Reklama

Polska

Przeor Jasnej Góry: papież wezwie nas do trwania w wierze

To będzie wezwanie Polaków do trwania w wierze, która przekłada się nasze codzienne życie – takiego przesłania Franciszka z Jasnej Góry spodziewa się przeor tamtejszego klasztoru. o. Marian Waligóra. Zapowiada, że podczas Mszy św., która papież odprawi tam 28 lipca, Franciszek otrzyma szczególny dar od całego Kościoła w Polsce – krzyż z dębu pochodzącego z okresu chrztu Polski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszek w Polsce

BPJG Archiwum Jasnej Góry

Tomasz Królak (KAI): Franciszek będzie trzecim papieżem na Jasnej Górze. Ojcowie paulini przyzwyczaili się już do papieskich wizyt w tym sanktuarium?

O. Marian Waligóra: – Z pewnością nie możemy powiedzieć, że jesteśmy przyzwyczajeni do papieży tak, jak mieszkańcy Watykanu. To dla nas zawsze święto i wielkie wyzwanie. Chcemy doświadczyć bliskości papieża Franciszka. Bliskość z tymi, do których przybywa jest jednym z rysów jego pontyfikatu. Pragnienie papieża by spotkać się z wiernymi bezpośrednio, na placu modlitwy i żeby objechać sektory – wyraźnie to pokazuje. Papież nie przyjeżdża tylko po to, żeby być w tym miejscu, ale żeby spotkać się z człowiekiem.
Jasnogórska kaplica jest dla niego miejscem bardzo ważnym, bo – jak zapewniali mnie w rozmowie przedstawiciele Watykanu – papież doskonale wie czym było to miejsce dla św. Jana Pawła II. Franciszek wie, że jeszcze zanim kard. Wojtyła został papieżem, lubił się tu modlić i spędzał dużo czasu przed ikoną Matki Bożej, przybywając także prywatnie.
Sądzę, że otwarcie się na działanie łaski przed Cudownym Obrazem jest bardzo ważne także dla Franciszka. Sam zresztą zastrzegł, że chce, by była to jego prywatna modlitwa. Staramy się to papieżowi umożliwić, dlatego kaplica jasnogórska będzie w tym czasie niedostępna dla wiernych. Będzie tam wówczas wyłącznie Ojciec Święty z osobami z orszaku oraz ojcowie paulini.

- Papieska wizyta na Jasnej Górze, będzie jedynym, otwartym spotkaniem z wiernymi z całej Polski. Jaka będzie istota papieskiego przesłania, co podpowiada Ojcu intuicja?

- – Trudno o tym mówić, bo sprawa dotyczy jednak homilii papieskiej. Jestem natomiast przekonany, że obecność papieża będzie okazaniem bliskości z nami ale przede wszystkim – umocnieniem nas wierze, w tej wierze, którą od 1050 lat, od momentu chrztu Mieszka I, Polska nosi w swoim sercu.
Wydaje mi się, że będzie to wezwanie nas do trwania w wierze, która przekłada się nasze codzienne życie, na różne elementy naszego życia społecznego i religijnego, o czym papież Franciszek bardzo nam przypomina. On zawsze zmierza ku temu, żebyśmy byli żywi w wyznawaniu naszej wiary; żeby ta wiara faktycznie pobudzała nas do konkretnych czynów, do miłości bliźniego i dzieł miłosierdzia.

- Jak Jasna Góra przygotowuje się duchowo do tej wizyty?

- – Kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że papież przybędzie do sanktuarium, razem z pielgrzymami rozpoczęliśmy modlitwy podczas każdej Mszy św. sprawowanej o godz. 18.30 przed Cudownym Obrazem w intencjach Ojca Świętego.
Chcemy złożyć Franciszkowi duchowy dar nowenny przed jego przyjazdem do Polski. Będą to prowadzone wraz z pielgrzymami czuwania modlitewne, które potrwają od Apelu Jasnogórskiego aż do północy. Rozpoczniemy je na dziewięć dni przed przyjazdem Ojca Świętego a będą im przewodniczyły siostry zakonne z różnych zgromadzeń obecnych w Częstochowie. Msze święte o północy będą odprawiać ojcowie paulini. To jest ten konkretny dar modlitewny, składany Ojcu Świętemu i młodzieży uczestniczących w spotkaniu w Krakowie.

- A oprócz daru modlitewnego, szykujecie jakiś upominek dla Franciszka?

- – Jako Jasna Góra chcemy ofiarować papieżowi kopię Cudownego Obrazu. Ponadto podczas Eucharystii zostanie przekazany papieżowi szczególny dar – krzyż z wydobytego z ziemi dębu, pochodzącego z okresu chrztu Polski. Będzie to symboliczny dar całego Kościoła w Polsce.

2016-07-08 16:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/@JasnaGóraNews

Pielgrzymowanie z kolędą

CZYTAJ DALEJ

Odpust Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze

2022-10-02 14:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

abp Wacław Depo

Jasna Góra/Facebook

- Największą przeszkodą w ewangelizacji świata jest brak wiary chrześcijan w to, czym mogą być z pomocą łaski Boga - przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Delegat Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca przewodniczył Mszy św. będącej sumą odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Uroczystość poprzedziły czterodniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

W kazaniu abp Wacław Depo podkreślił, że Chrystusa musimy odnajdywać przez nasze codzienne zmagania i modlitwę, tak jak czyniła to Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przekazują zimowe kurtki dla ukraińskich dzieci

2022-10-02 14:10

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

abp Wacław Depo

Ukraina

Rycerze Kolumba

flickr.com

Rycerze Kolumba od pierwszych dni wojny angażują się w niesienie pomocy humanitarnej osobom poszkodowanym przez rosyjską inwazję na Ukrainę. Oprócz regularnych wysyłek konwojów z żywnością i innymi artykułami dla mieszkańców Ukrainy oraz organizowania pomocy na granicy w czasie największego kryzysu wiosną bieżącego roku, działanie tej międzynarodowej wspólnoty mężczyzn skupia się na potrzebujących przebywających już w Polsce.

By pomóc przeprowadzić kolejną inicjatywę pomocową Rycerzy, do Polski przybył abp William Lori, metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. Duchowny odwiedził punkty pomocy wspierane przez Rycerzy w diecezji częstochowskiej i przekazał zimowe kurtki dla kilkuset potrzebujących dzieci z Ukrainy mieszkających na terenie parafii św. Wojciecha w Częstochowie, a także dla stu ukraińskich sierot przebywających w ośrodku prowadzonym przez częstochowską Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję