościoła”. Tam, w ciszy i skupieniu mogliśmy kontemplować Obraz Miłosiernego Jezusa i oddać hołd wdzięczności św. Faustynie, której szczątki doczesne są złożone w tym właśnie kościele.
Ostatnim etapem naszej pielgrzymki były zabytki Krakowa, jakże bliskie Ojcu Świętemu. Byliśmy na Wawelu, w jednym z najważniejszych miejsc dla naszej historii. Tu szczególnie zwróciliśmy uwagę na katedrę, miejsce koronacji i spoczynku naszych królów, miejsce spoczynku wielkich Polaków, m.in. kanonizowanej przez Jana Pawła II św. Jadwigi, Mickiewicza, Słowackiego, Piłsudskiego. Widzieliśmy dzwon Zygmunta, obwieszczający ważne wydarzenia. Wielką popularnością wśród naszych uczniów cieszył się smok wawelski. Dotarliśmy też na Rynek Główny, gdzie obejrzeliśmy sukiennice, ratusz, pomnik Adama Mickiewicza i kościół Mariacki ze swoim wspaniałym zabytkowym wnętrzem. Bardzo zmęczeni, ale i pełni niesamowitych przeżyć i niezapomnianych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. Czas podróży był wypełniony modlitwą (Różaniec i Koronka do Miłosierdzia Bożego), śpiewem i niekończącymi się rozmowami przeplatanymi śmiechem. Do gimnazjum w Glinniku dotarliśmy około godz. 2.00 w nocy.
Święto XXV-lecia Pontyfikatu nadal trwało. Po powrocie do szkoły rozpoczęliśmy przygotowania do uczczenia Rocznicy 16 października. Trwały próby śpiewu, czytania lekcji i modlitw oraz montażu słowno-muzycznego poświęconego osobie Patrona Gimnazjum. Nad wszystkim czuwały Anna Czyż i Małgorzata Szpakowska. W przygotowanie uroczystości włączyli się również mieszkańcy Glinnika, którzy przygotowali miejsce uroczystości - remizę w Glinniku i przystroili swoje domy wizerunkami Jana Pawła II, barwami papieskim i narodowymi, wyrażając w ten sposób swoją wdzięczność Wielkiemu Papieżowi.
W czwartek 16 października o godz. 10.00 w pięknie udekorowanej świetlicy rozpoczęła się radosna uroczystość. Dyrektor gimnazjum, Zdzisław Gąsowski powitał zaproszonych gości oraz przypomniał wydarzenie sprzed 25 laty, kiedy świat usłyszał słowa: „Habemus Papam! Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla Ioannem Paulum Secundum!”.
Mszę św. sprawował ks. Maciej Łukaszewicz. Razem ze wspólnotą gimnazjalną dziękczynienie Bogu za Wielki Pontyfikat składali: dziekan i proboszcz brański, ks. prał. Roman Wodyński, wójt Gminy Brańsk, Krzysztof Jaworowski, inspektor ds. oświaty, Teresa Sakowicz, licznie przybyli mieszkańcy Glinnika i rodzice uczniów. Uroczystości towarzyszyła modlitewna atmosfera i piękny śpiew gimnazjalistów.
W trakcie modlitwy wiernych prosiliśmy Boga o zdrowie i siły dla Jana Pawła II na dalsze lata pontyfikatu, modliliśmy się za bp. Antoniego Dydycza i księży pracujących w parafiach, z których pochodzą nasi uczniowie (Brańsk, Domanowo, Hodyszewo), za Ojczyznę, uczniów i absolwentów PG w Glinniku, rodziców naszych uczniów, nauczycieli. Błagaliśmy o miłosierdzie dla zgromadzonych na Liturgii i dla całego świata. Na zakończenie Mszy św. zapewniliśmy Chrystusa o naszej wierności słowami: „Tobie ufam i bać się nie będę!”.
Po Mszy św. uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pod tytułem Totus Tuus, w którym ukazali bezgraniczną ufność Jana Pawła II w macierzyńską opiekę Maryi, jego ogromną i niezachwianą wiarę w Boga, wytrwałe głoszenie światu Dobrej Nowiny, nawoływanie do wzajemnej miłości i szacunku dla człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Jemu śpiewaliśmy Barkę, Była cicha, Czarną Madonnę, Oto jest dzień, Niech będzie chwała, Pan jest Pasterzem moim, Ojcze Święty.
Po części artystycznej wójt Gminy Brańsk, Krzysztof Jaworowski mówił o Janie Pawle II, zachęcał, by brać z niego przykład, zbierać pamiątki i modlić się za niego i wszystkich kapłanów. Dyrektor Gimnazjum, Zdzisław Gąsowski odczytał telegram z życzeniami dla Papieża wysłany do Watykanu. Ks. prał. Roman Wodyński wspominał swój pobyt w Rzymie w czasie konklawe, na którym Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Był jednym z pięciu reprezentantów naszej diecezji i jako jeden z pierwszych Polaków złożył hołd Ojcu Świętemu całując jego pierścień. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości odmówili pod przewodnictwem ks. Macieja Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Pan Dyrektor podziękował przybyłym Gościom, mieszkańcom Glinnika, rodzicom, nauczycielom i uczniom za wspólne świętowanie. Mieszkańcy Glinnika wyrazili swoją wdzięczność Księdzu Prałatowi, Panu Wójtowi i Panu Dyrektorowi śpiewem pięknej pieśni Życzymy, życzymy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: młodzi potrzebują ewangelizacji przez edukację

2024-04-22 13:36

[ TEMATY ]

papież

ewangelizacja

młodzież

©Grzegorz Gałązka

Ilekroć spotykam się z ukraińskimi dziećmi, uderza mnie jedna rzecz, że się nie uśmiechają, że straciły uśmiech - powiedział papież na audiencji dla zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich z Ploërmel. Zauważył, że w krajach ogarniętych konfliktem zbrojnym najmłodsi potrafią się bawić nawet pod bombami, ale wojna odbiera im uśmiech. Franciszek apelował do zakonników, aby pracując z takimi dziećmi, starali się przywrócić im uśmiech.

Bracia Szkół Chrześcijańskich z Ploërmel to założone przed 200 laty we Francji zgromadzenie, które zajmuje się ewangelizacją poprzez edukację. Dziś jest już obecne w 26 krajach świata.

CZYTAJ DALEJ

Bp Markowski: obraz kapłana inny, istota kapłaństwa ta sama

2024-04-21 10:03

[ TEMATY ]

bp Rafał Markowski

Bp Markowski

Autorstwa Małgorzata Koniorczyk - Praca własna, CC BY-SA 4.0

bp Markowski Rafał

bp Markowski Rafał

Wizerunek kapłaństwa zmienił się, ale istota tej posługi pozostaje ta sama. Kapłan powołany jest do tego, żeby pełnić posługę sakramentów, Słowa Bożego i miłości - powiedział portalowi Polskifr.fr pomocniczy biskup warszawski bp Rafał Markowski. W Niedzielę Dobrego Pasterza 21 kwietnia obchodzimy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania, który rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.

„Wobec zmieniającego się obrazu Kościoła, procesów społecznych, które się dokonują i wyzwań, które się pojawiają, wizerunek kapłaństwa ulega zmianie. Obecnie podjęcie decyzji o wstąpieniu do seminarium to w dużej mierze akt odwagi młodego człowieka” - ocenił bp Markowski, który w latach 1987-1993 był prefektem (wychowawcą) w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję