Reklama

Polska

Uroczystości odpustowo-jubileuszowe i patriotyczne w parafii Zagorzyce Dolne

W sobotę 4 czerwca ks. bp Jan Wątroba Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej przewodniczył uroczystościom odpustowym i Jubileuszowi 10 lecie parafii. Poświęcił także memoriał poświęcony żołnierzom Armii Krajowej, poległym, więzionym, zesłanym, pomordowanych pochodzącym z Zagorzyc Dolnych na podkarpaciu.

[ TEMATY ]

jubileusz

odpust

Ryszard Ciołkosz

Zgorzyce Dolne

Zgorzyce Dolne

Miejscowość i parafia Zagorzyce Dolne znajduje się w województwie podkarpackim i diecezji rzeszowskiej. Jest położona w malowniczej dolinie otoczonej zalesionymi pagórkami w niedalekiej odległości od głównej drogi wiodącej z Rzeszowa do Dębicy.

Z przekazów historycznych dowiadujemy się, że Zagorzyce wchodziły w skład Księstwa, następnie województwa sandomierskiego i od XV w. powiatu pilzneńskiego. Kościelnie związane były z prepozyturą wiślicką. W owym czasie wielkie znaczenie odgrywał Sędziszów, gdzie w II połowie XII w. powstała parafia obejmująca swym zasięgiem Ropczyce, Górę Ropczycką i Zagorzyce. W 1346 r. utworzono parafie w Górze, w 1362 r. w Ropczycach, a w XIV w. w Nockowej i Witkowicach. Pierwsza wzmianka o Zagorzycach pojawiła się w dokumencie z 10 listopada 1379 r., w którym to dostojnicy z małopolski prosili króla Ludwika Węgierskiego o zwrot kasztelanowi sandomierskiemu wsi Wiercany, Witkowice, Zagorzyce i Iwierzyce. Miejscowość obszarowo i ludnościowo była duża, dlatego w XX w. wprowadzono nazwy Górne i Dolne. W Górnych w okresie międzywojennym powstała parafia świętych Apostołów Piotra i Pawła., a Dolne pozostały w obrębie Góry Ropczyckiej. 15 sierpnia 2006 r. ówczesny Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej ks. bp Kazimierz Górny powołał do istnienia nową parafię Niepokalanego Serca NMP, która obejmuje swym zasięgiem Zagorzyce Dolne i kilkadziesiąt domów z Zagorzyc Górnych. Pierwsza Msza Św. w nowej parafii została odprawiona w niedzielę 27 sierpnia 2006 r.

Reklama

W sobotę 4 czerwca Ks. bp Jan Wątroba przewodniczył uroczystej Eucharystii, odpustowej ku czci Niepokalanego Serca NMP i Jubileuszowej w 10 rocznicę powstania parafii. Częścią liturgii było wprowadzenie do kościoła relikwii św. Rafała Kalinowskiego i poświęcenie polichromii Trójcy Świętej znajdującej się na sklepieniu prezbiterium. Mszę Św. koncelebrowało dwudziestu kapłanów. Na uroczystości przybyli parlamentarzyści, władze samorządowe, dobrodzieje, licznie zaproszeni goście, dzieci, młodzież i parafianie. Były obecne poczty sztandarowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół noszących imię Żołnierzy Wyklętych.

Ryszard Ciołkosz

Zgorzyce Dolne

Zgorzyce Dolne

Szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Sekretarz Stany Adam Kwiatkowski napisał w liście gratulacyjnym: „ Dziesiąta rocznica erygowania Parafii, jako uroczystość jednocząca lokalną wspólnotę, jest okazją, aby zapewnić, że wszystko co dzieje się na Ziemi Ropczycko – Sędziszowskiej jest bardzo bliskie sercu Pana Prezydenta. Doceniając wkład społeczności Zagorzyc Dolnych w budowę wspólnoty Polaków, stanowiący fundamentalny cel prezydentury Pana Andrzeja Dudy, przekazuję … wyrazy uznania za troskę o polską historię i podejmowanie codziennego wysiłku na rzecz dobra wspólnego, jakim jest nasza Ojczyzna. Dziękując… za pielęgnowanie patriotyzmu, wiary i tradycji, tak ważnych dla naszej narodowej tożsamości, przesyłam wyrazy szacunku oraz życzenia wielu łask Bożych”.

Ks. bp w kazaniu podkreślił potrzebę budowanie duchowej wspólnoty opartej na wierze, której owocem jest wybudowanie widzialnej świątyni. Nawiązując do jubileusz Ks. bp podziękował wszystkim, którzy duchowo i materialnie przyczynili się do powstania świątyni i parafii. Po zakończeniu procesji eucharystycznej, która jest częścią odpustu parafialnego rozpoczęły się uroczystości patriotyczne. Obok świątyni przy grocie Matki Bożej z Lourdes, wybudowano memoriał, a na nim umieszczono tablicę z 13 nazwiskami żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce, więzionych po II wojnie światowej w czasach PRL-u, zesłanych na Syberię, pomordowanych. Po uroczystym odsłonięcia memoriału przez rodziny Żołnierzy Wyklętych i poświęceniu przez ks. bpa odbył się Apel Poległych. Na zakończenie przy akompaniamencie orkiestry odśpiewano pieśń „Boże coś Polskę…”

Reklama

Patriotyzm to pamięć o Żołnierzach Wyklętych, która jest bardzo żywa na naszym terenie. W wielu parafiach dnia 1 marca odprawiana jest Msza Św. w ich intencji z udziałem młodzieży i pedagogów szkól podstawowych, gimnazjów i średnich. Społeczności szkolne przygotowują akademie z udziałem władz samorządowych. „Bóg – Honor – Ojczyzna”, to słowa, które towarzyszyły wielu pokoleniom Polaków w walce o wolność Ojczyzny . Dziś są w wielu programach wychowawczych szkół jako element edukacji patriotycznej.

W parafii Zagorzyce Dolne pielęgnowane są wartości patriotyczne przez pracę duszpasterska z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Działają chór i schola parafialna, lektorzy i ministranci, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Caritas parafialny, Koło Przyjaciół Seminarium Duchownego, Koło Przyjaciół Radia Maryja.

Najważniejszymi wydarzeniami w minionym dziesięcioleciu była intronizacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy i poświęcenie pomnika Jana Pawła II w 2008 r. Poświęcenie pomnika Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego w 2009 r. i 17 witraży w świątyni parafialnej rok później. Konsekracja kościoła, poświęcenie nowego domu parafialnego i otwarcie w nim Gminnej Biblioteki Publicznej w 2010 r. Pierwsze Misje z okazji 5-tej rocznicy powstania parafii oraz intronizacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Najważniejszym duchowym dziełem była peregrynacja, nawiedzenie rodzin i mieszkańców parafii przez kopię Cudownego Obrazu Częstochowskiej Madonny, która trwała od 2.10.2012 do 1.12.2013 r. Uroczystością patriotyczną, która zgromadziła wielu parafian i gości było poświęcenie tablicy smoleńskiej, upamiętniającej ofiary katastrofy lotniczej z Prezydentem Rzeczypospolitej prof. Lechem Kaczyńskim. Pogłębieniem kiltu Matki Bożej było wybudowanie i poświęcenie groty Matki Bożej z Lourdes i wprowadzenie nabożeństw fatimskich.

Uroczystości odpustowo-jubileuszowo i patriotyczne to kolejny etap budowania wspólnoty wiary, której jednym z fundamentów jest pielęgnowanie wartości patriotycznych. Wszystko na większą chwałę Bożą i ku uczczeniu Matki Najświętszej w tajemnicy Niepokalanego Serca.

2016-06-10 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Należeć do Chrystusa to zaszczyt

29 czerwca bp Andrzej Suski sprawował Mszę św. w jubileusz 200-lecia istnienia parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu-Podgórzu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję