Reklama

IX Forum Młodzieży Akademickiej KUL

„E-generacja czy de-generacja?”

„e-generacja czy de-generacja?” to hasło IX Forum Młodzieży Akademickiej, które w dn. 2-5 grudnia 2003 r. zostało zorganizowane na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przez duszpasterstwo akademickie tej uczelni.

Niedziela lubelska 2/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak mówią organizatorzy, jest to próba przeniesienia na grunt lubelski doświadczeń Forum Młodzieży Akademickiej, organizowanego co roku w Częstochowie i gromadzącego przedstawicieli duszpasterstw akademickich z całej Polski. Choć adresowane przede wszystkim do studentów, Forum gromadzi także maturzystów, absolwentów i wszystkich ludzi, którzy poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące młodości, wiary, kultury, społeczeństwa, wartości. Lubelskie Forum jest największym tego typu przedsięwzięciem w kraju. Wśród zaproszonych dotychczas gości znaleźli się m.in. politycy (Jan Maria Jackowski, Marek Jurek, Wiesław Walendziak), dziennikarze (Bogdan Sadowski z TVP1, Marcin Przeciszewski z KAI), przedstawiciele nauki (prof. Maria Braun-Gałkowska, prof. Zenomena Płużek, prof. Andrzej Jurga), działacze społeczni (s. Małgorzata Chmielewska, Janina Ochojska, o. Filip Buczyński - założyciel Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia), twórcy (Maja Komorowska, Jan Budziaszek), sportowcy (Marek Citko), przedstawiciele Kościoła (abp Józef Życiński, śp. bp Jan Chrapek, o. Jan Kłoczowski OP, o. Maciej Zięba OP, o. Jacek Salij OP, o. Krzysztof Kłoczowski SI).
Wykładom i prelekcjom towarzyszyły zazwyczaj projekcje filmów (Dekalog I K. Kieślowskiego, Prymas. Trzy lata z tysiąca T. Kotlarczyka, Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową K. Zanussiego), spektakle (Teatr A z Gliwic, Teatr „ITP” z Lublina, Teatr Saruel z Łodzi), koncerty („Deus Meus”, „2 Tm 2, 3”, „Manitou”, Antoniny Krzysztoń, Mieczysława Szcześniaka).
Każdy dzień tegorocznego lubelskiego Forum Młodzieży Akademickiej, obdarzony spreparowanym specjalnie na tę okazję fikcyjnym adresem internetowym, zwracał uwagę na zagadnienia szeroko pojętej rzeczywistości wirtualnej.
Pierwszy dzień Forum (www.pokolenie.matrix.com) rozpoczął się od projekcji I części filmu Matrix, która była wstępem do dyskusji na temat granic ludzkiej wolności. Prelegenci (dr Piotr Francuz, dr Piotr Gutowski i dr Arkadiusz Jabłoński), prezentując swoje refleksje i interpretacje zniewoleń i przestrzeni wolności w Matrixie, starali się udzielić odpowiedzi na pytanie: Co nas zniewala?
Wtorek (www.max.techno.pl) zwrócił uwagę uczestników na różne oblicza muzyki. Leszek Dokowicz, który przez kilka lat zawodowo zajmował się kręceniem zdjęć w klubach techno w Niemczech, dzieląc się świadectwem swojego życia i odsłaniając świat istniejący za kulisami techno, przedstawił zagrożenia wynikające z tego rodzaju muzyki.
Trzeci dzień Forum (www.uwieziony.w.sieci.free.net) poprzez reportaż o Internecie i internautach w Lublinie, zrealizowany dzięki pomocy Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL oraz dyskusję prowadzoną przez dr. Wojciecha Włodarczyka i ks. prof. Tadeusza Zasępę, zwrócił uwagę na zjawisko życia kawiarenek internetowych.
Ostatni dzień Forum (www.kobieta&mezczyzna.na.czacie.prv.pl), poprzez prelekcję ks. dr. Piotra Kieniewicza MIC nt. relacji kobiety i mężczyzny na czacie, dał możliwość zastanowienia się, jaka jest tożsamość człowieka w poszukiwaniu miłości, a wykorzystującego ku temu wszelkie dostępne mu środki.
Na zakończenie każdego dnia organizatorzy zapewnili uczestnikom Forum rozrywkę: był wieczór Karaoke, spektakl Teatru „ITP” Raj utracony, kabaret „Hrabi” oraz koncert zespołów „Good religion” i „Soulcore”.
Bogactwem Forum była codzienna Eucharystia sprawowana w kościele akademickim KUL, a także wyprzedaż zdjęć zorganizowana przez stowarzyszenie „Frassatianum”, z której dochód został przeznaczony na pomoc dzieciom z porażeniem mózgowym oraz wystawa prac wyróżnionych w Ogólnopolskim Konkursie poświęconym bł. Matce Teresie z Kalkuty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE wspiera dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej

2024-04-22 14:18

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Episkopat News

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wspiera perspektywę dalszego rozszerzania Unii Europejskiej. W opublikowanym dziś oświadczeniu, zatytułowanym „Kontynuujmy wspólne budowanie Europy”, delegaci konferencji biskupich państw UE wskazali, że „jest to nie tylko geopolityczna konieczność dla stabilności naszego kontynentu, ale także mocne przesłanie nadziei dla obywateli, którzy pragną żyć w pokoju i sprawiedliwości”. Tekst został ogłoszony po zakończeniu wiosennego zgromadzenia plenarnego, jakie obradowało w Łomży w dniach 17-19 kwietnia.

COMECE przypomina, że Kościół katolicki od początku towarzyszy integracji europejskiej, uznając ją za proces mający na celu połączenie narodów Europy we wspólnotę, zapewniającą pokój, wolność, demokrację, państwo prawa, poszanowanie praw człowieka i dobrobyt. Integracja ta oparta jest na wartościach chrześcijańskich, takich jak: uznanie godności osoby ludzkiej, pomocniczość, solidarność i szukanie dobra wspólnego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję