Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: trzeci etap archidiecezjalnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski

Święto Eucharystii obchodzone co roku w Łodzi na pamiątkę wizyty św. Jana Pawła II stało się trzecim i jednocześnie centralnym etapem obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej. Uroczystości przewodniczył prymas Czech kard. Dominik Jaroslav Duka.

[ TEMATY ]

Łódź

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Obchody archidiecezjalnego Święta Eucharystii rozpoczęły się procesją z sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi na Plac Katedralny im. św. Jana Pawła II. W procesji wzięły udział delegacje z różnych parafii archidiecezji łódzkiej oraz księża i siostry zakonne ze gromadzeń, jakie posługują w Łodzi. Feretron z Najświętszym Sakramentem na swych ramionach, podobnie jak w latach ubiegłych, ponieśli tegoroczni księża neoprezbiterzy.

Po zakończeniu procesji została odprawiona Msza święta. W uroczystości wzięły udział tegoroczne dzieci pierwszokomunijne, nawiązujące swą obecnością do tego, że podczas swojej wizyty w Łodzi Papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii świętej ponad 1,5 tys. dzieciom.

Reklama

Abp Marek Jędraszewski witając zebranych podkreślił, że dzisiejsza uroczystość to okazja, by dziękować Bogu za dar Chrztu dla nas i dla naszej Ojczyzny. To również okazja do oddania szczególnej czci księżnej Dobrawie, która jest swoistą Matką Chrzestną Polskiego Narodu. Metropolita łódzki przypomniał również, jak bardzo historia naszego kraju oparta jest na chrześcijańskich korzeniach.

Zobacz zdjęcia: Święto Eucharystii w Łodzi

„W roczniku kapitulnym krakowskim dawnym prowadzonym przy katedrze wawelskiej już od XI w. znajdujemy dwa niezwykle cenne zapisy odnoszące się do samych początków Państwa Polskiego. Pierwszy z nich brzmi: W roku 965 Dąbrówka przybyła do Mieszka. Natomiast drugi zapis odnosi się do wydarzenia, jakie miało miejsce rok później: W roku 966 Mieszko, książę Polski przyjmuje Chrzest” - mówił abp Jędraszewski.

Dodał, że obydwa te zapisy wskazują na wybitną rolę księżnej Dobrawy w tworzeniu się Narodu i Państwa Polskiego, których elementem scalającym od samego początku było chrześcijaństwo. Nie bez przyczyny Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał ją Matką Chrzestną Polskiego Narodu.

Reklama

„Dzisiaj księżną Dobrawę w sposób szczególny przybliża nam obecność Jego Eminencji księdza kardynała Dominika Jaroslava Duki, arcybiskupa metropolity Pragi i prymasa Czech” - powiedział metropolita łódzki, uroczyście witając kardynała Dukę.

Podczas Mszy św. abp Jędraszewski udzielił sakramentu chrztu Weronice. Był to jednocześnie symbol i przypomnienie wszystkim, czym ten sakrament tak naprawdę jest. Specjalnie na tę okazję sprowadzono prawdopodobnie najstarszą w archidiecezji łódzkiej kamienną chrzcielnicę w stylu gotyckim, pochodzącą z pocz. XVI w., która została przywieziona z kościoła św. Mateusza w Pabianicach.

Homilię w języku polskim wygłosił kard. Duka. Prymas Czech postanowił zatrzymać się nad tym, co dla nas oznacza chrzest. „Tak jak nie wolno przeoczyć obrazu Boga w Trójcy, tak trzeba zatrzymać się nad trojakim wymiarem Chrztu” – mówił kardynał. Następnie omówił Chrzest w wymiarze soteriologicznym, czyli zbawczym, chrystologicznym, gdzie Jezus przez Chrzest daje nam wyzwolenia i odkupienie win i eklezjologicznym, który tworzy z nas, ochrzczonych wspólnotę Ludu Bożego. Kościół to wspólnota ludzi wolnych i miłujących się nawzajem - mówił metropolita Pragi.

„To świadectwo o Kościele przynoszą całe dzieje waszej Ojczyzny. To właśnie Kościół zachował język i tożsamość narodową. To Kościół bronił i wspomagał tych, którzy powstali przeciwko okupacji i planom likwidacji narodu. Zarówno dzięki trzem powstaniom w XIX w., jak i walce o powrót wolności i suwerenności Polski, która stała się programem nowenny przed Millenium Chrztu Polski, ogłoszonej przez niezapomnianego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także dzięki trosce o solidarność, której ojcem był święty Jan Paweł II, wywalczono dla Środkowej i Wschodniej Europy wolność religijną, polityczną, ekonomiczną i kulturową” - wyjaśnił kard. Duka.

Prymas Czech podkreślił, że jego dzisiejsza obecność jest wyrazem wdzięczności za historię naszego Narodu i jednocześnie zapewnieniem, że te wydarzenia z przeszłości nigdy nie zostaną wymazane z pamięci ludzkich serc. Stąd stojące przed nami wyzwania, aby tak wychowywać młode pokolenia, aby umiały kochać człowieka, a Boga przyjmowały w prawdzie i z odwagą - powiedział purpurat.

Jako pamiątkę łódzkich uroczystości związanych z rocznicą Chrztu Polski delegacja każdej parafii otrzymała metalowy krzyż z emblematami chrzcielnymi nawiązującymi do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pamiątkowe krzyże na zakończenie Mszy świętej pobłogosławił i poświęcił kard. Duka.

Na zakończenie abp Marek Jędraszewski podziękował wszystkim za przybycie i poprosił zebranych o poparcie dwóch obywatelskich inicjatyw: o obronie życia i o ograniczenie handlu w niedzielę. W obydwu tych inicjatywach poparł go w swoim wystąpieniu bp Jan Cieślar, biskup diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii zostało ustanowione w 1989 r. na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 r. oraz Kongresu Eucharystycznego. Podczas swojej wizyty w Łodzi papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii świętej ponad 1,5 tys. dzieciom i spotkał się z milionową rzeszą mieszkańców miasta na łódzkim lotnisku Lublinek.

2016-06-12 18:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieło wspólnoty w Łaskowicach

Niedziela łódzka 48/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

Kościół

Łódź

Ks. Mariusz Wojturski

Przedstawiciele parafian dziękują bp. Adamowi Lepie za przewodniczenie uroczystości jubileuszowej

Przedstawiciele parafian dziękują bp. Adamowi Lepie za przewodniczenie uroczystości jubileuszowej

Łaskowice, od stycznia 1988 r. jedna z ulic Łodzi, to dawna wieś o głębokich tradycjach chrześcijańskich, licząca ponad 700 lat. Nazwa Łaskowice wymieniana jest już w XIV wieku w dokumencie erekcyjnym parafii św. Mateusza w Pabianicach wydanym przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Dobrogosta z Nowego Dworu. Ponieważ Łaskowice były filią parafii św. Mateusza w Pabianicach, a do kościoła parafialnego było dość daleko, w początkach lat 80. ks. prał. Stanisław Świerczek, proboszcz parafii pw. św. Mateusza w Pabianicach zainicjował starania na rzecz budowy kościoła filialnego. 25 października 1987 r. ówczesny ordynariusz łódzki bp Władysław Ziółek dokonał poświęcenia nowo wybudowanej świątyni - kościoła filialnego, obecnie kościoła parafialnego pw. Zesłania Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27

[ TEMATY ]

Łódź

Bieg na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Pielgrzymka odbywa się w formie sztafety biegowej. Uczestnicy zmieniają się co 3-5 kilometrów, choć są wśród nich tacy, którzy pokonują znacznie dłuższe dystanse. Ci, którzy odpoczywają podczas zmiany, podróżują dalej autokarem. - To już nasza piąta pielgrzymka i jest nas coraz więcej, przybyło zwłaszcza kobiet, z czego bardzo się cieszę. 

Mamy wspaniałą inicjatywę, która wspaniale się rozwija. Każdy z nas ma swoją intencję, każdy wie, po co biegnie - jedni mają cele sportowe, inni prywatne, intymne intencje. Życzę, aby oprócz biegu i sportu, każdy przeżył coś duchowego, aby miał z tego radość wewnętrzną - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który jest pomysłodawcą pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję