Reklama

Niedziela Legnicka

Legniczanie uczcili 73 rocznicę zbrodni wołyńskiej

[ TEMATY ]

Legnica

Monika Łukaszów

Chcemy dzisiaj modlić się za wszystkie ofiary ludobójstwa. Spotykamy się w tak szerokim gronie, aby przekazać szczególnie młodemu pokoleniu, że to, co się działo na kresach wschodnich, to zbrodnia. Zbrodnia, która powinna przestrzegać tak społeczność polską jak i ukraińską, a także wszystkie inne ościenne narody, przed tą straszliwą ideologią, która usprawiedliwia wszelkie mordy – mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Legnicy, podczas obchodów 73 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu.

Legnickie uroczystości upamiętniające pomordowanych na Wołyniu odbyły się w niedzielę 10 lipca, w przeddzień rocznicy tzw. krwawej niedzieli, czyli dniu pogromu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach 11 lipca 1943 r. Z rąk członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii zginęły wówczas tysiące Polaków w 100 polskich miejscowościach.

Zobacz zdjęcia: Legniczanie uczcili 73 rocznicę zbrodni wołyńskiej

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy w intencji pomordowanych. Przewodniczył jej, ks. prof. Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, natomiast homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Mówił w niej: „Apogeum ludobójstwa była niedziela 11 lipca, która przeszła do historii jako „krwawa niedziela”. Napastnicy czuli się tak bezkarni, że już w biały dzień zaatakowali 100 polskich miejscowości. A niedzielę wybrali dlatego, że wierni kościoła rzymskokatolickiego rozproszeni po przysiółkach, właśnie w niedzielę spotykali się w kościołach i kaplicach na wspólnej modlitwie. I tam zaatakowali. Nie było takiego drugiego przypadku podczas drugiej wojny światowej – mówił ks. Tadeusz.

Odwołując się natomiast do zakończonej niespełna dwa tygodnie temu pielgrzymki papieża Franciszka do Armenii, mówił: „Kraj ten 1700 lat temu przyjął chrzest i zbudował swoje państwo na kulturze chrześcijańskiej. Kraj ten jednak był najeżdżany przez okoliczne narody, w tym muzułmańskie, a sto lat temu doszło tam do ludobójstwa Ormian. Zamordowano wówczas ok. 1,5 mln osób. Pomimo tego, do dziś ani Turcja ani inne wielkie mocarstwa nie chcą przyznać się do tej zbrodni i uznać tej prawdy. Dlatego wszyscy czekali na to, co na ten temat powie papież, zwierzchnik miliarda katolików, a zarazem głowa Państwa Watykańskiego. Już w pierwszym przemówieniu wygłoszonym na lotnisku, Papież nawiązał do prawdy o ludobójstwie”. Kaznodzieja przypomniał także wizytę Jana Pawła II w Armenii, która miała miejsce 15 lat temu. Wtedy to Jan Paweł II jako pierwszy papież powiedział prawdę o ludobójstwie. Podpisał wtedy odpowiednie dokumenty, które w imieniu Stolicy Apostolskiej uznały zbrodnie przeciwko ludzkości.

Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Tam też odczytano kilka wzruszających fragmentów, z pamiętnika ofiar tych strasznych wydarzeń, jakie wydarzyły się na kresach. Druga część uroczystości odbyła się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Tam miały miejsce oficjalne uroczystości rocznicy ludobójstwa na Wołyniu tj. prezentacja przybyłych pocztów sztandarowych, prelekcja oraz panel dyskusyjny.

W uroczystościach wzięły udział m.in. władze miasta Legnicy, powiatu legnickiego oraz okolicznych miejscowości, poczty sztandarowe, harcerze, Kresowianie, Sybiracy oraz świadkowie tamtych bolesnych wydarzeń, a także ich rodziny. Wśród uczestników nie zabrakło także przedstawicieli młodego pokolenia, w tym kibiców Klubu Miedź Legnica oraz grupy młodzieży z Ukrainy wraz ze swoimi opiekunkami.

2016-07-12 09:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas pokuty i refleksji nad sobą

[ TEMATY ]

Legnica

Popielec

Wielki Post

Ks. Waldemar Wesołowski

„Bądźmy jak ten popiół, z którego Bóg na nowo utworzy nowego człowieka. Przejmijmy jak najwięcej z ducha Jezusa, ducha przebaczenia, ducha wspólnoty, byśmy z radością mogli obchodzić święta Paschalne ” – powiedział biskup Zbigniew Kiernikowski w Katedrze legnickiej na rozpoczęcie obchodów Wielkiego Postu.

Eucharystię koncelebrowali: biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego. Na modlitwie zebrali się wierni, siostry zakonne oraz klerycy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: na wzór Maryi nieście Chrystusa w świat

2021-08-02 14:50

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Ojciec Święty zachęcił młodzież, by na wzór Maryi niosła Chrystusa w świat i czyniła ze swego życia dar dla innych. Papież pisze o tym w przesłaniu na 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych odbywający się w Medziugoriu. Hasłem tygodniowego spotkania, w którym uczestniczy również młodzież z Polski, są słowa „Co dobrego mam czynić?”.

W swym przesłaniu Franciszek nawiązuje do historii bogatego młodzieńca, który odszedł smutny po spotkaniu z Jezusem. Papież wskazuje, że miał on odwagę stawiania słusznych pytań, zabrakło mu jednak odwagi do przyjęcia odpowiedzi Jezusa: zrezygnowania z siebie samego i swoich bogactw, by związać się z Chrystusem i dzięki tej drodze odkryć pełnię szczęścia. „Także do was Jezus mówi dziś: pójdź i naśladuj” – pisze Papież zachęcając uczestników festiwalu, by nie bali się oddać swej młodości w ręce Jezusa i podążać za Nim.

CZYTAJ DALEJ

Specjalny serwis "Niedzieli" o Prymasie Wyszyńskim na 120 rocznicę urodzin

2021-08-03 09:42

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Red.

Redakcja Internetowa Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z okazji 120 rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, który już 12 września zostanie oficjalnie ogłoszony błogosławionym, uruchomiła specjalny serwis tematyczny przybliżający postać i duchowość Prymasa.

Redaktorzy Niedzieli zadbali o to, aby wśród różnorodnych działów tematycznych multimedialnego serwisu znalazły się tematy bliskie współczesnemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję