Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 51. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Chorych, Niepełnosprawnych i Starszych

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii sprawowanej w jasnogórskiej bazylice podczas 51. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Chorych, Niepełnosprawnych i Starszych na Jasną Górę. Odbyła się ona 6 lipca, w patronalne święto Apostolstwa Chorych.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Blisko 3 tys. pielgrzymów wypełniło jasnogórską bazylikę podczas pielgrzymki. – Jest nas z każdym rokiem tutaj więcej. To cieszy, że coraz większa ilość osób jest objęta pomocą duszpasterską – mówił ks. dr Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz i redaktor miesięcznika Apostolstwo Chorych.

Pielgrzymkę rozpoczęła się w jasnogórskiej bazylice od wspólnej modlitwy różańcowej. Pielgrzymi. wysłuchali również konferencji ks. prof. Stanisława Warzeszaka, Krajowego Duszpasterza Służby Zdrowia w latach 2010-2016. Nawiązał on w niej do Jubileuszowego Roku Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Uroczystej Eucharystii w intencji jasnogórskich pątników przewodniczył metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. Zwracając się do pielgrzymów kaznodzieja zauważył, że gromadząca się dzisiaj przed obliczem Matki Bożej wspólnota „z choroby, cierpienia, uczyniła narzędzie apostolstwa”.

Hierarcha zwracając się do uczestników pielgrzymki mówił o wartości cierpienia i ofierze jaka z niego wypływa. – Kościół odwołuje się do wartości cierpienia a w jego imię Apostolstwo Chorych gromadzi wiele osób, wielu ochrzczonych i bierzmowanych, ofiarujących cierpienia za Kościół. W ostatnich 5-ciu latach tę duchową drogę ofiarowania siebie odkryło 900 osób – powiedział.

Metropolita katowicki podkreślił także rolę, jaką mają do spełnienia chorzy w Kościele. – Drodzy Chorzy, pamiętajcie, że życie pełne cierpienia, „bezproduktywności”, bez działania i zawodowej pracy, nie jest pozbawione sensu, więcej – ono w tajemniczy sposób niesie w sobie jego nadmiar, tak, że stajecie się „niezastąpionymi pośrednikami w zbawieniu świata” – mówił abp Skworc.

W swoim słowie podziękował także chorym za „ofiarowane nam – Kościołowi, społeczeństwu, narodowi, całej ludzkości – cierpienie” – Za to, że jesteście w ukryciu domów, mieszkań, szpitali, domów opieki społecznej, zakładów opieki leczniczej, hospicjów, cichymi współpracownikami Krzyża Chrystusowego, na którym zawisło Zbawienie świata. Dziękuję za tę duchową moc, która wyzwala w nas miłość, pomaga budować kulturę solidarności, niosącą pomoc, gdziekolwiek jest potrzebna. Drodzy! Macie wpływ na losy świata i ludzkiej rodziny! – powiedział w czasie homilii.

Reklama

Podczas głoszonego słowa abp Skworc wskazał również na to, że osoby chore, „ewangeliczni ubodzy w duchu” mogą się pod wieloma względami utożsamiać z Matką Bożą. – Od początku życia Bóg przygotowywał Ją na trudne chwile, w których Jej serce „przeniknie miecz” bólu i cierpienia. Tylko Ona wraz ze św. Janem wytrwała przy krzyżu Jezusa. Jej niezwykły hart ducha, głęboka wiara oraz bezgraniczna miłość do Boga poprowadziły Jej serce do odkrycia Jego obecności i woli w sytuacjach, w których inni widzieli jedynie panowanie zła, bezsens cierpienia oraz „milczenie Boga” – mówił.

Hierarcha zwrócił się także w słowach wdzięczności do wszystkich, którzy na codzień opiekują się chorymi. – Dziękuję Wam, drogie Rodziny, które z taką troską otaczacie swych chorych domowników. Czasem jest to krzyż niezwykle trudny, zwłaszcza, gdy choruje ojciec lub matka, mąż czy żona, dziecko a do tego towarzyszy nam poczucie osamotnienia, braku solidarności i pomocy ze strony osób i instytucji, zobowiązanych do udzielenia wsparcia – usłyszeli zebrani w jasnogórskiej bazylice.

Metropolita katowicki podziękował także pracownikom służby zdrowia. Przede wszystkim wyraził wdzięczność pielęgniarkom za ich pracę. – Wasza praca ma wymiar służby. Głęboko, często religijnie umotywowana, staje się bezcennym darem, dźwigający, chorego z cierpienia, podnoszącym na duchu i dającym nadzieję – mówił.

Z powodu przygotowań do wizyty Ojca świętego Franciszka na Jasnej Górze Droga Krzyżowa, która miała się odbyć na wałach, została poprowadzona w bazylice. Przewodniczył jej ks. Jan Smolec, kanclerz katowickiej kurii metropolitalnej. Całość nabożeństwa zakończyło błogosławieństwo lourdzkie, udzielone indywidualnie każdemu pielgrzymowi.

51. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę miała miejsce, tradycyjnie, 6 lipca. To dzień w którym papież Paweł VI ustanowił wspomnienie NMP Uzdrowienia Chorych. W tym roku pielgrzymka wpisuje się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski oraz w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

2016-07-07 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Bałkańskim Szlaku

Niedziela łódzka 28/2018, str. II

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bałkany

Andrzej Żarczyński

Pielgrzymi z jednej z trzech grup przed figurą św. Matki Teresy z Kalkuty w Skopje (Macedonia)

Pielgrzymi z jednej z trzech grup przed figurą św. Matki Teresy z Kalkuty
w Skopje (Macedonia)

Pod sztandarem parafii Matki Boskiej Różańcowej w Łaznowie blisko 160 osób pielgrzymowało po ziemiach byłej Jugosławii: Serbii, Macedonii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, a także Albanii. Organizatorem pielgrzymki był ks. Stanisław Mendel – proboszcz parafii, a opiekę duszpasterską nad pielgrzymami sprawowało jeszcze czterech kapłanów: ks. Rafał Dąbrowski – wikariusz parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi, ks. Jerzy Martinowicz – kapelan biskupa grodzieńskiego (Białoruś), ks. Dariusz Mordaka – kapelan Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego Domu Opieki Społecznej w Łodzi oraz ks. Kazimierz Zaleski – proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Łodzi. Uczestnikami pielgrzymki, oprócz parafian łaznowskich, byli m.in. mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego, Łodzi, Kurowic, Rakowa, Tuszyna, Piotrkowa Trybunalskiego i Justynowa.

CZYTAJ DALEJ

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

25 lat troski “O ludzką twarz człowieka”

2022-10-02 17:00

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Wacław Buryła

Ks. Wacław Buryła

Pod patronatem Andrzeja Dudy, prezydenta RP odbyła się 25. - jubileuszowa edycja konkursu poetyckiego "O ludzką twarz człowieka". Inicjatorem konkursu jest ks. Wacław Buryła, kapłan i poeta. Wydarzenie odbyło się w Krośnicach.

Laureatami konkursu zostali:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję