Reklama

Głos z Torunia

Toruń: diecezja toruńska ma ośmiu nowych kapłanów

Jesteście posłani, by być narzędziami pokoju - powiedział bp Andrzej Suski do ośmiu nowych prezbiterów, którzy 18 czerwca w toruńskiej katedrze przyjęli święcenia kapłańskie. W Mszy św. z u dzieleniem sakramentu święceń uczestniczyło ponad stu kapłanów, siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni świeccy.

[ TEMATY ]

Toruń

święcenia

Bożena Sztajner/Niedziela

Mszy św. w katedrze toruńskiej przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski, który podkreślił, że tegoroczne święcenia są jubileuszowe. - Po raz 25 ta świątynia jest świadkiem narodzin nowych kapłanów – mówił bp Suski. Pasterz diecezji wskazał, że dzień święceń kapłańskich jest wielkim świętem Kościoła, ponieważ bez kapłaństwa nie byłoby Eucharystii, w której zawiera się całe dobro duchowe Kościoła.

W homilii bp Suski podkreślił, że ci, których Chrystus wybiera na swoich kapłanów mają udział w darze pokoju, który On przynosi całemu światu. Mają nie tylko z tego daru czerpać, a stawać się tymi, którzy ten dar pokoju zaniosą każdemu człowiekowi, do którego Chrystus ich pośle. - Od dziś nie będziecie działać we własnym imieniu, ale w imieniu Chrystusa, który was wybrał, i który was posyła – mówił bp Suski.

Nawiązując do obrzędu namaszczenia dłoni nowych kapłanów bp Suski podkreślił, że namaszcza się te dłonie, by składały ofiarę. Tę ofiarę kapłan ma składać najpierw z samego siebie. - Kapłan ma się ofiarować Panu, ma być do Jego dyspozycji, a raz ofiarowany nie może się wycofać. Daru się przecież nie odbiera. Kapłan składa ofiarę swego życia razem z Chrystusem, a przecież On złożył ofiarę na ołtarzu krzyża i z tą ofiarą posyła swoich kapłanów – powiedział.

Bp Suski wspominał kapłanów, którzy oddali swoje życie i nie cofnęli się przed złożeniem tej ofiary, lecz mężnie poszli na swoje Kalwarie. Kapłan jest w stanie to uczynić, ponieważ nie jest sam, a jego siła wypływa ze zjednoczenia z Chrystusem, który udziela potrzebnych darów. - Chrystus udziela swoich darów nie dla samego kapłana, ale dla ludu do którego zostaje posłany; nie dla jego wygody, ale by przynosił owoc; udziela swego daru, by kapłan szedł do wszystkich, do dzieci, młodzieży, dorosłych, chorych, przyjaciół i nieprzyjaciół – podkreślił hierarcha.

Reklama

Po homilii, podczas obrzędu święceń, diakoni złożyli przyrzeczenia posłuszeństwa biskupowi. Następnie wierni modlili się za przyszłych kapłanów litanią do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci do święceń leżeli krzyżem.

Po odśpiewaniu litanii rozpoczął się obrzęd konsekracji. Bp Suski w milczeniu nałożył ręce na głowy diakonów, a po nim uczynili to wszyscy obecni kapłani. Po włożeniu rąk biskup toruński odmówił modlitwę konsekracyjną. Od tego momentu diecezja ma ośmiu nowych kapłanów. Na znak włączenia w Chrystusowe kapłaństwo ich dłonie zostały namaszczone olejem Krzyżma św. Neoprezbiterzy otrzymali także ornaty oraz dary ofiarne, które dzięki ich posłudze będą stawać się Ciałem i Krwią Chrystusa.

Po zakończeniu Eucharystii neoprezbiterzy z rodzicami i proboszczami udali się do Wyższego Seminarium Duchownego na uroczysty obiad. Po obiedzie, w kaplicy seminaryjnej, neoprezbiterzy z rąk bp. Suskiego otrzymali dekrety posyłające ich do pracy duszpasterskiej w parafiach diecezji toruńskiej.

Zwieńczeniem dnia święceń było udzielenie przez nowych kapłanów błogosławieństwa kapłanom, siostrom zakonnym i osobom świeckim posługującym w seminarium oraz klerykom, którzy towarzyszyli im na drodze wzrastania w powołaniu przez lata seminaryjnej formacji.

2016-06-18 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Zieliński przyjął święcenia biskupie

[ TEMATY ]

święcenia

Archiwum nominata

Kilka tysięcy wiernych 24 października uczestniczyło w konsekracji bp. Zbigniewa Zielińskiego, która odbyła się w katedrze oliwskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp senior Tadeusz Gocłowski. W uroczystości wzięło udział wielu biskupów diecezjalnych i pomocniczych oraz kapłani archidiecezji gdańskiej. Konsekracja biskupia zgromadziła także przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, parlamentarzystów, służb mundurowych, władz wyższych uczelni, grup duszpasterskich oraz parafian bp. Zielińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

2023-01-27 16:41

[ TEMATY ]

Częstochowa

Niedziela

dziennikarze

abp Wacław Depo

św. Franciszek Salezy

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Mariusz Frukacz – kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Bosco Talent

2023-01-28 09:18

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Swojego patrona św. Jana Bosco uczcił Zespół Szkół Salzejańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosco, ale już w ten piątek Salez świętował dzień patrona szkoły. Ks. Bosco został wyróżniono w czasie Eucharystii, akademii czy też Bosco Talen. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu talentów i wielkiej miłości do młodych, inspiruje i motywuje wszystkich ludzi związanych ze szkołami salezjańskim po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję