Reklama

Z życia poradni parafialnych

Misja poradnictwa rodzinnego (2)

Niedziela sosnowiecka 30/2000

Podczas spotkań "rodzinnych" doradcy życia rodzinnego dzielą się swoimi spostrzeżeniami, przeżyciami, radościami i smutkami. Nie ukrywają często rozgoryczenia, którego doświadczają podczas spotkań z narzeczonymi czy młodymi małżonkami. Ale pojawia się też nuta nadziei i przeświadczenia, że praca nie idzie na marne, że ma głęboki sens. Małgorzata Cieślik, doradczyni z Olkusza mówi m.in.:

"Praca w Poradnictwie, jak i moja wiara niesie ze sobą radości i smutki. Co jest radością? Myślę, że radość to spotkanie z ludźmi, których połączył największy dar, jaki daje nam Bóg, czyli miłość. Radość z tego, że młodzi ludzie pragną zawrzeć sakrament małżeństwa, czyli w obecności Boga i Kościoła ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Radością jest również stanie na stanowisku od wieków niezmiennej nauki Kościoła. Wydaje się, że cały świat o niej zapomniał. Świadczy o tym fakt, że grzech - współżycie przed ślubem usprawiedliwia się wolnością seksualną, że sprawą ´normalną´ jest antykoncepcja, że słowo ´cnota´, ´cnotliwa´ należy do słów zapomnianych lub też z minionej epoki. Radość dają mi ludzie idący z dzieckiem ulicą, uśmiechający się do mnie, mówiący mi dzień dobry, ja zaś pamiętam ich jako tych, którzy byli u mnie i mogłam się z nimi dzielić tym, co sama przeżyłam i przeżywam. Pracę w poradnictwie traktuję bowiem jako dzielenie się z innymi Bogiem i Jego prawami. Stosowanie zaś naturalnych metod planowania rodziny jest wyrazem podporządkowania się tym prawom. Radość daje mi fakt, iż ludzie młodzi niejednokrotnie otwierają się przede mną, dzielą się swoimi przeżyciami, problemami i wątpliwościami. Radością jest to, że mogę się za nich modlić i każde spotkanie w poradnictwie poprzedzam modlitwą za tych, którzy przyjdą".

Anna Koczur z Będzina także doświadcza radości w pracy w poradnictwie rodzinnym:

"Od kilku lat jestem doradcą życia rodzinnego w poradniach parafialnych w Będzinie i Strzyżowicach. Ogólnie w ciągu roku wspólnie z doradczynią Elżbietą Zając udzielamy około 85 parom narzeczonych cennych porad, propagując naturalne metody regulacji poczęć. Wielką radością napawa mnie fakt, gdy młodzi ludzi szukają mnie w poradni, przyjeżdżając niekiedy 20 km, aby porozmawiać, nauczyć się czegoś i upewnić w swoich poczynaniach, nawet już po ślubie. Pracy jest sporo, potrzebujących jeszcze więcej. Cieszy też, że Poradnia Rodzinna przy parafii św. Jana w Będzinie od jesieni bieżącego roku uruchomi specjalistyczny punkt dla rodziców dziecka upośledzonego i rodzin z problemem alkoholowym, aby pomóc najbardziej potrzebującym. Ogromną osobistą satysfakcją jest dla mnie to, że mogłam pomóc samotnej matce, udzielając pomocy materialnej, także społeczno-psychologicznej".

Państwo Stefania i Zdzisław Stawowscy z Klucz parafialną poradnię życia rodzinnego prowadzą we własnym domu, przeznaczając na ten cel pokój wyposażony w pożyteczną bibliotekę, z której korzystają przychodzący na spotkania.

"Wzajemna życzliwość i otwarcie oraz pełne zaufanie sprawiają, że to, co się mówi, zapada głębiej w serca i zostaje w pamięci. Nie ma animowości. Nawet po latach w przypadkowych spotkaniach przychodzą, wspominają, dziękują, przedstawiają nas znajomym lub rodzinom. Te spotkania dają najwięcej radości, bo nie kłamią. Przecież nie muszą do nas przychodzić czy nas poznawać. Jeżeli tak jest, to dowód, że posiane ziarno wzeszło. W tym roku od stycznia przygotowaliśmy ponad 40 par".

Aleksandra Talowska pracuje z innymi doradcami w parafii św. Wojciecha w Jaworznie. Wspomina jedno z tegorocznych spotkań:

"Za najsympatyczniejsze spotkanie w poradni rodzinnej uznaję niedawną wizytę pary małżeńskiej (7 lat stażu małżeńskiego) . Mają 3 dzieci. Przyszli z kartami obserwacyjnymi w celu skonsultowania swoich notatek. Wspólnie przypomnieliśmy sobie przebieg cyklu i zalety obserwacji wskaźników. Z rozmowy i z zachowania ich wynikało, że jest to ich wspólna sprawa i że życie zgodne z zasadami funkcjonowania natury nie stanowi dla nich problemu. Swoją formację religijną odbywają we wspólnocie Ruchu Domowy Kościół. Spotkanie to było jasnym promykiem potwierdzającym sens naszej służby narzeczonym i małżonkom".

Lecz nie wszystko jest takie proste, łatwe, bezproblemowe. Poradnia małżeńska i rodzinna jest świadkiem wielu dramatów, często braku wiary, obojętnoścu, a może i wrogości wobec Kościoła i jego nauki, wymagań. Na codzień doradcy ocierają się o to.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu dzieci do szkół

2020-06-01 12:26

[ TEMATY ]

koronawirus

©Syda Productions – stock.adobe.com

Do 26 czerwca, czyli końca zajęć dydaktycznych będzie realizowane kształcenie na odległość; przed wakacjami nie będzie przywróconych tradycyjnych zajęć w szkołach - poinformował w poniedziałek minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Minister wskazał, że podczas przeprowadzania egzaminów (od 8 czerwca matury, od 16 czerwca egzamin ósmoklasisty) będą dni wolne od zajęć dydaktycznych. "W tych kilku dniach uczniowie nie będą realizowali kształcenia na odległość. Do tego jest jeszcze Boże Ciało, co powoduje że według nas nie było już potrzeby przywracania tych tradycyjnych zajęć w szkołach. Przypomnę, że jest możliwość odbywania konsultacji, one będą mogły się odbywać do końca zajęć dydaktycznych, ale już fizycznie w dużych grupach całe klasy nie wrócą do szkół przed wakacjami. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe już od września tego roku.

Zajęcia stacjonarne w szkołach zostały zawieszone 12 marca. Od 25 marca wprowadzono obowiązek prowadzenia kształcenia na odległość. Częściowo wznowiono działalność niektórych placówek, m.in. przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, zajęcia w klasach 1-3 w szkołach podstawowych.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Cielesność odzwierciedleniem tajemnicy Boga. Ruszyły spotkania dla małżeństw online

2020-06-01 21:35

[ TEMATY ]

małżeństwo

komunikacja

Tydzień modlitw

cielesność

MJscreen

Siostra Judyta Pudełko głosiła pierwszą konferencję.

– Wiemy, że w ostatnich dziesięcioleciach rzeczywistość cielesności jest mocno uderzana – z jednej strony brutalizuje się tę kwestię, w pewnych środowiskach podchodzi się nawet w sposób wulgarny do człowieka, czy nawet traktuje się seksualność w sposób przedmiotowy, błahy. Jest drugie skrajne podejście – gdzie podchodzi się do tej sfery z pewnym wstydem, zażenowaniem, skrępowaniem, gdzie ludzie pobożni i wierzący wstydzą się mówić o cielesności, płciowości, o potrzebach seksualnych, o relacji intymnej pomiędzy kobietą i mężczyzną. A przecież w opisie biblijnym mamy wręcz odniesienie do części ciała człowieka – mówiła s. Judyta Pudełko PDDM na pierwszym spotkaniu zorganizowanym w Tygodniu Modlitw za Powołanych do Małżeństwa w ramach projektu „Tak na serio” w Bielsku-Białej.

Rozpoczął się Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa, a wraz z nim cykl konferencji zorganizowanych przez osoby skupione w inicjatywie „Tak na serio” w Bielsku-Białej.

Tegoroczne spotkania przebiegają pod hasłem: „Posłuchaj mnie… czyli o małżeńskich rozmowach”. Tym razem są transmitowane online z racji trwającej sytuacji epidemicznej i obostrzeń z nią związanych.

Pierwsza konferencja miała miejsce w niedzielę 31 maja. Wygłosiła ją online s. Judyta Pudełko PDDM ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, autorka różnych prac o tematyce biblijnej i wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Poruszała temat „Małżeństwo jako dialog człowieka z Bogiem”.

Siostra w odniesieniu do Słowa Bożego, do Ewangelii, wyjaśniała, jak należy rozumieć małżeństwo i skąd wiemy, że małżeństwo ma stanowić dialog człowieka z Bogiem.

– Pan Bóg chce nam powiedzieć niezwykłą prawdę – że cielesność człowieka, płciowość człowieka, wszystko to, co jest związane z bliskością małżeńską, z seksualnością człowieka i wszystkimi jego funkcjami, umiejętnością relacji, wdrażania miłości poprzez ciało – że to stanowi odzwierciedlenie tajemnicy samego Boga, Który jest miłością. To jest podstawowa sprawa w rzeczywistości rozumienia tajemnicy i piękna relacji małżeńskiej – zauważyła s. Judyta Pudełko PDDM.

Zwróciła uwagę na fakt, że w ostatnich dziesięcioleciach rzeczywistość cielesności jest mocno uderzana – z jednej strony brutalizuje się tę kwestię, w pewnych środowiskach podchodzi się nawet w sposób wulgarny do człowieka, czy nawet traktuje się seksualność w sposób przedmiotowy, błahy. A z drugiej strony pojawiają się sytuacje, że ludzie pobożni i wierzący wstydzą się mówić o cielesności, płciowości, o potrzebach seksualnych, o relacji intymnej pomiędzy kobietą i mężczyzną.

– W opisie biblijnym mamy wręcz odniesienie do części ciała człowieka. Jako mężczyźni i kobiety mamy wpisaną, wdrukowaną daną – to jest ten głos woli Boga już zapisany w naszej naturze. Mamy w sobie język do wyrażania miłości, a miłość odzwierciedla rzeczywistość samego Boga, bo Bóg jest miłością. Rzeczywistość cielesności człowieka, jego płciowości, jego ciała również, jest rzeczywistością świętą – podkreśliła siostra.

A o czym jeszcze mówiła? W jaki sposób małżeństwo ma być dialogiem z Panem Bogiem? Zachęcamy, Drodzy Czytelnicy, do wysłuchania całego wykładu na kanale YouTube Tak na serio: Małżeństwo jako dialog człowieka z Bogiem/ s. Judyta Pudełko PDDM

Jak wyjaśniają organizatorzy, czyli grupa osób z salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Świata w Bielsku-Białej – „Tak na Serio” to nazwa tygodnia modlitw za małżonków i osoby powołane do małżeństwa. Projekt kierują nie tylko małżeństw, ale i do osób samotnych, żyjących w związkach niesakramentalnych, narzeczonych, czy borykających się z problemami małżeńskimi. Dzięki inicjatywie można odnaleźć odpowiedzi na różne pytania dotyczące zagadnień małżeńskich czy też rozeznania swojego powołania.

Transmisja spotkań wokół różnych zagadnień małżeńskich i rodzinnych odbywa się codziennie od 31 maja do 7 czerwca o godz. 20 na Facebooku Tak na serio i kanale YouTube Tak na serio.

Program:

31 maja – niedziela 19.15 – Msza św. za narzeczonych – z błogosławieństwem 20.00 – konferencja: s. Judyta Pudełko: “Małżeństwo jako dialog człowieka z Bogiem”

1 czerwca – poniedziałek 18.00 – Msza św. za kobiety 20.00 – konferencja: Kamila i Maciej Rajfurowie: “O małżeńskich rozmowach oczami kobiety i mężczyzny”

2 czerwca – wtorek 18.00 – Msza św. za mężczyzn 20.00 – konferencja: Mateusz Ochman: “Jak unieszczęśliwić siebie oraz własną rodzinę? Antyporadnik”

3 czerwca – środa 18.00 – Msza św. za małżeństwa pragnące mieć potomstwo 20.00 – konferencja: ks. Wojciech Żmudziński: “Jak wychowywać dzieci do osobistej relacji z Bogiem?”

4 czerwca – czwartek 18.00 – Msza św. za małżeństwa w kryzysie 20.00 – konferencja: Bogdan Kryzys Krzak: “Kryzys – skąd się bierze, co z nim zrobić?”

5 czerwca – piątek 18.00 – Msza św. za rozwiedzionych 20.00 – konferencja: Katarzyna i Arkadiusz Aszykowie: “Kłótnia i co dalej? O pojednaniu w małżeństwie”

6 czerwca – sobota 18.00 – Msza św. za za wdowy i wdowców 20.00 – konferencja: Anna Małecka-Puchałka: “Teściowie z nieba rodem”

7 czerwca – niedziela 12.30 – Msza św. za małżeństwa – z odnowieniem przysięgi małżeńskiej 20.00 – konferencja: ks. Jarosław Ogrodniczak: “Po ślubie kończy się bajka – jak korzystać z sakramentu małżeństwa na co dzień”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję