Reklama

Europa

Austria: nabożeństwo rozesłania w wiedeńskiej katedrze na ŚDM

Cztery tysiące młodych katolików, z których większość będzie pielgrzymowała na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, uczestniczyło wieczorem 19 lipca w nabożeństwie rozesłania. Uroczystości w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana przewodniczył kard. Christoph Schönborn. W najbliższych dniach na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie wyruszy z Austrii 3 tys. młodych ludzi.

[ TEMATY ]

Austria

ŚDM w Krakowie

www.krakow2016.com

W homilii głoszonej w kilku językach kard. Schönborn przypomniał, że „Jezus założył nową rodzinę, jaką jest Kościół i wszyscy są w tym Kościele jak rodzeństwo”. Nawiązując do czytań Ewangelii św. Mateusza o krewnych Jezusa arcybiskup Wiednia powiedział, że „nikt nie może istnieć bez rodziny, wszyscy mamy rodziców, rodzeństwo, krewnych”. "Kościół jest matką, Kościół jest naszym domem" - przekonywał młodych pielgrzymów. Życzył zebranym, aby podczas ŚDM w Krakowie „doświadczyli łaski miłosierdzia”.

W Mszy św. uczestniczyli też niektórzy z 10 tysięcy młodych katolików, którzy pielgrzymują od połowy lipca do połowy sierpnia i w drodze do Krakowa zatrzymali się w Wiedniu. Młodzież pochodzi z 18 krajów: Australii, Hiszpanii, Chile, Ekwadoru, Peru, Brazylii, Niemiec, Francji, Włoch, Lichtensteinu, Portugalii, Szwajcarii, USA, Kanady Meksyku, Tajwanu oraz z Chin. Większość pielgrzymów pochodzi z Włoch ( 3 tys.), Hiszpanii (2,8 tys.) i Francji (2,6 tys.). Pielgrzymom towarzyszy 27 biskupów, w tym 22 z Hiszpanii.

Reklama

Młodzi na „przystanku Wiedeń” są gośćmi parafii archidiecezji wiedeńskiej, nocują w domach parafialnych, w szkołach i domach prywatnych. Opiekę nad nimi sprawuje liczna grupa wolontariuszy. Austriacy, którzy przyjadą na ŚDM do Krakowa, pochodzą ze wszystkich diecezji. Przyjazd organizują diecezje, parafie, zakony, ruchy oraz Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. Około 1,7 tys. pielgrzymów wyruszyło w drogę już na początku tygodnia, by przeżywać dni spotkań w polskich diecezjach.

Ok. 400 osób przyjedzie do Krakowa z Wiednia tzw. „Praytrain” - pociągiem modlitwy. Pociąg, składający się z 11 wagonów pasażerskich, wagonu restauracyjnego i wagonu-świetlicy, wyruszy wieczorem z wiedeńskiego Dworca Głównego, by rano dotrzeć do Krakowa. Uczestników tego przejazdu, przed wyruszeniem w drogę, pobłogosławi kard. Schönborn w położonym nieopodal dworca kościele św. Elżbiety. Następnie wszyscy przejdą w procesji na dworzec. Tym „pociągiem modlitwy” wraz z młodymi pielgrzymami pojedzie kard. Schönborn oraz biskup Linzu, Manfred Scheuer.

Dłużej trwać będzie droga do Krakowa grupy pielgrzymów, którzy wraz z biskupem pomocniczym Wiednia, Turnovszkym, idą w pieszej pielgrzymce od 12 lipca. W 14 etapach pokonują do granicznej Karwiny dziennie ok. 25 km. Z Karwiny do Zebrzydowic przejadą pociągiem, a potem już do Krakowa – ponownie na piechotę.

W Krakowie „spotkanie Austriaków” planowane jest na 26 lipca w kościele dominikanów. Stamtąd cała grupa austriacka uda się razem na Mszę św. na Błonia.

2016-07-20 16:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM: Rusza akcja #PrayForMercy

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Bożena Sztajner/Niedziela

Wraz z początkiem lutego rusza akcja #?PrayForMercy. „Chcemy odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka i modlić się o Boże Miłosierdzie „dla nas i całego świata” – mówią młodzi przygotowujący ŚDM Kraków 2016, którzy codziennie chcą wspólnie odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Od 1 lutego codziennie o godz. 15.00 – w Godzinie Miłosierdzia – za pomocą aplikacji ?Periscope będzie transmitowana wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia w Komitecie Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję