Reklama

Niedziela Legnicka

Wolontariat odpowiedzią na potrzeby naszych czasów

[ TEMATY ]

parafia

wolontariat

Monika Łukaszów

W parafii Podwyższenia Krzyża Św. na legnickim osiedlu Piekary, powstaje pierwszy w diecezji legnickiej wolontariat parafialny. Będzie to grupa osób, które swój wolny czas chcą poświęcić osobom chorym i samotnym.

Chcemy stworzyć prawdziwie działający wolontariat – mówi ks. Roman Raczak, proboszcz parafii. - W szpitalu, w którym jestem kapelanem jest wiele osób, które potrzebują pomocy, ale nie tylko tam. Gros takich potrzebujących i samotnych ludzi, jest w wielu naszych domach. Oni również potrzebują pomocy czy to w zrobieniu zakupów, dowiezieniu do lekarza czy po prostu potrzebują tej chwili rozmowy. Wolontariuszem może być każdy – mówi dalej ks. Raczak - wystarczy tylko trochę czasu i dużo chęci.

Reklama

O tym, że warto zostać wolontariuszem i jaką ważną rolę mają oni do spełnienia, mówi również Grażyna Majewska-Kazimierczak, oddziałowa oddziału medycyny paliatywnej legnickiego szpitala: - Wolontariusze dla chorych są niezbędnymi towarzyszami. Personelu jest mało, nie zawsze dysponuje czasem, żeby posiedzieć przy łóżku chorego, chociażby nawet w milczeniu. A wolontariusz ma zawsze czas dla pacjenta, jest właśnie po to potrzebny, żeby porozmawiać, poczytać książkę, zrobić zakupy i przede wszystkim wysłuchać, a czasem potrzymać za rękę. Bo to jest sztuka, żeby umieć słuchać pacjenta. Wolontariusze potrzebni są też po to, aby włączyć się w te wszystkie akcje, które robimy, żeby zebrać fundusze na działalności hospicjum.

Monika Łukaszów

W niedzielę 12 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie przyszłych wolontariuszy, na które zaproszony został m.in. ks. Piotr Krakowiak, krajowy duszpasterz hospicjów. W spotkaniu udział wzięli także pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy oraz Elżbieta Skowrońska - wojewódzki konsultant opieki paliatywnej na Pomorzu i Anna Janowicz – koordynator wolontariatu. Podczas spotkania przekazano słuchaczom podstawowe wiadomości dotyczące wolontariatu. Mówiono także o nowych wyzwaniach opieki paliatywnej, a także o roli rodziny w opiece nad chorym.

Jak powiedziała Anna Janowicz z fundacji hospicyjnej z Gdańska „Przybywa osób starszych, samotnych i chorych. Tymi osobami, ktoś się musi zaopiekować. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z problemem migracji. Młodzi ludzie wyjeżdżają, a rodzice zostają sami i potrzebują tego, aby ktoś się nimi zajął. Badania przeprowadzone wśród Polaków pokazują , ze ci którzy myślą o swojej starości chcieliby być w domu ewentualnie korzystać z pomocy najbliższej rodziny bądź sąsiadów. Powstaje pytanie kto to ma zrobić? Tą odpowiedzią właśnie ma być wolontariat, który polega na byciu razem.

Reklama

Chcemy uświadomić społeczeństwu, że czasami po sąsiedzku możemy pomóc sobie wzajemnie. Wystarczy dostrzec wokół siebie osoby potrzebujące. Zaproponować W świecie kiedy budujemy ogrodzone osiedla, myślę że o wiele bezpieczniejsze są takie osiedla, w których sąsiedzi się znają i nie są obojętni na potrzeby innych” – dodaje pani Anna.

Kolejne spotkanie przyszłych wolontariuszy odbędzie się  28 czerwca o godz. 19.00 w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. w Legnicy na osiedlu Piekary.

2016-06-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rośnie zainteresowanie wolontariatem podczas ŚDM w Panamie

[ TEMATY ]

wolontariat

ŚDM w Panamie

Paulina Krzyżak/krakow2016.com

wolontariat@sdm.org.pl - to adres, na który mogą pisać zainteresowani wolontariatem podczas przygotowań i obchodów ŚDM Panama 2019. Jak wyjaśnia odpowiedzialny za polskie przygotowania do ŚDM ks. Emil Parafiniuk, uruchomienie specjalnego adresu i powołanie koordynatora wolontariatu w Krajowym Biurze Organizacyjnym ŚDM to odpowiedź na rosnącą liczbę pytań i zgłoszeń, które każdego dnia napływają do biura.

- Jest jeszcze na tyle wcześnie, że nie mamy odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące wolontariatu długo- i krótkoterminowego. Wiemy, że organizatorzy ŚDM w Panamie chcą zaprosić do współpracy kilku wolontariuszy długoterminowych. Czekamy też na szczegóły dotyczące zapotrzebowania na wolontariat krótkoterminowy - wyjaśnia ks. Parafiniuk.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję