Reklama

Świat

Kard. Müller: ruchy charyzmatyczne jak "nieplanowane dzieci"

Ruchy charyzmatyczne są jak nieplanowane dzieci, które przyszły na świat - uważa kard. Gerhard Ludwig Müller. We wtorek 14 czerwca zostanie zaprezentowany List Kongregacji Nauki Wiary do biskupów Kościoła Katolickiego „Iuvenescit Ecclesia” (Odmładzający się Kościół). Jego tematem są często drażliwe relacje między kościelnymi ruchami i zakonami charyzmatycznymi a hierarchią. Czy ruchy mają się rządzić jak chcą, czy też muszą się trzymać wytycznych biskupa miejsca? To jedno z pytań, na które odpowiada dokument, zaaprobowany przez papieża już w marcu.

[ TEMATY ]

kardynał

wspólnota

Monika Książek/Niedziela

Kardynał Gerhard Ludwig Müller

Kardynał Gerhard Ludwig Müller

Na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” prefekt Kongregacji, kard. Gerhard Ludwig Müller zaprezentował niektóre zasadnicze tezy dokumentu. „Czy to, co Duch Święty porusza w Ludzie Bożym jest łaską dla całego Ludu Bożego? Często dary te są fundamentalną nowością i domagają się oczyszczenia. Można w pewnym stopniu powiedzieć, że są jak nieplanowane dzieci, które przyszły na świat” - powiedział kard. Müller „Lecz rzeczywiście każda matka lub ojciec kocha te dzieci zaraz po ich przyjściu na świat i troszczy się o nie jak o inne, a nawet bardziej!” - dodał.

Kard. Müller wskazał na znaczenie nowych ruchów charyzmatycznych w kontekście obecnego pontyfikatu, który cały czas ponagla Kościół do wyruszenia, wyjścia na zewnątrz. Jego zdaniem niektóre środowiska kościelne mają z tym papieskim wezwaniem kłopot. „Trudno jest proroctwu dotrzymać kroku” - podkreślił niemiecki purpurat i dodał: „Ale nie chodzi też o tempo jakim się idzie. Tym, co się liczy jest cały Lud Boży i wszystkie części Kościoła, każda z nich z właściwą sobie szybkością i ze swoimi darami a nawet słabościami podąża we właściwym kierunku idąc swoją drogą. Wiąże się z tym zawsze «wysiłek» i jakiś aspekt krzyża”.

Reklama

Kardynał zwrócił uwagę, że Franciszek podczas spotkań z ruchami kościelnymi przestrzega je, aby nie „zamykały Ducha Świętego w klatce”, co nie oznacza, że papież jest wobec nich sceptyczny. Jego zdaniem „na zbytnią pewność siebie ruchów pomaga zaangażowanie w służbę projektom lub potrzebom, które są większe niż ich własne plany i potrzeby. Dotyczy to wszystkich wierzących bez wyjątku, także biskupów”.

Jak donosi francuski dziennik katolicki „La Croix” we wczorajszym wydaniu, w dokumencie zaleca się, aby w przyszłości ruchy charyzmatyczne były bardziej kontrolowane przez biskupa miejsca. Biskupi są zobowiązani do starannego i wnikliwego badania wszelkich prywatnych objawień, o których informują członkowie ruchów charyzmatycznych.

„La Croix” w swoim wydaniu online cytuje, nie podając nazwiska, jednego z pracowników Kongregacji, który powiedział, że dotychczas biskupi mieli trudności z orzeczeniem autentyczności objawień prywatnych. Chodzi o znalezienie wypośrodkowanego stanowiska, które pozwoliłoby na całkowite zakwestionowanie autentyczności takich objawień albo na pełną ich akceptację.

Ruchy charyzmatyczne powstały po II Soborze Watykańskim. Określa się je również jako ruchy odnowy duchowej i były szczególnie wspierane przez papieży: bł. Pawła VI i św. Jana Pawła II. Charakterystyczny jest dla nich silny nacisk na bezpośrednie i osobiste doświadczenie Ducha Świętego i osobiste życie duchowe.

2016-06-09 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota siłą

Niedziela Ogólnopolska 30/2020, str. 52

[ TEMATY ]

wspólnota

małżeństwo

Grzegorz Guzel

Rodzina Wody Życia ciągle się powiększa i każdy może do niej dołączyć

Rodzina Wody Życia ciągle się powiększa i każdy może do niej dołączyć

Małżeństwa z rodzinnej wspólnoty Woda Życia umacniają relację z Bogiem i są chrzestnymi dla swoich dzieci. Nie wyobrażają sobie budowania małżeństwa bez duchowego wzrastania.

Aneta i Paweł Posielężni są małżeństwem od 2 lat. Już przed ślubem planowali, że dołączą do wspólnoty, w której będą mogli się rozwijać duchowo. Do Wody Życia trafili rok temu. – Od razu wiedzieliśmy, że jest to miejsce dla nas. Poznaliśmy ludzi, którzy chcą podążać za Bogiem i razem z Nim budować swoje małżeństwo. Wszyscy jesteśmy na tym samym etapie życiowym, mamy podobne problemy, więc możemy się wymieniać doświadczeniami i wzajemnie wspierać – mówią małżonkowie.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję