Reklama

Niedziela Legnicka

Legniczanie uczcili 73 rocznicę zbrodni wołyńskiej

[ TEMATY ]

Legnica

Monika Łukaszów

Chcemy dzisiaj modlić się za wszystkie ofiary ludobójstwa. Spotykamy się w tak szerokim gronie, aby przekazać szczególnie młodemu pokoleniu, że to, co się działo na kresach wschodnich, to zbrodnia. Zbrodnia, która powinna przestrzegać tak społeczność polską jak i ukraińską, a także wszystkie inne ościenne narody, przed tą straszliwą ideologią, która usprawiedliwia wszelkie mordy – mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Legnicy, podczas obchodów 73 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu.

Legnickie uroczystości upamiętniające pomordowanych na Wołyniu odbyły się w niedzielę 10 lipca, w przeddzień rocznicy tzw. krwawej niedzieli, czyli dniu pogromu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach 11 lipca 1943 r. Z rąk członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii zginęły wówczas tysiące Polaków w 100 polskich miejscowościach.

Zobacz zdjęcia: Legniczanie uczcili 73 rocznicę zbrodni wołyńskiej

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy w intencji pomordowanych. Przewodniczył jej, ks. prof. Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, natomiast homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Mówił w niej: „Apogeum ludobójstwa była niedziela 11 lipca, która przeszła do historii jako „krwawa niedziela”. Napastnicy czuli się tak bezkarni, że już w biały dzień zaatakowali 100 polskich miejscowości. A niedzielę wybrali dlatego, że wierni kościoła rzymskokatolickiego rozproszeni po przysiółkach, właśnie w niedzielę spotykali się w kościołach i kaplicach na wspólnej modlitwie. I tam zaatakowali. Nie było takiego drugiego przypadku podczas drugiej wojny światowej – mówił ks. Tadeusz.

Odwołując się natomiast do zakończonej niespełna dwa tygodnie temu pielgrzymki papieża Franciszka do Armenii, mówił: „Kraj ten 1700 lat temu przyjął chrzest i zbudował swoje państwo na kulturze chrześcijańskiej. Kraj ten jednak był najeżdżany przez okoliczne narody, w tym muzułmańskie, a sto lat temu doszło tam do ludobójstwa Ormian. Zamordowano wówczas ok. 1,5 mln osób. Pomimo tego, do dziś ani Turcja ani inne wielkie mocarstwa nie chcą przyznać się do tej zbrodni i uznać tej prawdy. Dlatego wszyscy czekali na to, co na ten temat powie papież, zwierzchnik miliarda katolików, a zarazem głowa Państwa Watykańskiego. Już w pierwszym przemówieniu wygłoszonym na lotnisku, Papież nawiązał do prawdy o ludobójstwie”. Kaznodzieja przypomniał także wizytę Jana Pawła II w Armenii, która miała miejsce 15 lat temu. Wtedy to Jan Paweł II jako pierwszy papież powiedział prawdę o ludobójstwie. Podpisał wtedy odpowiednie dokumenty, które w imieniu Stolicy Apostolskiej uznały zbrodnie przeciwko ludzkości.

Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Tam też odczytano kilka wzruszających fragmentów, z pamiętnika ofiar tych strasznych wydarzeń, jakie wydarzyły się na kresach. Druga część uroczystości odbyła się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Tam miały miejsce oficjalne uroczystości rocznicy ludobójstwa na Wołyniu tj. prezentacja przybyłych pocztów sztandarowych, prelekcja oraz panel dyskusyjny.

W uroczystościach wzięły udział m.in. władze miasta Legnicy, powiatu legnickiego oraz okolicznych miejscowości, poczty sztandarowe, harcerze, Kresowianie, Sybiracy oraz świadkowie tamtych bolesnych wydarzeń, a także ich rodziny. Wśród uczestników nie zabrakło także przedstawicieli młodego pokolenia, w tym kibiców Klubu Miedź Legnica oraz grupy młodzieży z Ukrainy wraz ze swoimi opiekunkami.

2016-07-12 09:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr Piotr Kot nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych

2020-09-02 19:36

[ TEMATY ]

Legnica

YouTube

Ks. dr Piotr Kot

Ks. dr Piotr Kot

Ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, został wybrany nowym przewodniczącym Zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Doroczne spotkanie tego gremium rozpoczęło się w środę 2 września w Gnieźnie. Potrwa do piątku.

Rektorzy wybrali również nowego wiceprzewodniczącego i sekretarza. Pierwszą funkcję powierzono dominikaninowi o. dr. Pawłowi Klimczakowi, rektorowi Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Sekretarzem został wybrany ks. dr Przemysław Kwiatkowski, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, które w tym roku jest gospodarzem spotkania.

W konferencji bierze udział blisko 70 duchownych – rektorów wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych. Głównym tematem obrad są aktualne wyzwania w seminaryjnej formacji ludzkiej. Rektorzy będą również omawiać kwestie związane z "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia", czyli nowymi zasadami formacji kapłańskiej. Dokument został już pozytywnie zaopiniowany przez Konferencję Episkopatu Polski i czeka na akceptację Stolicy Apostolskiej.

Konferencja zakończy się w piątek 4 września o 12.00 Mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W czwartek 3 września Mszę św. na rozpoczęcie obrad odprawi biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.

CZYTAJ DALEJ

Daj mi poznać Twoje drogi, Panie

Niedziela Ogólnopolska 40/2017, str. 33

[ TEMATY ]

Ewangelia

Charles Le Brun, fragment obrazu „Aniołowie usługują Chrystusowi”(XVII wiek)

Charles Le Brun, fragment obrazu „Aniołowie usługują Chrystusowi”(XVII wiek)

Księga Ezechiela, z której pochodzi pierwsze czytanie mszalne, powstała w warunkach potężnego kryzysu duchowego biblijnego Izraela. Prorok kieruje swe orędzie do rodaków, którzy w początkach VI wieku przed Chrystusem przeżyli zagładę zgotowaną przez Babilończyków, a w tym, co ich spotkało, dopatrują się niesprawiedliwości ze strony Boga. Oczekują, że będzie On bezwzględnie karał grzeszników i nagradzał sprawiedliwych – nawet jeżeli jedni i drudzy radykalnie zmienili swoje postępowanie. Odpowiadając na te głosy, prorok podkreśla, że liczy się nie to, co było i co należy do przeszłości, lecz aktualna postawa, w której wyraża się osobiste odniesienie do dawnych zasług czy grzechów. Jeżeli diametralnie się zmienia, wtedy liczy się decyzja, na której opiera się przyszłość. Bóg nie chce śmierci grzesznika, ale nie może też nagradzać sprawiedliwego, który odstąpił od sprawiedliwości. Właśnie takie są drogi Boże, trzeba je cierpliwie poznawać i przyjąć.

Dla chrześcijan wzorem właściwego postępowania jest przede wszystkim Jezus Chrystus. Moralność chrześcijańska ma charakter chrystomorficzny, to znaczy polega na naśladowaniu Chrystusa. Apostoł Paweł zaleca ją Filipianom, z którymi łączyły go niezwykle serdeczne więzi. Ukazuje wartość pokory, która „ocenia drugich za wyżej stojących od siebie” oraz sprzyja temu, by każdy respektował „nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich”. Taki wzór dał Chrystus, co potwierdza tajemnica Wcielenia, w której „ogołocił samego siebie”, wzywając nas do szczerego i gruntownego nawrócenia.

Jezus rozwija spojrzenie na naturę i wartość nawrócenia. Jego przypowieść o ojcu i dwóch synach została skierowana do arcykapłanów i starszych ludu, czyli słuchaczy szczególnie odpowiedzialnych za duchowy stan wiernych. Opisuje sytuację, która nie tylko po wielekroć powtarza się w życiu rodzinnym i religijnym, lecz ma wydźwięk profetyczny. Syn, który wyraził gotowość pracy w winnicy, ale do niej nie poszedł, to obraz tej części Izraela, która będąc ludem Bożego wybrania, odmówiła uznania Jezusa za Mesjasza, czyli w gruncie rzeczy powiedziała Bogu swoje „nie”. Syn, który się wzbraniał przed pójściem do winnicy, ale postąpił inaczej, niż wcześniej deklarował, stanowi obraz celników i nierządnic, a następnie pogan, nieznających Boga tak jak Izraelici, lecz podatnych na Jego miłosierdzie okazane w Chrystusie. Obraz jest dosadny i mocny, bo Jezus chciał wstrząsnąć sumieniami słuchaczy. Nie mogło być inaczej, skoro chodzi o to, co najważniejsze, a mianowicie o prawdziwą wierność Bogu. Arcykapłani i starsi ludu pozostali jednak niewzruszeni, a wkrótce ich gniew dotkliwie skierował się przeciw Jezusowi, co potwierdza, że nie jest tak, iż Bóg ma w świecie samych tylko przyjaciół.

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego na pielgrzymim szlaku

2020-09-26 22:20

Archiwum WSD

Tradycyjnie przed rozpoczęciem wykładów, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu pielgrzymuje do jakiegoś sanktuarium, aby prosić o łaski potrzebne na nowym etapie formacji i studiów. W tym roku było to sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu oraz św. Jana z Dukli.

Po dotarciu do Dębowca, przełożeni seminaryjni z rektorem ks. Rafałem Kułagą na czele, klerycy i siostry zakonne zapoznali się z historią sanktuarium i odwiedzili jego najważniejsze miejsca. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcał w homilii do odczytywania Bożych znaków i podążania za nimi. Zauważył, że nieraz kwestionują one nasz świat ludzi i rzeczy. Są niepokojące jak łzy Najświętszej Maryi Panny w La Salette. Stanowią jednak okazję do tego, żeby pojednać się z Bogiem i odzyskać pełnię życia. Kaznodzieja, życzył wszystkim i sobie takiego nowego początku w roku jubileuszowym 200-lecia Seminarium. Po Eucharystii, Ojcowie Saletyni ugościli pielgrzymów obiadem.

Kolejnym etapem pielgrzymki było sanktuarium św. Jana z Dukli, gdzie odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Archiwum WSD

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję