Reklama

Polska

Kraków: zakończono diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Skargi

Dziś w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie miała miejsce uroczysta sesja zamykająca postępowanie diecezjalne w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym ks. Piotra Skargi SJ. Teraz zgromadzone dokumenty trafią do Watykanu.

[ TEMATY ]

Kraków

ARTUR STELMASIAK

Odsłonięcie pomnika ks. Piotra Skargi na warszawskiej Woli

Odsłonięcie pomnika ks. Piotra Skargi na warszawskiej Woli

W czasie sesji głos zabrał ks. Krystian Biernacki SJ, wicepostulator procesu, który podsumował półtora roku trwania procesu na szczeblu diecezjalnym. Jak wymienił, odbyło się 37 sesji powołanego Trybunału Rogatoryjnego na czele z ks. Andrzejem Scąberem, w tym także na wyjeździe np. w Grójcu i we Lwowie, oraz przesłuchano ponad 30 świadków.

Duchowny wskazał, że specjalna Komisja Historyczna pod przewodnictwem ks. prof. Ludwika Grzebienia SJ przygotowała raport na temat życia, dorobku piśmienniczego i działalności ks. Skargi. "Relacja prezentuje również nieposzlakowany styl chrześcijańskiego życia oraz nieprzerwaną opinię o świętości życia ks. Piotra Skargi oraz czci wiernych od chwili śmierci aż po dzień dzisiejszy" - powiedział.

Reklama

Dodał, że zgodnie z przepisami prawa powołano także teologów-cenzorów, którzy sprawdzili zgodność pism sługi Bożego z wiarą katolicką i moralnością chrześcijańską. "Teologiczne opinie zawierają także informacje o praktyce heroiczności cnót chrześcijańskich przez księdza Piotra i o aktualności i uniwersalności jego życiowego przesłania dla sobie współczesnych i aż po dzień dzisiejszy w Kościele i społeczeństwie" - opisał.

Jak zauważył obecny na sesji kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, ks. Piotr Skarga musiał bardzo długo czekać na rozpoczęcie tego procesu. Zwrócił jednak uwagę, że przez cały ten czas jezuita pozostawał w pamięci i refleksji Kościoła. "Poświęcono mu ogromną liczbę prac, także krytycznych, omawiających jego życie i dokonania, jego ideały i zamierzenia, jego postawy i cnoty. Możemy powiedzieć, że przez cały ten czas, przez całe stulecia trwał swoisty 'proces' prześwietlający postać Sługi Bożego" - stwierdził.

"Z tego dziejowego 'procesu', przypominającego wytapianie złota w tyglu, wyłonił się szlachetny kruszec głębokiej wiary, niezłomnej nadziei i miłosiernej miłości księdza Piotra" - ocenił.

Reklama

Hierarcha zaznaczył, że orężem sługi Bożego było słowo, które dotykało ludzkich sumień. "Podzielił los proroków, bo nie słuchano go do końca, ale tym bardziej jego głos powracał w trudnych dla narodu chwilach. Również w naszych czasach możemy i powinniśmy wsłuchiwać się w ten głos" - zaapelował.

Purpurat powiedział, że Kościół jest wspólnotą pamięci, która wydobywa z przeszłości świadectwa osób, które w wybitny sposób odczytały Ewangelię. "Jesteśmy przekonani, że do takich świadków Ewangelii należy ksiądz Piotr Skarga. Dlatego modlimy się o oficjalne potwierdzenie jego świętości i wyniesienie do chwały ołtarzy" - uznał.

Jak podsumował dla KAI prowincjał Prowincji Polski Południowej, Jakub Kołacz SJ, dzisiejsze wydarzenie to dla jezuitów czas radości, że jeden ze współbraci zostaje pokazany jako ktoś, kto wybrał dobrą drogę i kogo warto słuchać i naśladować.

"Piotr Skarga chce nam dzisiaj powiedzieć, że najważniejsza jest jedność i miłość, także swoich nieprzyjaciół, i tych, którzy są trudni bądź się z nimi nie zgadzamy. Ale najważniejsza jest miłość wobec nich i nawoływanie do jedności" - powiedział.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny ks. Piotra Skargi rozpoczął się 8 grudnia 2014 r. w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich. Zapieczętowane oryginały akt procesowych znajdą się w archiwum archidiecezjalnym, a ich kopie zostaną przewiezione do Rzymu, gdzie prace nad nimi rozpocznie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych.

Ks. Piotr Skarga żył w latach 1536-1612. Był najwybitniejszym kaznodzieją w dziejach dawnej Rzeczypospolitej oraz obrońcą wiary, patriotą i filantropem. Święcenie kapłańskie otrzymał w 1564 r. Pracował m.in. w Pułtusku, Jarosławiu, Wilnie i Warszawie. W Krakowie zasłynął z założenia Arcybractwa Miłosierdzia Bogarodzicy, Banku Pobożnego, który udzielał bezprocentowych pożyczek i Skrzynki św. Mikołaja, która gromadziła posagi dla ubogich panien. Był autorem licznych dzieł religijnych, wśród których najbardziej znane na przestrzeni wieków są „Żywoty świętych”.

2016-06-22 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt Młodzi i Miłosierdzie na Tauron Arenie

[ TEMATY ]

młodzi

Kraków

wikipedia.pl

Tauron Arena Kraków

Tauron Arena Kraków

Projekt M&M (Młodzi i Miłosierdzie), który w dniach 15-16 marca odbędzie się na Tauron Arenie Kraków, to część oficjalnych obchodów Jubileuszu Miłosierdzia dla Młodych w archidiecezji krakowskiej.

„Miłosierdzie to nie nuda! Miłosierdzie to nie słabość! Miłosierdzie to najlepsza rzecz jaka może Cię spotkać! Na spotkanie z takim przesłaniem chcemy zaprosić krakowską młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – zapowiadają organizatorzy projektu M&M, który ma być praktycznym doświadczeniem miłosierdzia w życiu młodego człowieka. – Poprzez świadectwa innych ludzi chcemy pokazać, że nie tylko doświadczanie miłosierdzia, ale i też jego okazywanie jest niezbędne każdemu człowiekowi” – dodają.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Ludmiła Pilecka/ pl.wikipedia.org

Porcjunkula

Porcjunkula

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Czynienie dobra staje się dobrym nawykiem

2021-07-31 17:01

Małgorzata Pabis

    W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się dziś – 31 lipca – Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz ich rodzin.

    Mszy świętej w bazylice przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Obrona życia ludzkiego miarą człowieczeństwa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję