Reklama

Polska

Powiewają kolorowe flagi, słychać śpiew - na krakowskich ulicach coraz więcej uczestników ŚDM

W poniedziałek w południe na Rynku Głównym i przyległych do niego uliczkach widać coraz więcej młodych ludzi z plecakami, którzy przybywają na Światowe Dni Młodzieży. Przemierzają miasto i pozdrawiają się nawzajem; wiele osób siedzi w kawiarniach, na ławkach, skwerach. Na twarzach pielgrzymów widać zmęczenie po podróży. Większość grup ma za sobą flagi, m.in. Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i Australii.

Na ulicy Franciszkańskiej przed papieskim oknem trwają przygotowania, gotowa jest już scena. Widać organizatorów i policję. W kościele franciszkanów msze św. odprawiane są nie tylko po polsku; w poniedziałek przed południem - modlono się po angielsku, ale uczestników nabożeństwa nie było wielu.

W różnych częściach miasta pielgrzymom pomagają wolontariusze, w niebieskich koszulkach. Na Rynku Głównym, na dużej scenie trwają próby muzycznego przedstawienia. Ćwiczy także orkiestra. Przed sceną gromadzą się młodzi ludzie i robią zdjęcia; wśród nich m.in. grupa Australijczyków w podkoszulkach z napisem "Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Na rynku można również kupić pamiątki związane ŚDM, np. popularne i bardzo widoczne chorągiewki z logiem imprezy.

Reklama

Dużym zainteresowanie cieszą się punkty informacyjne rozstawione w centrum Krakowa. Jedno z takich miejsc ustawione jest przy Sukiennicach, nieopodal pomnika Mickiewicza.

Wolontariusz z Zimbabwe Clyde Takwada mówi PAP, że od rana wielu pielgrzymów przychodzi, bierze ulotki, pyta o zabytki; o to, jak można dojść na Błonia, gdzie we wtorek wieczorem odbędzie się msza św. rozpoczynająca ŚDM. Dodał, że jest w Polsce, a także w Europie po raz pierwszy. Z uśmiechem stwierdził, że bardzo mu się podoba pogoda w Krakowie – myślał, że będzie chłodniej. Clyde powiedział, że nie spotkał jeszcze żadnego swojego rodaka, ale zapewnia, że w najbliższych dniach w Krakowie pojawi się duża grupa z jego kraju.

Na przyjazd pielgrzymów przygotowują się także krakowskie restauracje – na części z nich znajdują się specjalne oznaczenia informujące o możliwości zrealizowania talonu żywieniowego przeznaczonego dla uczestników ŚDM. Na tablicach z menu wydzielono specjalne miejsce, w których pojawi się oferta dla pielgrzymów.

Centralne uroczystości ŚDM odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie oraz w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim.(PAP)

krm/ gdyj/ oma/ bos/

2016-07-25 12:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: ŚDM to brama do głębszego umiłowania ran cierpiącego Chrystusa

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

25.07

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Światowe Dni Młodzieży stają się dzisiaj bramą do głębszego umiłowania ran cierpiącego Chrystusa, który spogląda na męczeńską śmierć kapłana – powiedział bp Ignacy Dec przed wyjazdem do Krakowa na ŚDM.

26 maja po modlitwie południowej Anioł Pański przed obrazem Matki Bożej Świdnickiej w katedrze, bp Ignacy Dec oraz bp Adama Bałabuch udali się w podróż do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

Przed wyjazdem biskup świdnicki dowiedział się o zamordowaniu katolickiego księdza we Francji. – Jest to bardzo bolesne i smutne, że człowiek może dopuścić się takiego haniebnego czynu mordując kapłana. Łączę się duchowo z najbliższymi brutalnie zamordowanego księdza, wypraszając dla niego Boże miłosierdzie. Światowe Dni Młodzieży, które dzisiaj się rozpoczynają w Krakowie, stają się bramą, przez którą cały Kościół przechodzi, aby głębiej umiłować i poznać rany cierpiącego Chrystusa, który spogląda na męczeńską śmierć kapłana – powiedział dla bp Ignacy Dec.

Z diecezji świdnickiej na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie i Częstochowie wyjedzie blisko dwa tysiąc pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Amerykański Senat zagłosował za zabijaniem noworodków

2020-02-27 19:11

[ TEMATY ]

USA

senat

pro‑life

niemolęta

Vatican News/©fresnel6 - stock.adobe.com

Amerykański senat odrzucił dwa projekty ustaw pro-life.

Pierwszy dotyczył ochrony dzieci nienarodzonych, zdolnych do odczuwania bólu, czyli po 20. tygodniu ciąży. Jego celem było więc zapobieganie tak zwanym późnym aborcjom. Drugi miał chronić noworodki, które przeżyły aborcję i zagwarantować im takie same prawa, jakie mają dzieci, które urodziły się jako wcześniaki na tym samym etapie ciąży. Oba projekty nie przekroczyły wymaganego progu 60 głosów.

„To niezrozumiałe, że ktoś może popierać zabijanie niemowląt”
– napisał w oświadczeniu po decyzji senatu abp Josepf F. Naumann z Kansas City, przewodniczący komitet ds. ochrony życia przy amerykańskim episkopacie. „Reformy, które odrzucił senat, były kluczowe dla ochrony praw człowieka i większość Amerykanów je zdecydowanie popiera. Nasz naród jest lepszy niż wynikałoby z tego głosowania. Czas, aby popierający ustawy pro-life dali temu wyraz w przestrzeni publicznej” – uważa abp Naumann.

W USA od 1973 roku obowiązuje precedens prawny Roe przeciwko Wade, który zalegalizował aborcję na życzenie matki bez jakiejkolwiek przyczyny aż do momentu urodzenia się dziecka. Sprawę tę może ponownie rozpatrzyć tylko Sąd Najwyższy USA, ale od wielu lat oddala ten wniosek z powodu poglądów proaborcyjnych większości sędziów, których kadencja jest dożywotnia. Obecnie jednak prezydent Trump mianował dwóch nowych sędziów o poglądach pro-life i głosy w izbie rozkładają się po połowie. Jeżeli zostanie on wybrany na kolejną kadencję, jest szansa, że zmiana prawa stanie się możliwa.

CZYTAJ DALEJ

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

2020-02-28 20:39

[ TEMATY ]

plakat

koronawirus

Główny Inspektorat Sanitarny

Główny Inspektorat Sanitarny

W piątek 28. lutego Główny Inspektorat Saniterny zamieścił na swojej stronie internetowej materiały o koronawirusie SARS-CoV-2.

Są tam różne materiały do pobrania i wydrukowania, między innymi plakat, ulotka i film.

Zobacz także: Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Są też zamieszczone rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ
Projekt Niedzieli na Wielki Post
#ODKUPIENI

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję