Reklama

Świat

Portugalia: ponad 50 naukowców bada fenomen sanktuarium w Fatimie

Ponad 50 uczonych reprezentujących różne dyscypliny naukowe zebrało się 14 lipca w Fatimie, aby zbadać fenomen portugalskiego sanktuarium narodowego pw. Matki Bożej Różańcowej. Jego rzeczniczka prasowa Carmo Rodeia powiedziała KAI, że uczestnicy spotkania biorą udział w tzw. Letniej Szkole. Wyjaśniła, że impreza ta będzie cyklicznym wydarzeniem służącym pogłębieniu studiów o tym miejscu objawień z 1917 r.

Przedstawicielka sanktuarium oświadczyła ponadto, że wśród zebranych tam naukowców przeważają osoby młode, specjalizujące się w historii współczesnej, naukach społecznych, teologii i antropologii. Przypomniała, że w 1955 powstało w Fatimie archiwum, a w 1973 - wydział naukowy. W latach 1992-2013 sanktuarium współpracowało z Portugalskim Uniwersytetem Katolickim w Lizbonie w zbieraniu materiałów, jakie ukazały się na jego temat w ciągu pierwszych trzynastu lat od rozpoczęcia objawień.

Zacieśnienie współpracy ze światem nauki stanowi element programu przygotowań sanktuarium w Fatimie do przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy objawień. W tej portugalskiej miejscowości odbędzie się w 2017 ponad 150 różnych imprez o charakterze religijnym i kulturalnym. Program obchodów jubileuszowych zaplanowano tak, aby mógł zadowolić różnorodną publiczność, zarówno typowych pielgrzymów, jak i osoby, które nie mają żadnego związku z Fatimą.

Centralnym punktem przyszłorocznych obchodów maryjnych (do których dochodziło w Fatimie 13 każdego miesiąca od maja do października 1917), będzie wizyta papieża Franciszka, prawdopodobnie między 12 a 13 maja 2017. W programie imprez towarzyszących uroczystościom rocznicowym znajdą się m.in. kongresy, kolokwia, wystawy, a także koncerty muzyczne.

2016-07-15 10:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CBOS: Polacy i ich relacje ze swoją parafią

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

badania

BOŻENA SZTAJNER

Dwie trzecie Polaków uczestniczących w życiu parafialnym deklaruje, że jest informowana o wydatkach swojej wspólnoty, a 44% ma dostęp do informacji o wpływach do parafialnego budżetu - informuje w przesłanym KAI komunikacie Centrum Badania Opinii Społecznej. Z badania CBOS wynika też, że jedna czwarta osób mających styczność ze swoją parafią dostrzega w kazaniach księży elementy agitacji politycznej.

CBOS przeprowadził w październiku badanie pt. "Społeczna percepcja rzeczywistości parafialnej". Przeprowadzono je na 919-osobowej grupie dorosłych Polaków.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Relikwie świętych rodziców i ich córki w Żórawinie

2022-10-02 18:21

Marzena Cyfert

W parafii św. Józefa w Żórawinie wprowadzone zostały relikwie św. Zelii i św. Ludwika Martin oraz ich córki św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystości przewodniczył ks. Piotr Milewicz z parafii Odkupiciela Świata we Wrocławiu.

W słowie powitania ks. Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii podkreślił, że przez wstawiennictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jej świętych rodziców, którzy stają się właśnie szczególnymi parafianami, chcemy wypraszać wszelkie potrzebne łaski, zwłaszcza świętość dla rodzin wspólnoty parafialnej. – To właśnie dziś rodzina jest tak bardzo zagrożona, tak wiele rodzin przeżywa kryzys, wiele rodzin się rozpada. Trzeba nam nieustannie się modlić, aby rodzina była Bogiem silna, aby w każdej rodzinie panowały miłość i dobroć. I taki cel przyświeca intronizacji tych relikwii – mówił ks. Chwilczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję