Reklama

Polityka

Prezydent Duda zakończył wizytę w Republice Włoskiej i Stolicy Apostolskiej

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zakończyli trzydniową wizytę w Republice Włoskiej i Stolicy Apostolskiej. Prócz odwiedzenia Neapolu para prezydencka wzięła udział w kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego oraz s. Marii Elżbiety Hesselblad.

[ TEMATY ]

wizyta

Andrzej Hrechorowicz

Prezydent z małżonką przybyli do Neapolu w piątkowy wieczór, by następnego dnia odwiedzić Pompeje. Okazją była otwarta tam w połowie maja br. wystawa prac Igora Mitoraja. Na prezentowaną w Pompejach ekspozycję polskiego artysty składa się niemal 30 monumentalnych rzeźb. Wykonane z brązu, są inspirowane sztuką antyczną i zostały wkomponowane w ruiny starożytnego miasta, zniszczonego podczas wybuchu Wezuwiusza.

Andrzej Duda wyraził wdzięczność prezydentowi Włoch Sergio Mattarelli za otwarcie tej wystawy, - jak podkreślił - „to wielki znak polsko-włoskiej przyjaźni”. Prezydent wyraził nadzieję, że Polacy, którzy w trakcie wakacji przyjadą do Włoch wypoczywać także odwiedzą tę wystawę, która czynna będą do stycznia 2017 roku. „Rzeźby Igora Mitoraja są świadectwem wspólnej europejskiej kultury, bo to Polak, który tworzył, we Włoszech, Francji, ale zawsze pozostał Polakiem” - zauważył Duda.

Reklama

Zmarły w 2014 roku Igor Mitoraj przez kilka dziesięcioleci mieszkał i tworzył w Toskanii we Włoszech. W Polsce był raczej niedoceniany, za to na świecie, jego prace cieszyły się ogromnym uznaniem. We Włoszech był jednym z najbardziej znanych i podziwianych artystów. Wśród prac Mitoraja są również dzieła sakralne. To spod jego ręki wyszły drzwi do kościoła jezuitów przy ulicy Świętojańskiej w Warszawie, a także wrota do bazyliki Santa Maria degli Angeli e dei Martiri w Rzymie. Jego dzieła znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Watykańskich. Figury Maryi i Archanioła Gabriela, rzeźba zatytułowana „Wizyta u Maryi”, zdobią wejście w pobliżu Pinakoteki. Muzeum nabyło również inną rzeźbę Mitoraja: złożone ręce z marmuru.

Andrzej Duda z małżonką Agatą złożyli również kwiaty pod tablicą upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego na fasadzie kamienicy przy via Crispi 69 w Neapolu. Towarzyszyła im córka pisarza Marta Herling oraz dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie Tomasz Makowski. To właśnie w tym domu pisarz mieszkał i pracował od 1955 r. aż do śmierci w roku 2000. Tablica została uroczyście odsłonięta w roku 2012, w obecności prezydentów: Polski - Bronisława Komorowskiego, Włoch - Giorgio Neapolitano i Niemiec - Joachima Gaucka.

Następnym punktem programu była wizyta w Palazzo Filomarino, gdzie są siedzibę ma Fundacji Biblioteka Benedetto Croce. Została ona założona z inicjatywy żony i dzieci znanego włoskiego filozofa Benedetto Croce. Pracowała w niej także Lidia Croce, żona Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Tam para prezydencka, w obecności córki pisarza, obejrzała wystawę poświęconą Herlingowi-Grudzińskiemu.

Reklama

W Palazzo Filomarino w Neapolu przechowywane jest bowiem archiwum zmarłego w 2000 roku twórcy. Dzięki umowie, jaką w 2010 roku Biblioteka Narodowa w Warszawie podpisała z Fundacją Biblioteka Benedetto Croce, archiwalne dokumenty są inwentaryzowane w formie elektronicznej bazy danych oraz digitalizowane.

Na archiwum Gustawa Herlinga-Grudzińskiego składają się materiały biograficzne, takie jak dokumenty osobiste, dyplomy tytułów honoris causa, nagród literackich, odznaczeń́: Virtuti Militari - przyznanego za bitwę̨ pod Monte Cassino i Orderu Orła Białego - najwyższego polskiego odznaczenia, które otrzymał w 1998 r.

Podczas porządkowania biblioteki, między czasopismami z końca lat 50. XX w. odnaleziono najstarsze, napisane w drugiej połowie lat 30. teksty o kulturze ludowej oraz powstały w rodzinnym domu w Suchedniowie, na samym początku wojny, przekład szkicu Benedetto Crocego „Heinrich von Kleist”.

Bardzo ciekawa jest licząca ponad 20 tysięcy listów korespondencja pisarza, m.in. z: Jerzym Giedroyciem, Czesławem Miłoszem, Sławomirem Mrożkiem, Janem Nowakiem-Jeziorańskim.

Stosunkowo dużą część archiwum stanowią wycinki prasowe, zawierające m.in. bogatą, a słabo znaną publicystykę Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w języku włoskim na tematy literackie, społeczne i polityczne, drukowaną przez największe dzienniki i periodyki - takie jak: „Corriere della Sera”, „Il Giorno”,czy „L’Espresso”.

Całość Archiwum dopełniają liczne nagrania audiowizualne i fotografie związane z osobą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

W roku 2015 po śmierci wdowy po pisarzu Lidii Croce-Herling zbiory archiwum zostały uzupełnione o rękopisy, listy i dokumenty pisarza a także o publikacje po roku 2000, przechowywane w jej prywatnym archiwum.

Projekt prowadzony jest pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku.

Podczas spotkani z dziennikarzami prezydent zauważył, że Archiwum Herlinga-Grudzińskiego odwiedza 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. „Gustaw Herling-Grudziński jest wielkim świadkiem historii, który swoim życiem i twórczością, także po 1989 roku, w tamtą datę doskonale się wpisuje” - zauważył Andrzej Duda. Dodał, że ten wielki polski pisarz XX wieku, który przeszedł łagier sowiecki, który walczył w armii Andersa, patrzył na Polskę z perspektywy europejskiej z jednej strony, ale z drugiej strony patrzył również na Europę z perspektywy polskiej - przypomniał Andrzej Duda.

Jak zauważył twórczość Herlinga-Grudzińskiego charakteryzowała się absolutną niezgodą na totalitaryzm, co znajduje odbicie w jego twórczości. Natomiast po 1989 roku pisarz ciesząc się z niepodległości nie zgadzał się ze sposobem przeprowadzania zmian, o czym również pisał. „Widać, że miał rację. Przemiany, które następują w Polsce i zbliżają nas do Zachodu następują powoli, cały czas musimy nad tym pracować” - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent był również pytany o kwestię przyjmowania przez Polskę uchodźców. Andrzej Duda powiedział, że Polska jest otwarta na tych uchodźców, którzy chcą sobie wybrać Polskę jako to miejsce, do którego chcę przyjechać. „Jesteśmy przeciwni, by ludzi do Polski sprowadzać siłą, bo chyba musielibyśmy ich siłą w Polsce zatrzymywać. Nie będziemy więzili żadnego niewinnego i wolnego człowieka” - powiedział Andrzej Duda. Jak dodał to także kwestia podstawowych praw obywatelskich, którym winna hołdować Europa.

Z Neapolu polska delegacja, na czele z prezydentem, udała się do Rzymu. W Watykanie para prezydencka wzięła udział we Mszy św. kanonizacyjnej pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu św. Piotra. Podczas liturgii świętymi ogłoszeni zostali: o. Stanisław Papczyński, założyciel marianów oraz Marii Elżbiety Hesselblad.

We Mszy św. wzięli udział członkowie Zgromadzenia Księży Marianów z całego świata oraz wielu wiernych z Polski, w tym 500-osobowa grupa mieszkańców Podegrodzia - miejscowości, w której urodził się św. o. Stanisław Papczyński.

Przy okazji kanonizacji w Watykanie prezydent miał okazję do krótkiej rozmowy z papieżem Franciszkiem. Jak zapowiadał wcześniej Andrzej Duda to okazja do wymiany zdań na temat zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Z wielką życzliwością powitamy Ojca Świętego w Krakowie. Na pewno będą to dla nas wszystkich duże przeżycia” - powiedział prezydent.

Była to już druga wizyta Andrzeja Dudy w Watykanie. Poprzednio, 10 listopada u.br., papież Franciszek udzielił audiencji polskiemu prezydentowi.

2016-06-05 16:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sekretarz stanu USA przybył do Polski

Sekretarz stanu USA Michael Pompeo przybył do Polski. Pompeo, weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej; spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Szef amerykańskiej dyplomacji oraz szef MON podpiszą umowę o współpracy wojskowej.

Przed południem amerykański sekretarz stanu zostanie przyjęty przez premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu będzie rozmawiał z Pompeo na temat polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. W czasie spotkania poruszone zostaną także kwestie międzynarodowe, w tym dotyczące wydarzeń na Białorusi. Politycy będą rozmawiać również o sytuacji w regionie Europy Wschodniej, relacjach transatlantyckich oraz tematach globalnych" - poinformował w komunikacie przesłanym PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Następnie szefa dyplomacji USA przyjmie w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda. Politycy omówią m.in. sytuację na Białorusi i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Inicjatywę Trójmorza. Następnie w obecności prezydenta Dudy Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpiszą umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement).

Umowa ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Na początku sierpnia zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Obecnie w Polsce działa amerykańskie dowództwo dywizji.

Po spotkaniu z prezydentem, Pompeo weźmie udział w uroczystej odprawie wart na pl. Piłsudskiego w Warszawie, która odbędzie się w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Popołudniu Pompeo spotka się z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem. Po rozmowie obaj dyplomaci spotkają się z mediami na konferencji prasowej.

Mike Pompeo przebywa obecnie z wizytą w Europie, a przed przyjazdem do Polski jego program obejmuje wizyty w Czechach, Słowenii i Austrii.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Przed podróżą sprawdź aktualną sytuację epidemiczną w krajach turystycznych

2020-09-26 09:44

[ TEMATY ]

turystyka

PAP

Można sprawdzić aktualną sytuację epidemiczną w krajach popularnych wśród polskich turystów - informuje w komunikacie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, powołując się na wyjaśnienia resortu rozwoju.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował o możliwościach sprawdzenia aktualnej sytuacji epidemicznej i obostrzeń w poszczególnych krajach, będących popularnymi kierunkami wyjazdów polskich turystów.

Jak przypomniał Rzecznik, 28 lipca 2020 r., mając na uwadze głosy przedstawicieli branży turystyki, zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju z prośbą o informację, czy Ministerstwo to rozważało (w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych) stworzenie portalu internetowego, informującego o aktualnej sytuacji epidemicznej i obostrzeniach w krajach tzw. turystyki wyjazdowej. Zdaniem przedsiębiorców przedmiotowy portal mógłby stanowić istotne narzędzie w przeciwdziałaniu ewentualnemu chaosowi informacyjnemu wśród ich klientów.

Rzecznik MŚP przytacza odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju, które wskazało m.in., że MSZ na swoich stronach umieszcza informacje o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w krajach będących popularnymi kierunkami wyjazdów zagranicznych Polaków.

"Ponadto, Komisja Europejska uruchomiła platformę internetową ,+Re-open EU+, która zawiera podstawowe informacje umożliwiające bezpieczne wznowienie swobodnego przepływu osób i turystyki w całej Europie. Platforma ,+Re-open+ będzie funkcjonować jako główny punkt odniesienia dla osób podróżujących w UE, ponieważ gromadzi w jednym miejscu aktualne informacje od Komisji i państw członkowskich" - wyjaśnia MR cytowany w komunikacie Rzecznika MŚP.

Według ministerstwa narzędzie to umożliwi przeglądanie informacji dotyczących poszczególnych państw członkowskich UE za pomocą interaktywnej mapy, zawierającej aktualne informacje na temat obowiązujących środków krajowych, a także praktyczne porady dla osób odwiedzających dany kraj.

"Platforma jest łatwo dostępna na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych poprzez następujący link +Re-open EU+: https://reopen.europa.eu/pl. Platforma +Re-open EU+ i zawarte na niej informacje dostępne są w 24 językach urzędowych EU" - dodano. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ par/

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego na pielgrzymim szlaku

2020-09-26 22:20

Archiwum WSD

Tradycyjnie przed rozpoczęciem wykładów, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu pielgrzymuje do jakiegoś sanktuarium, aby prosić o łaski potrzebne na nowym etapie formacji i studiów. W tym roku było to sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu oraz św. Jana z Dukli.

Po dotarciu do Dębowca, przełożeni seminaryjni z rektorem ks. Rafałem Kułagą na czele, klerycy i siostry zakonne zapoznali się z historią sanktuarium i odwiedzili jego najważniejsze miejsca. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcał w homilii do odczytywania Bożych znaków i podążania za nimi. Zauważył, że nieraz kwestionują one nasz świat ludzi i rzeczy. Są niepokojące jak łzy Najświętszej Maryi Panny w La Salette. Stanowią jednak okazję do tego, żeby pojednać się z Bogiem i odzyskać pełnię życia. Kaznodzieja, życzył wszystkim i sobie takiego nowego początku w roku jubileuszowym 200-lecia Seminarium. Po Eucharystii, Ojcowie Saletyni ugościli pielgrzymów obiadem.

Kolejnym etapem pielgrzymki było sanktuarium św. Jana z Dukli, gdzie odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Archiwum WSD

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję