Reklama

Polska

Przeor Jasnej Góry: papież wezwie nas do trwania w wierze

To będzie wezwanie Polaków do trwania w wierze, która przekłada się nasze codzienne życie – takiego przesłania Franciszka z Jasnej Góry spodziewa się przeor tamtejszego klasztoru. o. Marian Waligóra. Zapowiada, że podczas Mszy św., która papież odprawi tam 28 lipca, Franciszek otrzyma szczególny dar od całego Kościoła w Polsce – krzyż z dębu pochodzącego z okresu chrztu Polski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszek w Polsce

BPJG Archiwum Jasnej Góry

Tomasz Królak (KAI): Franciszek będzie trzecim papieżem na Jasnej Górze. Ojcowie paulini przyzwyczaili się już do papieskich wizyt w tym sanktuarium?

O. Marian Waligóra: – Z pewnością nie możemy powiedzieć, że jesteśmy przyzwyczajeni do papieży tak, jak mieszkańcy Watykanu. To dla nas zawsze święto i wielkie wyzwanie. Chcemy doświadczyć bliskości papieża Franciszka. Bliskość z tymi, do których przybywa jest jednym z rysów jego pontyfikatu. Pragnienie papieża by spotkać się z wiernymi bezpośrednio, na placu modlitwy i żeby objechać sektory – wyraźnie to pokazuje. Papież nie przyjeżdża tylko po to, żeby być w tym miejscu, ale żeby spotkać się z człowiekiem.
Jasnogórska kaplica jest dla niego miejscem bardzo ważnym, bo – jak zapewniali mnie w rozmowie przedstawiciele Watykanu – papież doskonale wie czym było to miejsce dla św. Jana Pawła II. Franciszek wie, że jeszcze zanim kard. Wojtyła został papieżem, lubił się tu modlić i spędzał dużo czasu przed ikoną Matki Bożej, przybywając także prywatnie.
Sądzę, że otwarcie się na działanie łaski przed Cudownym Obrazem jest bardzo ważne także dla Franciszka. Sam zresztą zastrzegł, że chce, by była to jego prywatna modlitwa. Staramy się to papieżowi umożliwić, dlatego kaplica jasnogórska będzie w tym czasie niedostępna dla wiernych. Będzie tam wówczas wyłącznie Ojciec Święty z osobami z orszaku oraz ojcowie paulini.

Reklama

- Papieska wizyta na Jasnej Górze, będzie jedynym, otwartym spotkaniem z wiernymi z całej Polski. Jaka będzie istota papieskiego przesłania, co podpowiada Ojcu intuicja?

- – Trudno o tym mówić, bo sprawa dotyczy jednak homilii papieskiej. Jestem natomiast przekonany, że obecność papieża będzie okazaniem bliskości z nami ale przede wszystkim – umocnieniem nas wierze, w tej wierze, którą od 1050 lat, od momentu chrztu Mieszka I, Polska nosi w swoim sercu.
Wydaje mi się, że będzie to wezwanie nas do trwania w wierze, która przekłada się nasze codzienne życie, na różne elementy naszego życia społecznego i religijnego, o czym papież Franciszek bardzo nam przypomina. On zawsze zmierza ku temu, żebyśmy byli żywi w wyznawaniu naszej wiary; żeby ta wiara faktycznie pobudzała nas do konkretnych czynów, do miłości bliźniego i dzieł miłosierdzia.

- Jak Jasna Góra przygotowuje się duchowo do tej wizyty?

- – Kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że papież przybędzie do sanktuarium, razem z pielgrzymami rozpoczęliśmy modlitwy podczas każdej Mszy św. sprawowanej o godz. 18.30 przed Cudownym Obrazem w intencjach Ojca Świętego.
Chcemy złożyć Franciszkowi duchowy dar nowenny przed jego przyjazdem do Polski. Będą to prowadzone wraz z pielgrzymami czuwania modlitewne, które potrwają od Apelu Jasnogórskiego aż do północy. Rozpoczniemy je na dziewięć dni przed przyjazdem Ojca Świętego a będą im przewodniczyły siostry zakonne z różnych zgromadzeń obecnych w Częstochowie. Msze święte o północy będą odprawiać ojcowie paulini. To jest ten konkretny dar modlitewny, składany Ojcu Świętemu i młodzieży uczestniczących w spotkaniu w Krakowie.

- A oprócz daru modlitewnego, szykujecie jakiś upominek dla Franciszka?

- – Jako Jasna Góra chcemy ofiarować papieżowi kopię Cudownego Obrazu. Ponadto podczas Eucharystii zostanie przekazany papieżowi szczególny dar – krzyż z wydobytego z ziemi dębu, pochodzącego z okresu chrztu Polski. Będzie to symboliczny dar całego Kościoła w Polsce.

2016-07-08 16:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyruszyła pielgrzymka biegowa z Jasnej Góry do węgierskiego Márianosztra

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

bieg

Węgry

Giorgio Pulcini/Fotolia.com

Z Jasnej Góry wyruszyła pielgrzymka biegowa do sanktuarium Matki Bożej Wielkiej Pani Węgier w Márianosztra. 9-ciu biegaczy, a także rowerzysta chcą w ten sposób uczcić jubileusz 300 – lecia koronacji Jasnogórskiego Obrazu. Przyświeca im motto: "Jesteśmy Koroną Maryi". Do pokonania mają 550 km. Dwóch kolejnych biegaczy do pielgrzymki dołączy jutro. Bieg ma charakter sztafety.

Organizatorem pielgrzymki jest Marian Płaszczyk, Rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy z Knurowa. - Za pałeczkę służyć nam będzie różaniec. Nie będzie przekazywany, ale każdy z uczestników będzie miał w ręce różaniec, a znakiem będzie dotknięcie się dłońmi – wyjaśnia biegacz. Symboliczny różaniec pątnicy pozostawili na Jasnej Górze, drugi ofiarują węgierskiemu sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję