Reklama

Kapituły warszawskich diecezji (4)

Kapituła metropolitalna warszawska

Piotr Chmieliński
Edycja warszawska (st.) 50/2003

Jest to najstarsza warszawska kapituła. Swoimi korzeniami sięga 1406 r. Obecnie liczy sześciu prałatów, ośmiu kanoników gremialnych i dziesięciu kanoników honorowych.

W 1406 r. biskup poznański Wojciech Jastrzębiec przeniósł czerską kapitułę kolegiacką do Warszawy, która nie była wtedy jeszcze stolicą żadnej diecezji. Kanonicy czerscy musieli przenieść się do parafialnego kościoła św. Jana w Warszawie. Samodzielna diecezja warszawska powstała w 1798 r. decyzją Piusa VI. Natomiast w 1818 r. Pius VII podniósł diecezję warszawską do rangi archidiecezji. Utworzył również metropolię warszawską. Kapituła warszawska, najpierw kolegiacka a potem katedralna i metropolitalna, jest więc najstarszą z omawianych przez nas kapituł.
W jej skład wchodzą:

I. Prałaci:
1. Bp Marian Duś. Dziekan kapituły. Od 1985 r. biskup pomocniczy warszawski.
2. Bp Piotr Jarecki. Archidiakon kapituły. Od 1994 r. biskup pomocniczy warszawski.
3. Ks. infułat dr Zdzisław Król. Kustosz kapituły. Proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Śródmieściu, dziekan dekanatu śródmiejskiego, wikariusz biskupi i członek Rady Biskupiej.
4. Ks. prof. dr hab. Jan Miazek. Scholastyk kapituły. Dziekan Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, ceremoniarz Prymasa Polski, przewodniczący Komisji ds. Liturgii, członek Rady Duszpasterskiej.
5. Ks. Grzegorz Kalwarczyk. Kanclerz kapituły. Kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, członek Rady Biskupiej.
6. Ks. infułat dr Jerzy Zalewski. Penitencjarz kapituły. Notariusz Wydziału Spraw Sakramentalnych Kurii, były, długoletni proboszcz parafii katedralnej św. Jana Chrzciciela.
Średnia wieku prałatów wynosi 63 lata. Najstarszym z nich jest ks. Zalewski (72 lata), a najmłodszym bp Jarecki (48 lat).

II. Kanonicy gremialni:
1. Bp Tadeusz Pikus. Od 1999 r. biskup pomocniczy warszawski.
2. Ks. infułat prof. dr hab. Stanisław Kur. Były, długoletni rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
3. Ks. Romuald Kołakowski. Honorowy proboszcz parafii Opatrzności Bożej na Rakowcu.
4. Ks. Wiesław Kądziela. Rektor kościoła seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu, duszpasterz lektorów.
5. Ks. Stanisław Laskowski. Proboszcz parafii św. Mikołaja w Grójcu, dziekan dekanatu grójeckiego.
6. Ks. dr hab. Krzysztof Pawlina. Rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Warszawskiej.
7. Ks. Wojciech Łagowski. Proboszcz parafii św. Wojciecha na Woli, dziekan dekanatu wolskiego.
8. Ks. Zygmunt Malacki. Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, wicedziekan dekanatu żoliborskiego, duszpasterz ludzi pracy.
Średnia wieku kanoników gremialnych wynosi 60 lat. Najstarszym z nich jest ks. Kołakowski (75 lat), a najmłodszym ks. Pawlina (44 lata).

Reklama

III. Kanonicy honorowi:
1. Ks. dr Antoni Dębkowski. Proboszcz parafii św. Jana Kantego na Żoliborzu, dziekan dekanatu żoliborskiego.
2. Ks. Andrzej Przekaziński. Proboszcz parafii Świętej Trójcy na Solcu, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
3. Ks. R. George Sarauskas, kapłan spoza archidiecezji warszawskiej.
4. Ks. Władysław Wyszowadzki. Pracuje w Anglii.
5. Ks. Józef Hass. Proboszcz parafii św. Michała na Mokotowie, dziekan dekanatu mokotowskiego.
6. Ks. dr Stefan Kośnik. Proboszcz parafii św. Barbary w Śródmieściu, wicedziekan dekanatu śródmiejskiego, oficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego.
7. Ks. Józef Marjańczyk.
8. Ks. prof. dr hab. Ryszard Rumianek. Ekonom Archidiecezji Warszawskiej, członek Rady Biskupiej, prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
9. Ks. prof. dr hab. Andrzej Dziuba. Wykładowca akademicki.
10. Ks. Cesare Boga. Kapłan spoza archidiecezji warszawskiej.

Członkowie kapituły spotykają się co roku w bazylice katedralnej św. Jana w uroczystość Objawienia Pańskiego, we wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela oraz na uroczystych Sumach na Boże Narodzenie i Zmartwychwstanie Pańskie.

Reklama

Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-20 08:22

www.vaticannews.va

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

aradaphotography/pl.fotolia.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie la portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów.

Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: czterech Polaków weźmie udział w Synodzie dla Amazonii

2019-09-21 13:39

st (KAI) / Watykan

Czterech Polaków, w tym trzech biskupów, weźmie udział w rozpoczynającym się 6 października Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Amazonii – wynika z opublikowanej dziś listy jego uczestników.

Agnieszka Kutyła

W gronie 185 członków obok moderatorów Synodu, prefektów dykasterii Kurii Rzymskiej, wymieniono także nazwiska biskupów reprezentujących zainteresowane konferencje episkopatów, osoby mianowane przez Ojca Świętego, audytorów i autorki, przedstawicieli zakonów, delegatów bratnich Kościołów chrześcijańskich, a także współpracowników.

Jednym z delegatów episkopatu Boliwii jest biskup pomocniczy archidiecezji Santa Cruz de la Sierra, Stanisław Dowlaszewicz OFM Conv. Natomiast wśród delegatów episkopatu Brazylii znaleźli się biskupi Romuald Kujawski, ordynariusz diecezji Porto Nacional oraz biskup Marian Marek Piątek CSsR, ordynariusz diecezji Coari. Jednym z asystentów w sekretariacie generalnym synodu będzie ks. Mirosław Juchno z diecezji rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem