Reklama

Europa

Austria: nabożeństwo rozesłania w wiedeńskiej katedrze na ŚDM

Cztery tysiące młodych katolików, z których większość będzie pielgrzymowała na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, uczestniczyło wieczorem 19 lipca w nabożeństwie rozesłania. Uroczystości w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana przewodniczył kard. Christoph Schönborn. W najbliższych dniach na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie wyruszy z Austrii 3 tys. młodych ludzi.

[ TEMATY ]

Austria

ŚDM w Krakowie

www.krakow2016.com

W homilii głoszonej w kilku językach kard. Schönborn przypomniał, że „Jezus założył nową rodzinę, jaką jest Kościół i wszyscy są w tym Kościele jak rodzeństwo”. Nawiązując do czytań Ewangelii św. Mateusza o krewnych Jezusa arcybiskup Wiednia powiedział, że „nikt nie może istnieć bez rodziny, wszyscy mamy rodziców, rodzeństwo, krewnych”. "Kościół jest matką, Kościół jest naszym domem" - przekonywał młodych pielgrzymów. Życzył zebranym, aby podczas ŚDM w Krakowie „doświadczyli łaski miłosierdzia”.

W Mszy św. uczestniczyli też niektórzy z 10 tysięcy młodych katolików, którzy pielgrzymują od połowy lipca do połowy sierpnia i w drodze do Krakowa zatrzymali się w Wiedniu. Młodzież pochodzi z 18 krajów: Australii, Hiszpanii, Chile, Ekwadoru, Peru, Brazylii, Niemiec, Francji, Włoch, Lichtensteinu, Portugalii, Szwajcarii, USA, Kanady Meksyku, Tajwanu oraz z Chin. Większość pielgrzymów pochodzi z Włoch ( 3 tys.), Hiszpanii (2,8 tys.) i Francji (2,6 tys.). Pielgrzymom towarzyszy 27 biskupów, w tym 22 z Hiszpanii.

Reklama

Młodzi na „przystanku Wiedeń” są gośćmi parafii archidiecezji wiedeńskiej, nocują w domach parafialnych, w szkołach i domach prywatnych. Opiekę nad nimi sprawuje liczna grupa wolontariuszy. Austriacy, którzy przyjadą na ŚDM do Krakowa, pochodzą ze wszystkich diecezji. Przyjazd organizują diecezje, parafie, zakony, ruchy oraz Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. Około 1,7 tys. pielgrzymów wyruszyło w drogę już na początku tygodnia, by przeżywać dni spotkań w polskich diecezjach.

Ok. 400 osób przyjedzie do Krakowa z Wiednia tzw. „Praytrain” - pociągiem modlitwy. Pociąg, składający się z 11 wagonów pasażerskich, wagonu restauracyjnego i wagonu-świetlicy, wyruszy wieczorem z wiedeńskiego Dworca Głównego, by rano dotrzeć do Krakowa. Uczestników tego przejazdu, przed wyruszeniem w drogę, pobłogosławi kard. Schönborn w położonym nieopodal dworca kościele św. Elżbiety. Następnie wszyscy przejdą w procesji na dworzec. Tym „pociągiem modlitwy” wraz z młodymi pielgrzymami pojedzie kard. Schönborn oraz biskup Linzu, Manfred Scheuer.

Dłużej trwać będzie droga do Krakowa grupy pielgrzymów, którzy wraz z biskupem pomocniczym Wiednia, Turnovszkym, idą w pieszej pielgrzymce od 12 lipca. W 14 etapach pokonują do granicznej Karwiny dziennie ok. 25 km. Z Karwiny do Zebrzydowic przejadą pociągiem, a potem już do Krakowa – ponownie na piechotę.

W Krakowie „spotkanie Austriaków” planowane jest na 26 lipca w kościele dominikanów. Stamtąd cała grupa austriacka uda się razem na Mszę św. na Błonia.

2016-07-20 16:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria zrobiła kolejny krok w stronę eutanazji

[ TEMATY ]

episkopat

Austria

eutanazja

Adobe Stock

Trybunał Konstytucyjny Austrii uznał, że pomoc drugiemu człowiekowi w odebraniu sobie życia nie jest przestępstwem. „To decyzja, która toruje drogę do eutanazji i budzi spore kontrowersje w środowisku lekarskim i wśród personelu medycznego” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Franz Lackner OFM, przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii.

Wielu biskupów, łącznie z kardynałem wiedeńskim, zajęło jasne stanowisko w sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego. „Stanowi ona pierwszy krok, który może doprowadzić do powszechnej legalizacji eutanazji” – podkreślił abp Lackner. Oprócz biskupów także inne osobistości Kościoła austriackiego wyraziły zastrzeżenia co do decyzji Trybunału.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Godzina „W” to jest godzina również naszych wyborów dzisiejszych

Wiemy co znaczy godzina „W”. Wiemy również, że pod tym znakiem kryje się mnóstwo treści: Powstanie Warszawskie, stolica naszego narodu Warszawa, warszawiacy. Ta godzina „W” to jest również godzina wyboru tamtych ludzi i dzisiaj nas. Jako indywidualnych ludzi, ale też jako narodu – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, który 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich, parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowy, kombatanci, młodzież, harcerze, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona, rozpoczęły się minutą ciszy za poległych w Powstaniu Warszawskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję