Reklama

Europa

Ukraina: ekspert uważa, że Patriarchat Moskiewski usiłuje panować w świecie prawosławnym

Dyskredytując ideę Soboru Wszechprawosławnego Patriarchat Moskiewski dąży do dominacji w świecie prawosławnym – uważa wicedyrektor Naukowo-Badawczego Instytutu Ukrainoznawstwa Ministerstwa Oświaty Ukrainy Arsen Zinczenko. W komentarzu z kijowskim rosyjskojęzycznym dziennikiem „Obozriewatiel” odniósł się on do niedawnej decyzji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) o jego odmowie udziału w rozpoczynającym się 16 czerwca na Krecie Soborze.

[ TEMATY ]

Ukraina

prawosławie

Rosja

WIKIPEDIA

Wyjaśniając przyczyny takiego stanowiska Moskwy, ekspert oświadczył, że „sprawa polega na tym, że RKP dąży do panowania w światowym prawosławiu właśnie w taki sposób, czyli przez dyskredytację idei soborowej”, dodając, że jest to tradycja, „sięgająca jeszcze czasów stalinowskich”. Zdaniem Zinczenki „chęć storpedowania Soboru to tradycyjne chwyty Moskwy z jej próbami siania wszędzie rozłamu i zamętu i w tym mętnym morzu zamętu i rozbieżności wysuwania roszczeń do panowania”. Rosja postępuje tak zarówno w polityce, jak i na płaszczyźnie kościelnej i stanowi to istotę „hybrydowej polityki Moskwy” – jest przekonany ukraiński naukowiec.

Zwrócił następnie uwagę na istotną różnicę między głowami Patriarchatów: Konstantynopolskiego i Moskiewskiego: ten pierwszy nie zależy od państwa świeckiego w takim stopniu, jak ten drugi, który jest wprost uzależniony od Kremla. „Dlatego ze względu na dawność tradycji duchowej, mając świadomość zadań i potrzeb prawosławia, patriarcha ekumeniczny winien dążyć do odbycia Soboru” – podkreślił Zinczenko.

Reklama

Przypomniał, że zapotrzebowanie na to wydarzenie liczy ponad tysiąc lat i dodał, że świat prawosławny potrzebuje tego w celu wypracowania swych stałych podstaw organizacyjnych, a nawet wyznaniowych. „I jako pierwszy hierarcha patriarcha ekumeniczny ma do tego [zwołania Soboru - KAI] wszelkie podstawy zarówno historyczne, jak i duchowe” – jest przekonany rozmówca gazety.

Święty i Wielki Sobór Wszechprawosławny ma się zebrać na greckiej wyspie Krecie w dniach 16-26 czerwca. Należy podkreślić, że przygotowania do niego trwały prawie 55 lat, jako że I Narada Wszechprawosławna z tego cyklu odbyła się w dniach 24-30 września 1961 na greckiej wyspie Rodos. Zaproponowano na niej obszerny katalog zagadnień, którymi należałoby się zająć w ramach przygotowań do przyszłego Soboru. Później prace w tym kierunku trwały z krótszymi lub dłuższymi przerwami do początku XXI wieku i dopiero od połowy pierwszego dziesięciolecia obecnego wieku zaczęto podejmować bardziej konkretne decyzja i cała sprawa ruszyła z martwego punktu.

W dniach 6-9 marca 2014 na naradzie w siedzibie patriarchy w dzielnicy Stambułu – Fanarze zwierzchnicy i przedstawiciele 13 Kościołów autokefalicznych postanowili, że Wielki Sobór Prawosławia (po grecku: Megali Sýnodos tis Orthodoksías) odbędzie się na wiosnę 2016 właśnie w Fanarze. A ostateczny termin i miejsce obrad ustalono na podobnej naradzie (Synaksis) w Chambésy koło Genewy w styczniu br. Ze względu na napięcia między Moskwą a Ankarą i związane z tym bardzo prawdopodobne uniemożliwienie delegacji RKP wjazdu na teren Turcji uzgodniono, że miejscem obrad będzie Kreta. Politycznie jest ona częścią Grecji, ale pod względem kościelnym podlega Patriarchatowi Konstantynopolskiemu.

2016-06-15 17:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W ciągu wieku zmniejszył się odsetek prawosławnych wśród ludności świata

[ TEMATY ]

prawosławie

John Mindala/www.orthodoxcouncil.org

Sobór Wszechprawosławny na Krecie

Sobór Wszechprawosławny na Krecie

W ciągu ostatnich stu lat zmalał udział prawosławnych wśród ogółu chrześcijan i mieszkańców świata - wynika z opracowania amerykańskiego ośrodka badawczego Pew Research. Według niego w XX wieku liczba prawosławnych na świecie wzrosła ponad dwukrotnie, dochodząc do 260 mln, przy czym w samej tylko Rosji jest ich ponad 100 milionów. Ale dziś stanowią oni 12 proc. chrześcijan, podczas gdy sto lat temu wskaźnik ten wynosił 20 proc. a w wymiarach całej planety jest to obecnie 4 proc., a w 1910 odsetek ten wynosił 7 proc.

Przytłaczająca większość prawosławnych - ok. 77 proc. - mieszka w Europie, a sto lat temu było ich 91 proc.

CZYTAJ DALEJ

Tokio 2020 [NA ŻYWO]

2021-07-23 22:19

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

Polska remisuje z Iranem 2:2

CZYTAJ DALEJ

„Chodź i zobacz” tematem tegorocznego Exodusu Młodych

2021-07-23 20:58

[ TEMATY ]

młodzi

spotkania

Adobe.Stock

Pod hasłem „Chodź i zobacz” przebiegać będzie tegoroczne, 11. Spotkanie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej - Exodus Młodych. Ewangelizacyjno-kulturalne wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia na terenie parafii Sanktuarium św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym. Wśród gości są m.in. ks. Krzysztof Porosło, „Misiek” Koterski oraz zespoły Gospel Rain, Rap Brothers, niemaGotu.

Uczestnicy przez 3 dni biorą udział w nabożeństwach, koncertach, warsztatach, różnych formach rozrywki, oraz spotkaniach z gośćmi, którzy dzielą się świadectwem wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję