Reklama

"Jak miła, Panie, jest świątynia Twoja"

Konsekracja kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi-Retkini

KS. KRZYSZTOF NALEPA
Edycja łódzka 30/2000

W Roku Jubileuszowym 2000, doroczny odpust Najświętszego Serca Jezusowego przypadł 30 czerwca. W tym dniu abp Władysław Ziółek dokonał konsekracji kościoła w parafii retkińskiej pod tym wezwaniem. Był to dla wspólnoty parafialnej dzień najbardziej uroczysty. W dniu tego święta przypadła również 90. rocznica poświecenia pierwszego kościoła w Retkini i erygowania pierwszej tutejszej parafii przez biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego.

Konsekracja kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi-Retkini jest ukoronowaniem 25-letniej pracy proboszcza ks. inf. Jana Sobczaka i parafian. Gdy prześledzi się historię tych lat, można łatwo zobaczyć jak z tej jednej macierzystej parafii tworzyły się nowe, w miarę rozrastania się osiedla. Można też zauważyć, że z tej jednej wiejskiej parafii powstał dekanat obejmujący nowoerygowane parafie: Chrystusa Króla, Najświętszej Eucharystii, Świętej Rodziny i Wniebowstąpienia Pańskiego.

Przygotowania do usakralnienia współczesnej architektury wnętrza świątyni trwały długo. Przyjęta ostatecznie symbolika całości wystroju wnętrza wyraża odwieczną miłość Boga do ludzi: rzeźba Serca Pana Jezusa Zmartwychwstałego nad tabernakulum, historia Przymierza Boga z ludźmi w płaskorzeźbie wokół ołtarza i w kaplicach bocznych. Całość zwarta jest symbolicznymi promieniami z postacią Ducha Świętego umieszczonego w zworniku kopuły. W przygotowaniach dalszych został umeblowany cały kościół: konfesjonały, 1000 miejsc siedzących w ławkach, nowa kamienna chrzcielnica, 68 głosowe organy na chórze. Niektóre elementy wystroju starego kościoła zostały włączone w nowoczesną architekturę. Cała zaś historia powstającego dzieła, wraz z przebiegiem obrzędu konsekracji została utrwalona na kasecie wideo jako pomnik żywej wiary mieszkańców Retkini.

Liturgia konsekracji rozpoczęła się o godz. 8.00 procesyjnym wprowadzeniem abp. Władysława Ziółka do ołtarza. Po pozdrowieniu wiernych, historię budowy kościoła przedstawił dr Tadeusz Łyszakowski. O budowie Kościoła żywego, która rozwijała się równolegle do dzieła materialnego mówiła dyr. Maria Piotrowicz. Następnie Ksiądz Proboszcz wyjaśnił wybór dnia konsekracji wskazując na historyczne daty z życia parafii, opowiedział o wystroju wnętrza, poprosił o konsekrację i wręczył Księdzu Arcybiskupowi klucze do świątyni.

Współkonsekratorami byli: ks. inf. Bogdan Dziwosz, ks. prał. Józef Fijałkowski, ks. prał. Stanisław Grad, ks. kan. Stanisław Gawroński. Udział wzięło ponad 60 księży: przedstawiciele kapituły archikatedralnej, księża profesorowie, księża - koledzy kursowi Księdza Proboszcza, księża dekanatu retkińskiego i innych dekanatów, dawni wikariusze pracujący w tej parafii w ciągu minionych 25 lat, księża pochodzący z parafii. Obecni byli również budowniczowie i fundatorzy kościoła, artyści plastycy, projektanci i wykonawcy wystroju świątyni.

W kolejnej części sprawowanej Liturgii nastąpiło poświecenie wody i pokropienie nią ołtarza i świątyni. W homilii Ksiądz Arcybiskup powiedział, że obrzędy związane z konsekracją są po to, by wierni je przeżywali i by uświadamiali sobie, że tu w świątyni zbudowanej ludzkimi siłami, tworzy się prawdziwy Kościół Chrystusowy. Arcypasterz wspomniał również o godności protonotariusza papieskiego-infułata, którą obdarzony został Ksiądz Proboszcz za trud tworzenia parafii Najświętszego Serca Jezusowego i pozostałych parafii retkińskich.

Nadszedł czas kolejnych czynności obrzędu konsekracji. Najpierw śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, a następnie złożenie relikwii św. Faustyny w relikwiarzu kaplicy Miłosierdzia Bożego. Po tym akcie Ksiądz Arcybiskup odmówił modlitwę poświecenia kościoła w której oddał ten gmach widzialny samemu Bogu. W dalszej części nastąpiło namaszczenie ołtarza i ścian, okadzenie ołtarza i całego kościoła, oświetlenie ołtarza i wnętrza świątyni.

W procesji z darami uczestniczyli przedstawiciele zespołów parafialnych (Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Żywej Róży, Rycerstwa Niepokalanej, Miłosierdzia Bożego, Akcji Charytatyw nej, Apostolstwa Dzieła Pomocy dla Czyśćca, Asysty, Krucjaty Eucharystycznej, Oazy, Oratorium, Ministrantów, Scholi i Duszpasterstwa Akademickiego Kefas). Ksiądz Arcybiskup odebrał dary ołtarza oraz sprzęt liturgiczny, bieliznę ołtarzową i szaty liturgiczne dla konsekrowanej świątyni.

Uroczystość zakończyła się krótkim nabożeństwem przed Najświętszym Sakramentem, podczas którego abp Władysław Ziółek odmówił akt poświęcenia parafii Sercu Jezusowemu. Całość Liturgii opracowana była z odpowiednim doborem tekstów i pięknych śpiewów w wykonaniu chóru parafialnego. Uczestnicy Mszy św. konsekracyjnej otrzymali na pamiątkę obrazek ze stosownym wpisem upamiętniającym wydarzenie.

Trzeba mieć głęboką nadzieję, że uroczystość konsekracji świątyni jeszcze bardziej scali wspólnotę parafialną, że wierni, którzy w niej będą się modlić zostaną ogarnięci Sercem Jezusa pełnym miłości. Kościół Chrystusowy rodzący się w gmachu widzialnym - świątyni ma być uobecniany przez ludzi w tych środowiskach, w których żyją i pracują.

Reklama

Wniosek o odwołanie Biejat

2019-11-20 11:26

Artur Stelmasiak

Współrządzący Posłowie ugrupowania Zbigniewa Ziobry domagają się odwołania z funkcji przewodniczącej sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdaleny Biejat. - Solidarna Polska wnioskuje do Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości i współkoalicjantów o odwołanie z funkcji przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdaleny Biejat – poinformował rzecznik Solidarnej Polski Jan Kanthak.

Robert Sobkowicz / Nasz Dziennik
Biejat Magdalena

W jego ocenie, pełnienie przez poseł tej funkcji to kpina z państwa i obywateli. „Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości” – wyjaśnił rzecznik ugrupowania.

Jak podkreślono, „ktoś kto okazuje brak elementarnego szacunku dla życia poczętego, dla rodzin, niszczy fundament na którym oparte jest nasze państwo". "Nie możemy się zgadzać, by ideologie, eksperymenty społecznej inżynierii, uderzały w podstawy naszej cywilizacji, tradycji i tożsamości. Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości" – przekonują parlamentarzyści i dodają, że z tego właśnie względu nie można pozwolić, "by poseł Magdalena Biejat – osoba, która niszczy polskie rodziny, chce zabijać poczęte dzieci, która zagraża naszej przyszłości – nadal pełniła zaszczytną funkcję szefowej komisji polityki społecznej i rodziny w polskim Sejmie".

W nocy także Konfederacja złożyła wniosek o odwołanie poseł z partii Razem. - Konfederacja idzie za ciosem! Składamy wniosek o odwołanie przew. Komisji Polityki Społecznej i Rodziny M.Biejat z partii Razem. Dla naszej ideowej prawicy jest nie do zaakceptowania fakt oddania przez PiS tak istotnych kwestii jak rodzina i ochrona życia w ręce skrajnej lewicy!" – poinformowano na Twitterze. Do postu załączono wniosek skierowany do prezydium komisji podpisany przez posła Grzegorza Brauna.

Magdalena Biejat (Lewica Razem) została wybrana w czwartek na przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Kandydaturę Biejat na przewodniczącą komisji w głosowaniu poparło 25 posłów w tym większość posłów PiS, przeciw było trzech ( z PiS Elżbieta Duda, Dominika Chorośńska oraz Grzegorz Braun z Konfederacji ), czterech wstrzymało się od głosu. Biejat w ławach poselskich zasiada pierwszy raz. Jest członkiem skrajnie lewicowej partii Razem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Kolejne spotkanie z cyklu "Pogadaj z Czarnym"

2019-11-20 13:44

Małgorzata Polit

We wtorek 19 listopada w studenckim klubie „Gęba” po raz kolejny odbyło się spotkanie „Pogadaj z Czarnym”. Tym razem gościem był egzorcysta, ksiądz Tomasz Trębacz.

Małgorzata Polit
Gościem spotkania był egzorcysta ks. Tomasz Trębacz

W ciepłej i luźnej atmosferze odpowiadał na pytania studentów o swoją posługę. W rozmowie poruszone zostały kwestie największych zagrożeń duchowych oraz to jak ich unikać.

Cały tekst w wydaniu drukowanym

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem