Reklama

Niedziela Legnicka

Are you ready? YES! Legniccy pielgrzymi gotowi na ŚDM

Msza św., spotkanie młodzieży uczestniczącej w ŚDM, spotkanie wolontariuszy i rodzin, które przyjmą pielgrzymów oraz występy muzyczne – to niektóre z wydarzeń, które odbyły się w niedzielę 17 lipca br. w Legnicy.

[ TEMATY ]

Legnica

ŚDM w Krakowie

Monika Łukaszów

- Dzisiejszy dzień to takie symboliczne rozpoczęcie wszystkich wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w Diecezji Legnickiej – mówi ks. Przemysław Superson, koordynator ŚDM DL - Chcemy głośno odpowiedzieć „Tak” – na papieskie pytanie „Czy jesteście gotowi na Światowe Dni Młodzieży”.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się w samo południe Mszą św. w kościele MB Królowej Polski. Eucharystii w intencji wszystkich uczestników ŚDM przewodniczył ks. Przemysław Superson. W homilii, zwracając się do zebranych mówił m.in.: - Często jest w nas tak dużo zabiegania, takiego jak było u Abrahama czy Marty, którzy przyjmowali gości. Starali się, aby wszystko było, bo wiedzieli, że jest ktoś ważny u nich. I ta postawa dotyczy, każdego z nas. Pan Jezus przychodząc do nas z dobrym słowem, zostawia coś, co będzie trwało wieki. Naszym zadaniem jest to, abyśmy się oczywiście krzątali w tym wszystkim co robimy, bo to też jest ważne, ale pamiętajmy byśmy nie pozbawiali się tej ważnej cząstki, w której Jezus przekazuje nam swoje słowo.

Natomiast nawiązując do ŚDM ks. Przemysław powiedział: - Przyjmując gości w naszych domach, przyjmujemy samego Chrystusa. Tak jak niektórzy nie wiedząc aniołom dali gościnę. Chciejmy być takimi aniołami dla tych, których teraz przyjmujemy.

Po Mszy św. odbyły się zaplanowane spotkania. Pierwsze, z rodzinami, u których zamieszkają pielgrzymi ŚDM, a drugie z młodzieżą, która wyruszy do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. W Legnicy - jak poinformowali organizatorzy - 209 rodzin zadeklarowało chęć przyjęcia młodych ludzi pod swój dach. Wśród gości będą osoby z Ameryki, Australii, Niemiec, Francji, Filipin i Rosji. W rodzinach spędzą 5 dni. W tym czasie będą uczestniczyć w nabożeństwach, konferencjach, Mszach św. i koncertach a także nawiedzą Sanktuarium Matki Bożej w Krzeszowie. W poniedziałek 25 lipca wraz z młodzieżą naszej diecezji, wyruszą pociągiem do Krakowa, aby tam z młodymi całego świata uczestniczyć w wielkim święcie wiary i młodości.

Reklama

Wśród wyjeżdżających na spotkanie z Ojcem Świętym jest Justyna ze Złotoryi. - Pierwszy raz uczestniczę w ŚDM. Zdecydowałam się na ten wyjazd, bo myślę, że będzie to niesamowite wydarzenie, które tym razem odbywa się w naszym kraju. Jest to taki czas zjednoczenia się wszystkich młodych ludzi. Myślę, że dla mnie, będzie to takie wyjątkowe spotkanie z Panem Bogiem.

Do Krakowa wybiera się też Kacper z Legnicy, który jak mówi, z niecierpliwością czeka na dzień wyjazdu. - Będzie to niesamowite przeżywanie wiary z moimi rówieśnikami. Jestem ciekaw tych młodych, którzy przyjadą z innych krajów, jacy są, jak wyrażają i przeżywają swoją wiarę, a także jak się bawią i jak żyją. Myślę, że to jest niesamowite przeżycie spotkać tych wszystkich ludzi i to naszym kraju.

Jak poinformowali organizatorzy, młodzież z Diecezji Legnickiej zamieszka w Miechowie, około 40 km od Krakowa. - Będziemy mieszkać w szkole, razem z inną grupą z Polski oraz z młodymi z Włoch. Stąd pociągiem, będziemy codziennie dojeżdżać już do samego Krakowa na centralne uroczystości – mówi ks. Superson.

Niedzielne uroczystości zakończył koncert jednego z najbardziej znanych i cenionych chórów gospelowych w Polsce – Trzecia Godzina Dnia. W blisko dwugodzinnym koncercie artyści zaśpiewali znane i lubiane przez publiczność utwory. Nie zabrakło jednak nowości, a wśród nich utworów w najnowszej płyty „Wracam do domu”. Koncert rozpoczął utwór „Miłosierni”, który w Legnicy, jak zapowiedział na początku dyrygent Piotr Nazaruk, zabrzmiał w zupełnie nowym brzmieniu. Śpiewane utwory, przeplatane były modlitwą i czytaniami z Pisma Świętego, co wytworzyło niezwykły modlitewny klimat.

Reklama

Publiczność nie zawiodła. Kościół MB Królowej Polski zapełnił się już długo przed koncertem. Wśród publiczności dominowała oczywiście młodzież, która wraz z chórem śpiewała kolejne utwory. Nie brakło również starszych i dzieci, które mimo późnej pory były bardzo aktywne podczas koncertu. Wszystkim zebranym udzieliła się radość występujących. Były oklaski, podniesione ręce, a nawet tańce, a wszystko to dla Pana Jezusa, na Jego chwałę. Jak powiedział na początku tego muzycznego wydarzenia Piotr Nazaruk, dzisiejszy koncert otwiera najdłuższą w historii istnienia zespołu trasę koncertową.

TGD - Trzecia Godzina Dnia, to najbardziej znany chór gospelowy w naszym kraju. Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy kilkunastoosobowy chór, zespół instrumentalny i grono solistów. Repertuar zespołu opiera się na kompozycjach dyrygenta Piotra Nazaruka. Działają od 1982 r. i współpracują z wieloma znanymi artystami polskiej sceny muzycznej, m.in.: Mieczysławem Szcześniakiem, Natalią Niemen, Grażyną Łobaszewską, Adamem Sztabą oraz grupą DeMono. TGD to nie tylko zespół muzyczny, ale też wspólnota, dosyć wyjątkowa, ponieważ tworzą ją ludzie reprezentujący różne wyznania chrześcijańskie. Koncerty grupy są nie tylko wielkim wydarzeniem muzycznym, ale także dużym przeżyciem duchowym. Ponieważ gospel, to nie tylko jeden z gatunków muzycznych. To przede wszystkim Dobra Nowina o Jezusie.

Warto dodać, że przed występem muzyków TGD, ze swoim koncertem wystąpił zespół „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”, grupa Play&PraY, a także młodzież z legnickiej diakonii muzycznej, która zaprezentowała swój program przygotowany specjalnie na Światowe Dni Młodzieży.

2016-07-18 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czwarta bazylika w diecezji – Legnickie Pole

Niedziela legnicka 26/2014, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Bazylika

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski

– Tytułem bazyliki mniejszej obdarza się kościoły, które wyróżniają się swoją historią, pięknem, które są ważne ze względów duszpasterskich i liturgicznych. Taką świątynią jest również kościół w Legnickim Polu. Od dziś bazylika mniejsza – powiedział administrator apostolski diecezji legnickiej bp Stefan Cichy, nadając tytuł bazyliki mniejszej świątyni pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w niedzielę 15 czerwca

Uroczystość rozpoczęła się procesją eucharystyczną, która wyruszyła z kościoła pw. Świętej Trójcy, będącego obecnie Muzeum Bitwy Legnickiej. Następnie w kościele parafialnym został odczytany dekret Stolicy Apostolskiej nadający temu miejscu tytuł bazyliki mniejszej. Dekret odczytał kanclerz legnickiej kurii ks. Józef Lisowski. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Stefan Cichy. Obecni byli także: bp Marek Mendyk, bp Andrzej Bałabuch ze Świdnicy, przedstawiciele diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i wrocławskiej, a także grono księży, sióstr zakonnych i wielu gości. Nie zabrakło też przedstawicieli parlamentarzystów i władz lokalnych.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej

2022-12-03 07:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw świata - to niektóre ciekawostki po zakończonej w piątek fazie grupowej mundialu w Katarze.

Liczby fazy grupowej MŚ w Katarze:

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję