Reklama

Wyrusz na pielgrzymkowy szlak

J. B.
Edycja sosnowiecka 30/2000

Już wkrótce 8 sierpnia Szlakiem Orlich Gniazd wyruszy IX Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Większość uczestników to ludzie młodzi, którzy podczas wakacji chcą przeżyć niezwykłe spotkanie z Bogiem.

Pielgrzymi będą wychodzić z kilku miejsc, aby połączyć się w Pilicy. W latach ubiegłych w pielgrzymce uczestniczyło prawie 2 tys. młodzieży. Podążanie tak urokliwym krajobrazowo szlakiem to prawdziwe rekolekcje w drodze, podczas których nie brakuje okazji do modlitewnego i wewnętrznego skupienia. Jest też bardzo wesoło i radośnie, kiedy podczas marszu przy dźwiękach gitar brzmią pielgrzymkowe szlagiery. Często młodzi idą, prosząc Boga o konkretne akty nawrócenia swoich bliskich lub wyzwolenia z nałogu, zdania egzaminów na studia. Pielgrzymi mają pełną opiekę nie tylko duchową, ale i medyczną, organizacyjną. W tym roku będzie ona miała szczególnie uroczysty charakter ze względu na Wielki Jubileusz Roku 2000 zapraszający do nawrócenia.

Pierwszego dnia - 8 sierpnia pątnicy wyruszą z Sosnowca i Jaworzna. Do grupy sosnowieckiej dołączy Będzin. Następnego dnia do grupy jaworznickiej dołączy Olkusz. 10 sierpnia wszystkie grupy spotkają się w Pilicy, aby odtąd wędrować wspólnie. Pielgrzymka to wielkie rekolekcje w czasie drogi, to czas przeznaczony na odbudowanie własnego powołania. Wszyscy, którzy chcą odnowić swą więź z Bogiem, powinni wybrać się na pieszy szlak do Czarnej Madonny. W czasie drogi pielgrzymi rozważać będą prawdę o Trójcy Świętej, stąd logo pielgrzymowania: W rysunek gołębicy - symbolu Ducha Świętego wplecione są rysunki postaci Boga Ojca i Jezusa Chrystusa.

Chętni do udziału w pielgrzymce mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje we własnych parafich bądź bezpośrednio u księży odpowiedzialnych za poszczególne rejony:

- ks. Krzysztof Miśta, grupa biało-czerwona, Olkusz, ul. Szpitalna 1, tel. 643-38-28;

- ks. Piotr Bardo, grupa biało-niebieska, Olkusz, ul. Biema 24, tel. 643-29-84;

- ks. Krzysztof Pasek, grupa biało-zielona, Klucze, ul. Olkuska 24, tel. 642-85-49;

- ks. Henryk Chmieła, grupa błękitna, Przeginia 352, tel. (0-12) 389-84-86;

- ks. Jarosław Piekarz, grupa złota, Jaworzno, pl. św. Jana 17, tel. 616-36-89 w. 41;

- ks. Piotr Niedziela, grupa srebrna, Wolbrom, ul. Kamieniogórska 11, tel. 644-15-82;

- ks. Piotr Kocot, grupa biała, Pilica, ul. Partyzantów 4, tel. 673-51-89;

- ks. Zenon Ptak, grupa fioletowa, Bolesław, ul. Główna 66, tel. 642-42-37;

- ks. Janusz Stach, grupa zielono-czarna, Dąbrowa Górnicza, ul. Kosmonautów 9, tel. (0602) 75-33-94;

- ks. Wiesław Żmija, grupa zielona, Sosnowiec, ul. Orla 19, tel. 266-78-62.

Bp Kamiński: Doświadczenie choroby pozwala właściwie ustawić życiowe priorytety

2019-10-18 09:30

mag / Warszawa (KAI)

Doświadczenie choroby i cierpienie uczy człowieka pokory i pozwala właściwie ustawić życiowe priorytety - powiedział Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, bp Romuald Kamiński. W wigilię wspomnienia św. Łukasza, patrona środowiska medycznego w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze odbyło się doroczne spotkanie pracowników Służby Zdrowia. Zainaugurowała je uroczysta msza św., której przewodniczył biskup warszawsko-praski. Po liturgii w podziemiach świątyni odbyła się gala wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym na polu posługi medycznej.

Artur Stelmasiak
Bp Romuald Kamiński

Chcieliśmy podziękować tym wszystkim, którzy na co dzień z całym oddaniem i zaangażowaniem służą pacjentom zarówno w wymiarze opieki lekarskiej, jak i pielęgniarskiej, czy w końcu jako wolontariusze poprzez swoja obecność, słowo oraz niesienie Najświętszego Sakramentu jak w przypadku nadzwyczajnych szafarzy komunii św. - powiedział Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Arkadiusz Zawistowski.

W homilii bp Kamiński zachęcał do spojrzenia na chorobę i cierpienie w świetle wiary. Podkreślił, że zdrowie nie jest w życiu największą wartością, ale relacja z Bogiem i drugim człowiekiem. Przyznał, że trzeba czynić wszystko co jest możliwe by wesprzeć pacjenta, ale nie można nadmiernie obciążać się kiedy brakuje środków, wiedzy, czy postęp nauki okazują się nie wystarczające. - Są wartości wyższe. W tym wyścigu o zdrowie można coś ważnego przeoczyć, coś może nam umknąć i kosztem zdobytego dobrostanu fizycznego na innej płaszczyźnie naszego życia poniesiemy klęskę – ostrzegł duchowny.

Zachęcał, by w sytuacjach trudnych szukać mądrości i pomocy u Boga, który jest jedynym ratunkiem człowieka. - Nie potrzeba wiele trudu. Wystarczy delikatny poryw serca i wołanie do Chrystusa, a On przyjdzie ze swoją mocą i podniesie, umocni, da światło – przekonywał bp Kamiński nawiązując do spotkania Jezusa z uczniami zmierzającymi do Emaus.

Zwrócił uwagę, że niejednokrotnie doświadczenie choroby, które przyciska człowieka do ziemi jest dla niego czasem głębszej refleksji i przewartościowania własnego życia. - Jezus często poprzez trudne sytuacja doprowadza daną osobę do odzyskania wiary, nadając sens jej życiu, bądź pomnaża jej wiarę by wzrastała w świętości – powiedział biskup.

Jako przykład służby pacjentom wskazał postać miłosiernego Samarytanina z Ewangelii, który nie tylko zatrzymał się przy człowieku, ale również podjął konkretny wysiłek by przyjść mu z pomocą. – Trzeba mieć otwarte serce, by dostrzec cierpiącego, który potrzebuje naszej uwagi, towarzyszenia oraz wsparcia, które niekiedy będzie nas kosztowało czas i zaangażowanie – powiedział bp Kamiński.

Po liturgii w podziemiach katedry odbyła się uroczystość wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym na polu posługi medycznej. Wśród nich znaleźli się między innymi: dr Hanna Sulikowska, dr Stanisław Nitek, dr Janusza Meder, dyr. Jarosław Chmielewski, Krystyna Starosta, Elżbieta Murawska, Iwona Stanis, Hanna Stanisławska, oraz s. Milena Kamieniecka.

Uroczystości uświetnił koncert muzyczny, który wykonał duet Beata i Jakub Paulscy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem