Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nie lękajcie się przyszłości; miłość Chrystusa potężniejsza

Sobotnie spotkanie u wałów Jasnej Góry z udziałem paru tysięcy młodych ludzi zorganizowano w ramach Międzynarodowego Forum Młodych Emmanuel, odbywającego się w Częstochowie w dniach 20-25 lipca w ramach diecezjalnego programu Światowych Dni Młodzieży. Program pięciodniowego forum wypełniają modlitwy, konferencje, warsztaty, a także zabawa i muzyka.

W homilii podczas mszy, będącej jednym z głównych punktów spotkania, metropolita częstochowski nawiązał m.in. do słów św. Pawła z listu do Rzymian, że to Bóg pozwala odnosić zwycięstwo nad wszelkimi przeciwnościami, a zatem żadne z nich nie jest też w stanie odciąć człowieka od miłości Boga, która jest w Chrystusie.

„Jakże te słowa są nam potrzebne, że Bóg jest z nami w każdej okoliczności naszego życia, że dla nas posłał swojego syna, że w nim odnosimy zwycięstwo nad wszystkimi znakami beznadziei, cierpienia, bólu i śmierci, o których słyszymy w Iraku, czy na Bliskim Wschodzie, czy w Europie, jak we Francji, Belgii czy wczoraj w Monachium” - zaznaczył abp Depo.

„Dlatego proszę was o osobistą rozmowę z Chrystusem przez pośrednictwo jego i naszej Matki. Albowiem każdy z nas jest od momentu naszego chrztu zanurzony w jego życie, w jego śmierć i zmartwychwstanie. Kto wierzy, ma przyszłość. Bóg jest przyszłością, Chrystus jest naszą przyszłością i nie ma wspanialszego daru i sposobu na życie i bycie razem niż eucharystia” - mówił hierarcha.

Abp Depo przypomniał też pobyt w jasnogórskim sanktuarium podczas VI Światowych Dniach Młodzieży w sierpniu 1991 r. św. Jana Pawła II, który m.in. mówił wówczas do młodych ludzi, że dają całemu światu świadectwo swojej przynależności do Chrystusa i wspólnoty z Kościołem.

Metropolita wskazał przy tym, że tegoroczne ŚDM zbiegają się nie tylko z zainicjowanym przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia, ale i 1050. rocznicą Chrztu Polski. „Od początku w nasze dzieje ojczyste Kościół przyniósł Polsce Chrystusa i jego Matkę” - zaznaczył abp Depo, akcentując, że to Maryja jest matką doskonałego zjednoczenia z Chrystusem.

Reklama

Metropolita przytoczył ponadto przesłanie papieża Franciszka przed tegoroczną wizytą na ŚDM i w Częstochowie, że Dni mogą być danym światu „nowym znakiem harmonii”. Nawiązał również do wyrażonego przez Franciszka przekonania, że pielgrzymka do sanktuarium w Częstochowie będzie dla niego "zanurzeniem w tej wypróbowanej pod macierzyńską ręką Maryi wierze polskiego narodu" i że to zanurzenie przyniesie mu wiele dobra.

„My dzisiaj jesteśmy już uczestnikami tego pragnienia papieża, zanurzamy się tutaj w serce Jezusa miłosiernego i jego Matki, matki miłosierdzia. Zawierzmy więc Chrystusowi przez serce i ręce Maryi nasze spotkanie, naszą drogę do Krakowa i błogosławiony powrót do domów, aby przekazywać waszą radość wiary i nadzieję innym. Nie lękajcie się świata i jego przyszłości; miłość Chrystusa jest potężniejsza od zła i śmierci” - zaapelował na zakończenie homilii abp Depo.

W programie sobotniego spotkania „Razem na Szczycie” znalazły się m.in. koronka do Bożego miłosierdzia, odprawiona po łacinie msza św. pod przewodnictwem abpa Wacława Depo i program wieczorny: uwielbienie z „77FM Formacją z Mocą”, a także apel jasnogórski zawierający tak, jak 25 lat temu, zawierzenie młodzieży opiece Matki Bożej w polskiej Kanie (taką nazwę przyjęła archidiecezja częstochowska na tegoroczne ŚDM).

Po mszy zaplanowano m.in. historyczny spektakl plenerowy "Husaria – Chluba Oręża Polskiego" w wykonaniu Chorągwi Husarskiej z zamku Gniew na Pomorzu.

W częstochowskim Forum Młodych uczestniczy młodzież z Częstochowy i okolic, a także goście z całego świata, goszczący w tamtejszej archidiecezji w czasie programu diecezjalnego ŚDM. W przygotowanym przez Wspólnotę Emmanuel i Archidiecezję Częstochowską kilkudniowym spotkaniu ewangelizacyjnym uczestniczy ok. 3,5 tys. osób.

Reklama

Pozostała młodzież goszcząca w archidiecezji częstochowskiej – podobnie jak w całym kraju – okres poprzedzający ŚDM, czyli Dni w Diecezjach, spędza na zwiedzaniu miejscowych atrakcji turystycznych m.in. Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz uczestniczy w wielu inicjatywach religijnych, charytatywnych, sportowych, rekreacyjnych i ewangelizacyjnych.

Pielgrzymi pozostaną w parafiach do poniedziałku. Potem udadzą się do Krakowa na główne obchody ŚDM z udziałem papieżem Franciszka, które potrwają do 31 lipca. Papież Franciszek odwiedzi Jasną Górę w czwartek 28 lipca.(PAP)

mtb/ akp/

2016-07-23 18:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: dzieło Radia Maryja to nie ideologiczna propaganda czy religijny marketing

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radio Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Dzieło ewangelizacji prowadzone przez Radio Maryja i związane z nim przedsięwzięcia „nie może i nie powinno być nigdy pojmowane jako rodzaj ideologicznej propagandy czy religijnego marketingu” – mówił w niedzielę na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Hierarcha przewodniczył Mszy św., która była głównym punktem dwudniowej 30. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję