Reklama

Kard. B. Stella o Jubileuszu Kapłanów: papież zawiesił przed nami wysoko poprzeczkę

2016-06-02 16:19

kg (KAI/Avvenire) / Rzym / KAI

Włodzimierz Rędzioch

Papież zawiesił wysoko poprzeczkę przed księżmi, a jest to poprzeczka nie jego, lecz Ewangelii, która stawia przed wszystkimi radykalne wymagania – w ten sposób prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Beniamino Stella skomentował nauki głoszone 2 czerwca przez Franciszka kapłanom z całego świata. Ponad 6 tys. duchownych uczestniczy od 1 bm. w Jubileuszu Kapłanów i Seminarzystów, odbywającym się w Rzymie w ramach Roku Miłosierdzia. Przebiega on pod hasłem „Na wzór Dobrego Pasterza kapłan jest człowiekiem miłosierdzia i współczucia, bliskim swemu ludowi i sługą wszystkich”.

W dłuższej rozmowie ze Stefanią Falasca z włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire” kardynał-prefekt zwrócił uwagę, że o ważności tego wydarzenia świadczy fakt, iż w Roku Jubileuszowym papież postanowił poświęcić kapłanom prawdziwe jednodniowe rekolekcje z trzema naukami. „Jest to szczególny dzień Jubileuszu, bliski uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego” – podkreślił purpurat.

Dodał, że „rozważając Serce Chrystusa Dobrego Pasterza, następca św. Piotra pragnie przemówić z bliska do serc kapłanów całego świata”. „Dla wielu księży będzie to okazja do powrotu do świeżości Ewangelii, której ofiarowują życie, zanurzając się w niej w milczeniu, słuchaniu, modlitwie, a zarazem przeżywając możliwość doświadczenia wspólnoty z papieżem i całym Kościołem” – oświadczył rozmówca dziennika.

Zauważył następnie, że od początku obecnego pontyfikatu księża musieli przyzwyczaić się do nowego sposobu komunikowania się, gdyż Franciszek używa języka prostego i wyrazistego, na który składają się obrazy i słowa-klucze, a nieraz też odwołanie się do starożytnej techniki przemawiania i retoryki. Ma to za zadanie wywołanie „zdrowego niepokoju”, nie po to jednak, aby karać, ale aby ukazać pozytywny ideał. „Ważne jest czytanie i rozważanie nauczania papieskiego w całości, gdyż zwraca się on jak dobry ojciec rodziny do swych dzieci, ze słowami czułości i bliskości wobec kapłanów” – podkreślił kard. Stella.

Reklama

Zaznaczył z kolei, że określenie „otwarte drzwi”, użyte w jednej z katechez papieskich, jest symbolem służby pełnionej w duchu gotowości i oddania, która nie sprowadza się do roli urzędnika lub pracy w określonych godzinach. Papież wie oczywiście, że kapłan ma prawo do odpoczynku i że nie powinien być nadaktywny, „ale chce raczej pobudzić nas do rozumienia posługi jako wielkodusznej ofiary z życia” – wyjaśnił włoski kardynał kurialny. Dodał, że Ojciec Święty przemawia z autorytetem, wspartym wielkim świadectwem, gdy mając dzień wypełniony spotkaniami i wydarzeniami, nierzadko z wielkim zmęczeniem, często zatrzymuje się, aby pozdrowić osobiście różne osoby.

„Nie powinniśmy zapominać, że cele drogi duchowej wymagają całkowitego zaangażowania. Tę poprzeczkę przed kapłanami, biskupami czy kardynałami zawiesił wysoko nie papież, ale Ewangelia, stawiająca radykalne wymagania” – mówił dalej prefekt Kongregacji. Przypomniał, że swoim uczniom Jezus powiedział, iż ten, kto chce iść za Nim, nie będzie miał gdzie położyć swej głowy.

Pytany o to, jakie problemy duchowieństwa uważa dziś za najbardziej palące, kardynał zauważył, że na Zachodzie postać kapłana stała się mniej centralna w społeczeństwie i ze względu „na pewien kryzys wiary i praktyk religijnych” nie zawsze jest mu łatwo odczuć swoją tożsamość. Należy do tego dodać spadek powołań, który często jeszcze bardziej komplikuje politykę duszpasterską i parafialną w diecezji i nierzadko grozi przeciążeniem kapłanów pracą. Innym problemem, tym razem związanym z pośpiechem naszych czasów i naciskiem oczekiwań duszpasterskich, jest trudność w znalezieniu miejsca i energii na troskę o życie duchowe i formację oraz harmonii między duchowością a urzędem, modlitwą a posługiwaniem – dodał kardynał.

W tym kontekście zwrócił uwagę, że najwięcej spraw, wpływających do kierowanego przezeń urzędu, dotyczy uczuciowości – są to zagadnienia delikatne dla każdej osoby, dotyczą bowiem intymnej sfery życia, ulegając przy tym wpływom, zarówno korzystnym, jak i złym, różnych uwarunkowań osobistych, rodzinnych, społecznych czy kulturowych.

Niewątpliwie sytuacja dzisiejsza wydaje się szczególnie złożona, wszyscy bowiem, „w tym także księża, będący dziećmi swoich czasów, są zanurzeni w kulturze tymczasowości”, w której więzi, na co często zwraca uwaga socjologia religii, stały się „płynne”. To zaś oznacza, że kandydaci do kapłaństwa nie otrzymują „tej solidności psychicznej i uczuciowej, której potrzebują” – stwierdził prefekt urzędu kurialnego. Zaznaczył, że wymaga to usilnej pracy, łączącej wysiłki wszystkich odpowiedzialnych za powołania, na rzecz formacji ludzkiej i uczuciowej przyszłych kapłanów, towarzyszenia im na drodze głębokiego samopoznania, pomagania im w pokonywaniu ewentualnych problemów i we wzrastaniu w zdolności do wspólnego przeżywania więzi pogodnych, przejrzystych i we wstrzemięźliwości.

Włoski purpurat kurialny zwrócił następnie uwagę, że kapłan potrzebuje dziś i zawsze prawdziwej i żywej duchowości, to znaczy doświadczenia osobistej relacji z Bogiem, a także Jego miłości i Jego przebaczenia. Przypomniał też słowa Franciszka sprzed dwóch lat, iż „kapłan jest najbiedniejszy wśród ludzi, jeśli Bóg go nie wzbogaci”. „Możemy służyć ludowi Bożemu, leczyć jego rany, głosić i świadczyć o radości Ewangelii dopiero wtedy, gdy jako pierwsi zanurzyliśmy się w Sercu Boga, gdy przezywamy doświadczenie Jego miłości i miłosierdzia” – podkreślił kard. Stella.

Oznajmił, że w ciągu 3 lat kierowania Kongregacją, które pokrywają się z obecnym pontyfikatem, jego praca polega na angażowaniu się, w klimacie wzajemnej współpracy, w wychodzenie poza papiery i dokumenty, „wiedząc, że za nimi tkwi historia naszych braci”. W ten sposób „próbujemy pracować, aby wszyscy księża mogli czuć, że towarzyszymy im a Kongregacja jest jakby ich domem” – oświadczył kardynał-prefekt. Zaznaczył, że kapłani dzisiejsi stoją przed nowymi wyzwaniami, a zarazem odczuwają „wielkie pragnienie formacji, duchowości i prawdziwości swej posługi”, a słuchając papieża „wszyscy księża są wzywani na nowo do stałego nawracania się, aby stawali się pasterzami otwartego serca, gotowymi do «wyjścia» na peryferie istnienia”.

Na zakończenie szef urzędu watykańskiego zwrócił uwagę, że papież „prosi nas o przezwyciężenie pokusy czucia się «panami owczarni» lub stawania się zwykłymi «funkcjonariuszami sacrum»”. Zachęca on duchownych, aby byli duszpasterzami według serca Jezusa, którzy wśród ludu Bożego są gotowi do namaszczania olejem Ducha swych braci, zwłaszcza najbiedniejszych i najbardziej zmarginalizowanych. „W istocie Ojciec Święty przywołuje nam istotę Ewangelii: dawanie życia za innych jest jedynym sposobem, aby otrzymać je w obfitości i aby cieszyć się odtąd radością Ojca, którą chce obdarzyć” – zakończył swą rozmowę kard. B. Stella.

Tagi:
kapłan Watykan jubileusz kapłan

Francja: zamordowano 91-letniego kapłana

2019-11-05 16:53

Krzysztof Bronk/vaticannews.va, pb (KAI) / Oise

W Ronquerolles w departamencie Oise w północnej Francji zamordowano 91-letniego kapłana. Zdaniem policji zabójstwo nie miało podłoża terrorystycznego. Zatrzymano 19-letniego mężczyznę, którego podejrzewa się o popełnienie zbrodni. Poinformowano, że cierpi on na zaburzenia psychiczne.

Graziako

Ciało księdza Rogera Matassoliego znaleziono 4 listopada rano w jego mieszkaniu. Jak mówi miejscowy proboszcz ks. Bernard Grenier, zamordowany kapłan przez wiele lat pracował w tym regionie. Był dobrze znany i ceniony. Choć był już na emeryturze, to chętnie służył pomocą, zwłaszcza chorym, których odwiedzał z Najświętszym Sakramentem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

#ZatrzymajAborcję w rękach lewicy

2019-11-13 21:56

Artur Stelmasiak

Według nieoficjalnych informacji przewodniczącym sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej ma być poseł z lewicy. W tej komisji znajduje się obywatelski projekt poparty przez KEP #ZatrzymajAborcję.

Artur Stelmasiak

Oznacza to, że według własnych wytycznych, Prawo i Sprawiedliwość próbuje zrzucić odpowiedzialność za brak działań ws. ochrony życia na lewicę, czyli na postkomunistów SLD, partię Roberta Biedronia i partię Razem.

Przypomnijmy, że obywatelski projekt Zatrzymaj Aborcję uzyskał pełne poparcie biskupów podczas plenarnych obrad Konferencji Episkopatu Polski. Trafił do sejmu w listopadzie 2017 roku z rekordowym poparciem Polaków 830 tys. podpisów. Na początku roku 2018 roku w pierwszym czytaniu w głosowaniu uzyskał miażdżącą sejmową przewagę prawie 280 posłów.

Po pierwszym czytaniu projekt Zatrzymaj Aborcję trafił do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a w między czasie uzyskał także pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na tym dobre wieści z sejmu się skończyły, bo ówczesna szefowa komisji Rodziny poseł Bożena Borys-Szopa przez wiele tygodni skutecznie blokowała rozpatrywanie projektu. Nawet, gdy dochodziło do głosowania na komisji to większość polityków PiS głosowało w koalicji z posłami PO i Nowoczesnej skutecznie torpedując dalsze prace nad ochroną życia. W lipcu 2018 roku powołano specjalną podkomisję, do której weszli starannie wyselekcjonowani posłowie PiS. Okazało się, że to najgorsza podkomisja chyba w historii sejmu, bo nie zebrała się ani razu. Osobiście za obronę aborcji eugenicznej odpowiedzialni są posłowie PiS: Grzegorz Matusiak (przewodniczący), Anita Czerwińska, Ewa Kozanecka, Urszula Rusecka, Teresa Wargocka.

Według ustaleń Tygodnika "Niedziela" projekt popierany przez KEP ma zostać oddany w ręce skrajnie lewicowych polityków, co oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar oddać ten najważniejszy projekt obywatelski na pożarcie polityków proaborcyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Łotwa: w kraju działa przeszło 1,2 tys. parafii i gmin religijnych, nieco ponad tysiące świątyń

2019-11-14 20:49

kg (KAI/B-I) / Ryga

Na Łotwie działało w 2018 roku 1220 organizacji, parafii i wspólnot religijnych, które miały do dyspozycji 1032 świątynie i inne obiekty kultu. Dane te przedstawiło tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości, które rejestruje poszczególne Kościoły i inne stowarzyszenia wyznaniowe. Najwięcej świątyń należało w tym czasie do luteran i katolików – dwóch głównych wyznań w tym nadbałtyckim państwie.

Grzegorz Gałązka
Papiez w sanktuarium narodowym Łotwy

Według Ministerstwa w ub.r. na Łotwie istniały 292 wspólnoty luterańskie (rok wcześniej było ich 286), 278 katolickich (261), 125 prawosławnych (bez zmian w porównaniu z rokiem 2017), 72 staroobrzędowe (o 1 więcej), 99 baptystycznych (96), 60 zielonoświątkowych, 51 adwentystów dnia siódmego, 15 muzułmańskich, 12 żydowskich, 11 waisznawitów (grupa wywodząca się z hinduizmu), 11 nowoapostolskich (wszystkie bez zmian), 39 chrześcijan wiary ewangelicznej (o 2 więcej), 19 wspólnot "Nowego Pokolenia", 4 buddyjskie, 11 tzw. dievtursów – wyznawców dawnej rodzimej wiary, czyli współczesnych pogan oraz 34 gminy świadków Jehowy.

Ponadto w 2018 działało w tym kraju m.in. 10 parafii luteran niemieckich, 3 wspólnoty tzw. "ewangelicznych wyznawców Mesjasza", po 4 gminy mormonów i ewangelików reformowanych, 2 wspólnoty anglikańskie, po 1 gminie Armii Zbawienia, hinduistycznej i inne – łącznie ponad 30 różnych małych wspólnot.

W tym czasie ludzie wierzący na Łotwie rozporządzali 1032 świątyniami i miejscami modlitwy – rok wcześniej było ich 1130, a więc prawie o sto więcej. Najwięcej takich obiektów należało do Łotewskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego – 299 (w 2017 - 309), następnie do Kościoła katolickiego – 272 (247), prawosławnego – 127, baptystów – 24 (spadek o 72 obiekty), staroobrzędowców – 68 (70), adwentystów – 30. Ruch "Nowe Pokolenie" miał 19 świątyń, chrześcijanie ewangeliczni – 24, chrześcijanie wiary ewangelicznej – 15, Armia Zbawienia – 15, metodyści – 12, "poganie" i waisznawici – po 11 inni, żydzi – 5.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem