Reklama

Niedziela Legnicka

Are you ready? YES! Legniccy pielgrzymi gotowi na ŚDM

Msza św., spotkanie młodzieży uczestniczącej w ŚDM, spotkanie wolontariuszy i rodzin, które przyjmą pielgrzymów oraz występy muzyczne – to niektóre z wydarzeń, które odbyły się w niedzielę 17 lipca br. w Legnicy.

[ TEMATY ]

Legnica

ŚDM w Krakowie

Monika Łukaszów

- Dzisiejszy dzień to takie symboliczne rozpoczęcie wszystkich wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w Diecezji Legnickiej – mówi ks. Przemysław Superson, koordynator ŚDM DL - Chcemy głośno odpowiedzieć „Tak” – na papieskie pytanie „Czy jesteście gotowi na Światowe Dni Młodzieży”.

Zobacz zdjęcia: Legniccy pielgrzymi gotowi na ŚDM

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się w samo południe Mszą św. w kościele MB Królowej Polski. Eucharystii w intencji wszystkich uczestników ŚDM przewodniczył ks. Przemysław Superson. W homilii, zwracając się do zebranych mówił m.in.: - Często jest w nas tak dużo zabiegania, takiego jak było u Abrahama czy Marty, którzy przyjmowali gości. Starali się, aby wszystko było, bo wiedzieli, że jest ktoś ważny u nich. I ta postawa dotyczy, każdego z nas. Pan Jezus przychodząc do nas z dobrym słowem, zostawia coś, co będzie trwało wieki. Naszym zadaniem jest to, abyśmy się oczywiście krzątali w tym wszystkim co robimy, bo to też jest ważne, ale pamiętajmy byśmy nie pozbawiali się tej ważnej cząstki, w której Jezus przekazuje nam swoje słowo.

Reklama

Natomiast nawiązując do ŚDM ks. Przemysław powiedział: - Przyjmując gości w naszych domach, przyjmujemy samego Chrystusa. Tak jak niektórzy nie wiedząc aniołom dali gościnę. Chciejmy być takimi aniołami dla tych, których teraz przyjmujemy.

Po Mszy św. odbyły się zaplanowane spotkania. Pierwsze, z rodzinami, u których zamieszkają pielgrzymi ŚDM, a drugie z młodzieżą, która wyruszy do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. W Legnicy - jak poinformowali organizatorzy - 209 rodzin zadeklarowało chęć przyjęcia młodych ludzi pod swój dach. Wśród gości będą osoby z Ameryki, Australii, Niemiec, Francji, Filipin i Rosji. W rodzinach spędzą 5 dni. W tym czasie będą uczestniczyć w nabożeństwach, konferencjach, Mszach św. i koncertach a także nawiedzą Sanktuarium Matki Bożej w Krzeszowie. W poniedziałek 25 lipca wraz z młodzieżą naszej diecezji, wyruszą pociągiem do Krakowa, aby tam z młodymi całego świata uczestniczyć w wielkim święcie wiary i młodości.

Wśród wyjeżdżających na spotkanie z Ojcem Świętym jest Justyna ze Złotoryi. - Pierwszy raz uczestniczę w ŚDM. Zdecydowałam się na ten wyjazd, bo myślę, że będzie to niesamowite wydarzenie, które tym razem odbywa się w naszym kraju. Jest to taki czas zjednoczenia się wszystkich młodych ludzi. Myślę, że dla mnie, będzie to takie wyjątkowe spotkanie z Panem Bogiem.

Reklama

Do Krakowa wybiera się też Kacper z Legnicy, który jak mówi, z niecierpliwością czeka na dzień wyjazdu. - Będzie to niesamowite przeżywanie wiary z moimi rówieśnikami. Jestem ciekaw tych młodych, którzy przyjadą z innych krajów, jacy są, jak wyrażają i przeżywają swoją wiarę, a także jak się bawią i jak żyją. Myślę, że to jest niesamowite przeżycie spotkać tych wszystkich ludzi i to naszym kraju.

Jak poinformowali organizatorzy, młodzież z Diecezji Legnickiej zamieszka w Miechowie, około 40 km od Krakowa. - Będziemy mieszkać w szkole, razem z inną grupą z Polski oraz z młodymi z Włoch. Stąd pociągiem, będziemy codziennie dojeżdżać już do samego Krakowa na centralne uroczystości – mówi ks. Superson.

Niedzielne uroczystości zakończył koncert jednego z najbardziej znanych i cenionych chórów gospelowych w Polsce – Trzecia Godzina Dnia. W blisko dwugodzinnym koncercie artyści zaśpiewali znane i lubiane przez publiczność utwory. Nie zabrakło jednak nowości, a wśród nich utworów w najnowszej płyty „Wracam do domu”. Koncert rozpoczął utwór „Miłosierni”, który w Legnicy, jak zapowiedział na początku dyrygent Piotr Nazaruk, zabrzmiał w zupełnie nowym brzmieniu. Śpiewane utwory, przeplatane były modlitwą i czytaniami z Pisma Świętego, co wytworzyło niezwykły modlitewny klimat.

Publiczność nie zawiodła. Kościół MB Królowej Polski zapełnił się już długo przed koncertem. Wśród publiczności dominowała oczywiście młodzież, która wraz z chórem śpiewała kolejne utwory. Nie brakło również starszych i dzieci, które mimo późnej pory były bardzo aktywne podczas koncertu. Wszystkim zebranym udzieliła się radość występujących. Były oklaski, podniesione ręce, a nawet tańce, a wszystko to dla Pana Jezusa, na Jego chwałę. Jak powiedział na początku tego muzycznego wydarzenia Piotr Nazaruk, dzisiejszy koncert otwiera najdłuższą w historii istnienia zespołu trasę koncertową.

TGD - Trzecia Godzina Dnia, to najbardziej znany chór gospelowy w naszym kraju. Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy kilkunastoosobowy chór, zespół instrumentalny i grono solistów. Repertuar zespołu opiera się na kompozycjach dyrygenta Piotra Nazaruka. Działają od 1982 r. i współpracują z wieloma znanymi artystami polskiej sceny muzycznej, m.in.: Mieczysławem Szcześniakiem, Natalią Niemen, Grażyną Łobaszewską, Adamem Sztabą oraz grupą DeMono. TGD to nie tylko zespół muzyczny, ale też wspólnota, dosyć wyjątkowa, ponieważ tworzą ją ludzie reprezentujący różne wyznania chrześcijańskie. Koncerty grupy są nie tylko wielkim wydarzeniem muzycznym, ale także dużym przeżyciem duchowym. Ponieważ gospel, to nie tylko jeden z gatunków muzycznych. To przede wszystkim Dobra Nowina o Jezusie.

Warto dodać, że przed występem muzyków TGD, ze swoim koncertem wystąpił zespół „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”, grupa Play&PraY, a także młodzież z legnickiej diakonii muzycznej, która zaprezentowała swój program przygotowany specjalnie na Światowe Dni Młodzieży.

2016-07-18 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr Piotr Kot nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych

2020-09-02 19:36

[ TEMATY ]

Legnica

YouTube

Ks. dr Piotr Kot

Ks. dr Piotr Kot

Ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, został wybrany nowym przewodniczącym Zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Doroczne spotkanie tego gremium rozpoczęło się w środę 2 września w Gnieźnie. Potrwa do piątku.

Rektorzy wybrali również nowego wiceprzewodniczącego i sekretarza. Pierwszą funkcję powierzono dominikaninowi o. dr. Pawłowi Klimczakowi, rektorowi Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Sekretarzem został wybrany ks. dr Przemysław Kwiatkowski, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, które w tym roku jest gospodarzem spotkania.

W konferencji bierze udział blisko 70 duchownych – rektorów wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych. Głównym tematem obrad są aktualne wyzwania w seminaryjnej formacji ludzkiej. Rektorzy będą również omawiać kwestie związane z "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia", czyli nowymi zasadami formacji kapłańskiej. Dokument został już pozytywnie zaopiniowany przez Konferencję Episkopatu Polski i czeka na akceptację Stolicy Apostolskiej.

Konferencja zakończy się w piątek 4 września o 12.00 Mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W czwartek 3 września Mszę św. na rozpoczęcie obrad odprawi biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Guzdek na Jasnej Górze: nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej Policji

2020-09-27 19:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

policja

Święto Policji

Karol Porwich

Od złożenia kwiatów przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” upamiętniającej 13 tys. policjantów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. rozpoczęła się na Jasnej Górze dziewiętnasta pielgrzymka środowiska policyjnego. Spotkanie odbywało się tradycyjnie przed patronalnym świętem Policji przypadającym w święto św. Michała Archanioła, 29 września.

- Staję tu z poczuciem dumy, że mogę razem z kapelami stać wraz z policjantami w ich codziennej pracy, w ich trudzie i wspierać ich modlitwą i dobrym słowem, bo spotykają się nie tylko ze złem, ale i napaściami słownymi, z nieodpowiedzialnymi reakcjami - mówił w kaplicy Matki Bożej bp Józef Guzdek, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa Policji. W kazaniu podczas Mszy św. w intencji stróżów prawa przypominał, że policjanci służą najwyższym wartościom, bo do nich z pewnością należą zapewnienie bezpieczeństwa, przestrzeganie prawa i ład społeczny.

Karol Porwich

- Dziękujmy Bogu za tych, którzy stawali i nadal stają w obronie godności i praw należnych stróżom naszego bezpieczeństwa - mówił bp Guzdek. Podkreślił, że „szczególnie ważne są działania prawne oraz słowa wypowiadane w obronie funkcjonariuszy, którzy bywają napiętnowani i publicznie potępiani bez udowodnienia im popełnionej winy”. Zaznaczył, że „jeśli tego zabraknie zło będzie się rozzuchwalać a przestępcy będą zachęcani do podnoszenia ręki na polskiego policjanta”.

Zobacz zdjęcia: Dziewiętnasta pielgrzymka środowiska policyjnego

Pytał „ludzi dobrej woli”, co myślą: „czy wolno lekceważyć godność drugiego człowieka? Czy wolno bezkarnie niszczyć autorytet polskiej policji? Czy wolno rzucać obelgami i przekleństwami, tych którzy stoją na straży przestrzegania prawa? Czy wolno atakować bez żadnych konsekwencji tych, którzy z narażeniem życia i zdrowia przyczyniają się do naszego bezpieczeństwa? Czy można tolerować mowę nienawiści wobec funkcjonariuszy policji?”.

Bp Guzdek podkreślał, że „jeśli nie staniemy po stronie stróżów prawa to czy oni staną po naszej stronie, gdy będzie zagrożone nasze zdrowie, życie lub mienie? A może wtedy odwrócą wzrok, aby nie widzieć ludzkiej krzywdy i nie podjąć interwencji i nie spotkać się z medialnym atakiem ludzi przewrotnych i złych”.

Z Jasnej Góry delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa Policji zwrócił się z apelem: „nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej policji”. - Walka o doraźne interesy lub forsowanie własnych przekonań nie usprawiedliwiają przemocy wobec stróżów prawa, nie usprawiedliwia jej także nieprzestrzeganie obowiązujących nas przepisów – mówił bp Guzdek.

Zauważył, że w tym roku mija 95 lat, od kiedy szeregi policji wzmocniły kobiety. - Potrzebne są delikatne dłonie wyciągnięte w geście ratunku, zwłaszcza gdy chodzi o przemoc domową ukrytą w czterech ścianach, potrzebne są wrażliwe serca kobiet i mężczyzn noszących policyjne mundury. Jednak one nie wystarczą. W walce ze złem i przemocą potrzebne są także silne męskie dłonie, które powstrzymają przestępców lub udzielą pomocy potrzebującym.

Bp Guzdek przywołał postać policjanta z Mińska Mazowieckiego, który w sierpniu utonął w morzu ratując życie 15- letniej dziewczynce. W jego osobie uczcił, tych którzy zginęli wypełniając złożoną przysięgę do końca.

W tym roku środowisko policyjne spotkało się w mniejszej liczbie i w „okrojonym programie”. Na Jasną Górę przybyli reprezentanci policjantów z całego kraju z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem, a także wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Bartoszem Grodeckim. Przybyli komendanci wojewódzcy i miejscy Policji oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” z prezes Teresą Bracką.

- Jak co roku pielgrzymujemy do Królowej Polski przede wszystkim, aby podziękować za rok, który za nami, a on był niezwykle trudny z uwagi na to, że nie brakowało tych codziennych wyzwań dla funkcjonariuszy i pracowników polskiej Policji, ale też spotkaliśmy się z tym ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich, jakim jest pandemia koronawirusa - powiedział komendant Szymczyk.

Dodał, że to jest też „prośba o opiekę, wsparcie, o to, co niezwykle ważne, o mądrość podejmowania trudnych wyborów i trudnych decyzji, bo one często, jeśli chodzi o policyjną służbę, muszą zapadać w ułamkach sekund, i bardzo często wiążą się z tym, że musimy w stosunku do kogoś użyć siły, czasami zatrzymać i pozbawić wolności, ale tylko i wyłącznie po to, żeby cała reszta z nas mogła czuć się bezpiecznie”.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął policjantów dbających o bezpieczeństwo na placu św. Piotra i w okolicach Watykanu

2020-09-28 17:19

[ TEMATY ]

Watykan

policja

Franciszek

Vatican News

Papież przyjął na audiencji przedstawicieli włoskiego rządu i policji z okazji 75. rocznicy ustanowienia posterunku policji, który dba o bezpieczeństwo na placu św. Piotra i w okolicach Watykanu. Franciszek przypomniał, że jego ustanowienie było owocem Traktatów Laterańskich, które przewidywały specjalny status dla placu św. Piotra, umożliwiając wolny dostęp dla pielgrzymów i turystów, pod nadzorem władz włoskich.

Papież zauważył, że działalność tego posterunku jest świadectwem owocnej współpracy między Włochami i Watykanem. Przypomniał jednak o trudnych chwilach, związanych z niemiecką okupacją.

„Okupacja Rzymu przez wojska niemieckie w 1943 r. spowodowała niemało trudności i niepokojów - przypomniał Franciszek. - Problemem było przestrzeganie przez niemieckich żołnierzy neutralności i suwerenności Państwa Watykańskiego, jak również samej osoby papieża. Przez 9 miesięcy granica między państwem włoskim i Watykanem, wytyczona na placu św. Piotra, była miejscem napięć i lęków. Wierni nie mieli swobodnego dostępu do Bazyliki na modlitwę, co dla wielu było zniechęcające. W końcu jednak, 4 czerwca 1944 r. Rzym został wyzwolony, ale wojna pozostawiła głębokie rany w sumieniach, ruiny na ulicach, ubóstwo i cierpienia w rodzinach. Takie są owoce wojny. Rzymianie i pielgrzymi, którzy mogli dotrzeć do stolicy, coraz liczniej przybywali do bazyliki św. Piotra, również po to, by wyrazić wdzięczność papieżowi Piusowi XII, który został ogłoszony defensor civitatis – obrońcą miasta”.

Zwracając się do włoskich policjantów, którzy pełnią służbę w Watykanie, Franciszek życzył im, aby ożywiała ich zawsze chrześcijańska wiara. „Ona - jak zaznaczył - jest najcenniejszym skarbem duchowym, które powierzyły wam wasze rodziny i którą wy macie przekazać waszym dzieciom”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję