Reklama

Niedziela Legnicka

Katecheza na rozpoczęcie ŚDM w diecezji legnickiej

[ TEMATY ]

Legnica

ŚDM w Krakowie

Ks. Waldemar Wesołowski

Przez dwa dni, 19 i 20 lipca, do naszej diecezji zjeżdżali pielgrzymi przybywający do Polski na Światowe Dni Młodzieży. W czwartek, 21 lipca, spotkali się wszyscy razem w legnickim sanktuarium św. Jacka, miejscu Wydarzenia Eucharystycznego.

Zobacz zdjęcia: Katecheza na rozpoczęcie ŚDM w diecezji

W tym dniu, po raz pierwszy, wszyscy pielgrzymi mogli się zobaczyć razem. Do diecezji legnickiej przybyli w ponad 700. osobowej grupie, w której przeważającą część stanowią Amerykanie. Są też Filipińczycy, Kanadyjczycy, Niemcy, Francuzi i Rosjanie. Ci ostatni, mogli przybyć dzięki prowadzonej wcześniej akcji „Bilet dla brata”.

Po pierwszych słowach powitania, prezentacji grup, wspólnego śpiewu i pierwszego quizu dla pielgrzymów, polegającego na wypowiadaniu trudnych słów i zdań w ich językach, miała miejsce katecheza wprowadzająca, którą wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Reklama

Nawiązując do miejsca, w którym miało miejsce spotkanie mówił: - Jesteśmy tutaj, aby dzielić nasze doświadczenie Boga, a przede wszystkim Jego „Filantropię” – oznaczającą zwrócenie się, bycie gotowym do przyjaźni za cenę swojego życia. Mamy chwilę, by zatrzymać nad Wydarzeniem Eucharystycznym, które tu się dokonało, ale nie chcemy spoglądać na nie tylko jako na cud, bo w życiu naszym nie chodzi o to byśmy tylko podziwiali cuda, ale chodzi o to, żebyśmy my, pozwolili Bogu na to, aby On mógł dokonać w nas swego dzieła, swego cudu.

Stawiał pytanie młodym: - Co zrobiłem, aby Bóg we mnie mógł dokonać swojego cudu? Nawiązał do wydarzenia z ogrodu Eden, przedstawiając pierwszych ludzi jako cud Boży. Natomiast działanie szatana i grzech, nazwał antycudem. Jednakże Bóg zapragnął to odwrócić, naprawić, posyłając swojego Syna, Wcielone Słowo, Jezusa Chrystusa. - Jezus przyszedł po to, aby mogło się stać w każdym z nas to, co stało się w Nim, kiedy przyjął sytuację należną grzesznikowi. Upodobnił się we wszystkim do nas, oprócz grzechu, ale wziął na siebie skutki grzechu i pozwolił potraktować siebie jak grzesznika. Tę swoją tajemnicę Jezus zamknął w Eucharystii.

Biskup przypomniał, że w Wieczerniku Jezus zapowiedział to, co stało się następnego dnia na Kalwarii. Mówiąc o Nowymi wiecznym Przymierzu, mówił o znaku wierności Boga, który przebacza w ten sposób, że bierze na siebie wszystko to, co jest grzechem człowieka, co jest tym antycudem.

Reklama

Nawiązując zaś do Wydarzenia które miało miejsce w tym kościele, przypomniał że wedle podjętych badań naukowych, stajemy przed faktem, że mamy do czynienia z fragmentem ludzkiego serca, ze wskazaniem na stan agonalny.

- Eucharystia, to taki przedziwny pokarm, w którym Ktoś umiera, żeby drugi mógł żyć. Jest znakiem wierności Boga w Przymierzu. Żeby człowiek zobaczył, że Bóg jest tak wierny, że żadna ludzka niewierność, tej Wierności nie przekreśli. Że można zawsze się nawrócić. Myślę, że te spotkania są okazją do tego by wracać. Wrócić, bo Ktoś ciebie kocha. Ktoś daje Siebie dla ciebie, żebyś żył, żebyś nie musiał biegać za obcymi Bogami. Po tu jesteśmy, po to są te dni, po to także ten Cud Eucharystyczny, żebyśmy zrozumieli, że Bóg w nas chce dokonać cudu. Pozwólmy się temu dotknąć, nie opierajmy się…

Kontynuując, Biskup legnicki mówił i życzył: - Żyjemy po to, aby spotkać Tego, który nas kocha, do końca, do dania swego życia, do krzyża. Żebyśmy dotknięci tą miłością, tym doświadczeniem, umieli przyjmując Ten chleb eucharystyczny, pijąc z Tego kielicha, umieli coś z tego robić z naszymi braćmi. Widzimy jaki jest świat. Ile jest nieporozumień, napięć. Zachęcam, abyśmy tak przeżyli eucharystię, tutaj wobec obecności tego znaku, cudu i nie chcieli się koncentrować na cudzie który jest poza nami, tylko przyjęli ten cud który Bóg w nas jest gotów spełnić, uczynić nas swoimi. Świat może uratować tylko krzyż Jezusa Chrystusa, tylko Eucharystia. Obyśmy byli takimi ludźmi, którzy tą Eucharystią chcą się karmić i pozwolą się przemieniać.

2016-07-21 16:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr Piotr Kot nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych

2020-09-02 19:36

[ TEMATY ]

Legnica

YouTube

Ks. dr Piotr Kot

Ks. dr Piotr Kot

Ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, został wybrany nowym przewodniczącym Zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Doroczne spotkanie tego gremium rozpoczęło się w środę 2 września w Gnieźnie. Potrwa do piątku.

Rektorzy wybrali również nowego wiceprzewodniczącego i sekretarza. Pierwszą funkcję powierzono dominikaninowi o. dr. Pawłowi Klimczakowi, rektorowi Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Sekretarzem został wybrany ks. dr Przemysław Kwiatkowski, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, które w tym roku jest gospodarzem spotkania.

W konferencji bierze udział blisko 70 duchownych – rektorów wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych. Głównym tematem obrad są aktualne wyzwania w seminaryjnej formacji ludzkiej. Rektorzy będą również omawiać kwestie związane z "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia", czyli nowymi zasadami formacji kapłańskiej. Dokument został już pozytywnie zaopiniowany przez Konferencję Episkopatu Polski i czeka na akceptację Stolicy Apostolskiej.

Konferencja zakończy się w piątek 4 września o 12.00 Mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W czwartek 3 września Mszę św. na rozpoczęcie obrad odprawi biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.

CZYTAJ DALEJ

Komunia Święta i na rękę i do ust

[ TEMATY ]

Msza św.

komunia święta

Bożena Sztajner/Niedziela

Przy okazji pandemii rozgorzał na nowo spór dotyczący sposobu przyjmowania Komunii Świętej. Jakie formy jej przyjmowania są dozwolone w Kościele Katolickim? Czy któraś z nich jest godniejsza? I czy kapłan ma prawo odmówić wiernemu udzielenia Ciała Pańskiego ze względu na preferowany przez niego sposób komunikowania? Na te i inne pytanie odpowiadał ksiądz Paweł Cieślik.

Liturgista przypomniał równocześnie historię przyjmowania Ciała i Krwi Pańskiej w liturgii rzymskiej - W starożytności komunikowano (przyjmowano Komunię Świętą) pod dwiema postaciami. Ciało Pańskie przyjmowano w taki sposób, że dłonie - osoba przystępująca do Komunii, miała złożyć, tak jakby na kształt krzyża, i właśnie na jedną z tych dłoni kapłan kładł konsekrowana hostię - Ciało Pańskie. Wierni je spożywali, a następnie udawali się obok do diakona, spożywając Krew Pańską z kielicha. Taka forma przyjmowania Komunii Świętej, istniała mniej więcej do IX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: bierzcie do ręki różaniec i módlcie się jak najczęściej

2020-09-28 15:03

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Módlcie się na różańcu w swoich wspólnotach domowych, parafialnych, środowiskowych. Módlcie się razem z Matką Najświętszą właśnie po to, aby obecne życie nasze było życiem w Jezusie Chrystusie – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas pielgrzymki Żywego Różańca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

W homilii arcybiskup wskazał, że Kohelet mówi o przemijaniu ludzkiego życia, komentując, że wszytko jest marnością nad marnościami. Św. Łukasz natomiast pisał o przemijaniu ludzkich nastrojów, od uwielbienia po odrzucenie.

Metropolita przyznał, że współcześnie także zdarzają się odejścia czy zdrady. Rodzi to w człowieku poczucie zniechęcania, depresji, zamknięcia się w sobie. Wiele osób ucieka od życia i prawdy o przemijaniu w używki. Niektórzy wątpią w sens istnienia i pojawia się przyzwolenie na aborcję i eutanazję.

Wracają słowa jednego z ateistycznych proroków, który mówił: „Absurdem jest to, żeśmy się urodzili, i absurdem, że pomrzemy”. Świat nie potrafi zrozumieć, że integralną częścią życia jest przemijanie. Odpowiedzią na pytania, które nurtują ludzi, jest Chrystus, który jedynie wie co kryje się w sercu człowieka - mówił hierarcha.

W jaki sposób dojść do wewnętrznej przemiany, by z pewnością móc powiedzieć: „żyję już nie ja, żyje we mnie Chrystus”? Odpowiedzią jest różaniec i rozważanie razem z Maryją życia Pana Jezusa. – Różaniec pozwala, by w naszym sercu trwały słowa Pana Jezusa. Byśmy nieustannie, rozważając z Matką Najświętszą Chrystusowe tajemnice, odkrywali boską mądrość naszego Zbawiciela i przeniknięci nią czuli w sobie moc, która potrafi oprzeć się trudnościom i temu, co boleśnie odczuwamy jako przemijanie i odchodzenie – powiedział metropolita.

Przyznał, że pod wieloma względami ten rok jest szczególny. Przypomniał, że w ub. roku prosił wiernych o adorację połączoną z modlitwą różańcową jako wyraz wdzięczności za dar św. Jana Pawła II. Jednocześnie miała ona być modlitwą w intencji ojczyzny. Nikt wtedy nie przypuszczał, że nadchodzi czas pandemii, a z nią chwile zwątpienia.

– Któż z nas mógł przypuszczać, że będzie tak wielkie zmaganie o to, jak będzie wyglądała nasza ojczyzna, jakie wartości będą jej przyświecały, poprzez to jakim wartościom będą służyli ci, którzy biorą na siebie odpowiedzialność za życie polityczne w naszym kraju? – pytał arcybiskup.

Powiedział, że w dniu wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II Trybunał Konstytucyjny będzie orzekał w sprawie aborcji eugenicznej. Stwierdził, że pandemia wywołała negatywne skutki i przyspieszyła laicyzację Europy. Wskazał, że koniecznie należy modlić się za dzieci i młodzież, by gromadziły się w kościołach i z radością przyjmowały na lekcjach religii prawdę o Bogu.

Niebezpieczne ideologie uderzają w istotę człowieczeństwa, do którego ludzi powołał Stwórca. – Módlcie się na różańcu w swoich wspólnotach domowych, parafialnych, środowiskowych. Stawajcie się na wzór św. Pawła ludźmi głębokiej, żarliwiej wiary w Syna Bożego, który nas umiłował i samego siebie wydał za nas. Módlcie się razem z Matką Najświętszą właśnie po to, aby obecne życie nasze było życiem w Jezusie Chrystusie. Tylko takie życie daje nam sens, moc nadziei, dzięki niemu nasz kraj, nasza ojczyzna i to wszystko, co się w niej dzieje, będzie przeniknięte duchem autentycznego humanizmu, który jest nie do zrozumienia i nie do przyjęcia bez Jezusa Chrystusa. Drodzy moi, bierzcie do ręki różaniec jak najczęściej – powiedział abp Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję