Wielki sukces! Kielce wygrały Ligę Mistrzów!

sport

piłka ręczna

Tomasz Fąfara/Copyright © KS Vive Tauron Kielce

Historyczny sukces polskiego sportu! Vive Tauron Kielce wygrało Ligę Mistrzów piłkarzy ręcznych, pokonując w rzutach karnych MKB Veszprem! Choć jeszcze dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry nikt nie spodziewał się, że cokolwiek jest w stanie odebrać triumf Węgrom.

Mecz Vive Tauron Kielce - MKB Veszprem zapowiadał się niezwykle emocjonująco. Oboje finaliści Ligi Mistrzów grali już w zeszłym roku w Final Four w Kolonii. Wtedy mistrzowie Polski zajęli trzecie miejsce, a Węgrzy - drugie. W sobotnich półfinałach tegorocznej edycji podopieczni Talanta Dujszebajewa ograli Paris Saint-Germain, wygrywając 28:26. Veszprem w rywalizacji o ścisły finał pokonało po dogrywce niemieckie THW Kiel 31:28.

Początek niedzielnej rywalizacji wyraźnie należał do Węgrów. Ekipa Xaviego Sabate była lepiej zorganizowana zarówno w defensywie, jak i ataku. Żółto-biało-niebiescy w pierwszych kilku minutach stracili z kolei pięć piłek po niewymuszonych błędach. Veszprem szybko odskoczyło na cztery bramki i kontrolowało przebieg gry. Po kwadransie grę mistrzów Polski uspokoił Uros Zorman i Vive odrobiło stratę do dwóch bramek. Niestety, słabo funkcjonowała bramka kielczan i Węgrzy pod koniec pierwszej połowy znowu powiększyli przewagę. Do szatni Vive zeszło z czterema trafieniami straty, a na tablicy wyników widniało 17:13 dla Veszprem.

Druga połowa nie zaczęła się najlepiej dla Vive Kielce. Węgrzy znowu mieli przewagę i na dwanaście minut przed końcem byli lepsi o osiem bramek. Stało się jednak coś nieprawdopodobnego. Podopieczni Dujszebajewa stopniowo odrabiali straty. Niemal rno z syreną trafił Krzysztof Lijewski i doprowadził do dogrywki W zaledwie siedem minut kielczanie odrobili całą stratę i rywalizacja zakończyła się remisem.

Rozstrzygnięcia nie przyniosła także dogrywka, zatem zwycięzcę musiały wyłonić rzuty karne.

W czwartej serii karnych Szmal obronił rzut Terzicia. W decydującej o wygraniu trofeum serii nerwy opanował Aguinagalde, który rzucił celnie i dał wygraną Vive Tauronowi Kielce! Kielczanie najlepszym zespołem Europy w piłce ręcznej! To historyczny sukces polskiego klubu!

2016-05-30 07:47

Ocena: +1 0

Rok 2013 w sporcie

sport

ARTUR STELMASIAK

2013 roku zdecydowanie nie był dobry dla polskich siatkarzy. Drużyna Andrei Anastasiego przegrała wszystko, co tylko mogła przegrać. Najpierw nastąpił blamaż w Lidze Światowej, w której zajęła dopiero dalekie 11. miejsce. Na mistrzostwach Europy, które Polska współorganizowała z Danią niestety nie było lepiej. Polska co prawda wyszła z dość łatwej grupy, ale dopiero z drugiego miejsca. Tyle że już w pierwszym spotkaniu fazy finałowej podopieczni Anastasiego nie dali rady Bułgarii, ulegając ekipie z Bałkanów 2:3 i grzebiąc szanse na dobry wynik. Słaba postawa biało-czerwonych skłoniła władze PZPS do zastanowienia się nad przyszłością naszej reprezentacji. Poskutkowało to tym, że Anastasi stracił pracę, a na jego miejsce pod koniec października zatrudniono Francuza Stephane'a Antigę. Oby młody trener odmienił oblicze naszej drużyny narodowej wszak w 2014 roku od 3 do 21 września w 6 miastach Polski szykują się nam Mistrzostwa Świata.