Reklama

Informacja z działalności Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecnie SRK AP liczy sobie około 290 członków. Podstawową jednostką organizacyjną Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej jest koło parafialne SRK, które we współpracy ze swoim asystentem kościelnym opracowuje własny program wspierania rodzin, zwłaszcza napotykających różne trudności. Koła parafialne działają samodzielnie podlegając bezpośrednio Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej (okręg krośnieński - 7 kół - 89 członków), lub też skupione są w oddziałach rejonowych (okręg jarosławski - 7 kół - 125 członków i przemyski - 6 kół - 76 członków) i w ich ramach prowadzą działalność statutową. Stowarzyszenie w realizacji zadań statutowych współdziała i współpracuje z innymi organizacjami, instytucjami, jednostkami samorządu terytorialnego, ośrodkami i osobami.
Stowarzyszenie w 2002 r. zorganizowało kwestę oraz udzieliło pomocy materialnej poprzez zbiórkę odzieży i środków czystości podczas powodzi, jaka nawiedziła miejscowość Zalesie Gorzyckie. Stowarzyszenie przekazało transport odzieży i środków czystości. Zorganizowano dla dzieci powodzian paczki mikołajkowe. Zakupiono i dostarczono z zebranych pieniędzy podczas kwesty oraz od darczyńców z Austrii i klasztoru Ojców Dominikanów 71 ton węgla opałowego.
Przy Oddziale Rejonowym w Jarosławiu działa też Komisja Stypendialna, która w 2002 r. zbierała się 6-krotnie. Rozpatrzyła 98 wniosków i przyznała 76 stypendiów.
Ponadto prowadzimy działalność wydawniczą dla swoich członków - od kilku lat są wydawane tzw. Listy - zeszyty o charakterze formacyjno-programowym.
Organizujemy rekolekcje dla swoich członków i dla innych niezrzeszonych katolickich rodzin, np. organizowane są rekolekcje małżeńskie, w których oprócz członków wszystkich kół udział biorą małżeństwa z parafii. Corocznie zapraszamy do udziału rodziny z Żółkwi na Ukrainie. Są to małżeństwa wywodzące się z polskich rodzin zamieszkałych na tych ziemiach lub rodzin mieszanych polsko-ukraińskich. Na czas trwania rekolekcji członkowie Stowarzyszenia zapewniają tym małżeństwom pobyt i utrzymanie w swoich rodzinach.
Członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej mają pod swoją szczególną opieką najmłodszych, a zatem najbardziej potrzebujących pomocy:
- prowadzimy 2 przedszkola katolickie w Przemyślu, świetlice środowiskowe dla dzieci i młodzieży w Przemyślu oraz w Jarosławiu, - organizujemy obozy, kolonie dla dzieci, zwłaszcza z rodzin ubogich, wczasy dla rodzin głównie ubogich i wielodzietnych, także i spoza granic naszego kraju oraz inne formy wypoczynku, np. dzięki uprzejmości Sióstr Służebniczek w czasie wakacji został zorganizowany dzieciom wypoczynek w Czerwonej Woli koło Jarosławia. Na kolonie zapraszane są też dzieci z Żółkwi na Ukrainie.
- organizujemy imprezy oświatowe, kulturalno-rozrywkowe i rekreacyjne np. w Jarosławiu dzieci biorą udział w wystawach plastycznych i przedstawieniach.
Członkowie SRK AP odbywali też pielgrzymki do pobliskich sanktuariów maryjnych, brali udział w organizowaniu Dnia Wspólnot Parafialnych, uczestniczyli aktywnie w uroczystościach Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, brali udział w organizowaniu festynów parafialnych, wystaw o tematyce religijnej, zajmowali się prowadzeniem bibliotek parafialnych, pomagali chorym i niepełnosprawnym w załatwianiu spraw w urzędach, zbierali podpisy pod protestem dotyczącym sprzedaży ziemi obcokrajowcom oraz przeciw skróceniu urlopów macierzyńskich.
Pod szyldem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i pod kierownictwem ks. Marka Kruka odbywały się zajęcia w Studium Życia Rodzinnego.
W Krośnie pod kierownictwem Bożeny Rospond i pod opieką ks. Romana Szczupaka działa Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy. W okresie ostatniego roku przeprowadzono osiem pełnych adopcji a do rodzin zastępczych skierowano pięcioro dzieci, odbyły się liczne szkolenia kandydatów na rodziców adopcyjnych i zastępczych. Kilkaset konsultacji, wywiadów środowiskowych i rejestr dziesięciu małżeństw ubiegających się o adopcję, to obraz żywotności i znaczenia tej placówki.
W dniach 30 marca - 5 kwietnia 2003 r. w Iwoniczu Zdroju została zorganizowana przez SRK AP Akcja „Życie z Życia”.
Głównym celem akcji była popularyzacja świadomego oddawania narządów do przeszczepu przez wyrażanie swojej woli za życia, oraz rozpowszechnienie idei przeszczepu rodzinnego. Akcja „Życie z Życia” trwała cały tydzień. Zakończyła się konferencją podsumowującą w Iwoniczu Zdroju. Wzięli w niej udział naukowcy z Akademii Medycznej w Warszawie, wykładowcy z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Do akcji zaangażowali się sami członkowie kół Stowarzyszenia wraz z kapłanami - asystentami i wszyscy ci, którzy chcą pomóc ludziom oczekującym na przeszczep narządu.
Prowadzimy także współpracę z krajowymi i zagranicznymi organizacjami działającymi na rzecz rodziny.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Oddział Jarosławski, jako jedno z trzech organizacji charytatywnych w Polsce objęte jest pomocą finansową przez Polonię szwedzką. Bierze udział w corocznym programie „QUIZ” w TV Polonia, przedstawiając działalność charytatywną. Dzięki temu pozyskujemy fundusze na prowadzenie działalności.
Jest nam droga także obrona życia ludzkiego od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci człowieka. 14 lipca 2003 r. został wystosowany list otwarty do Marszałka Sejmu i Senatu RP, w którym SRK AP zawarło swoje stanowisko w powyższej kwestii (kopia listu została przesłana między innymi do wiadomości parlamentarzystów RP, katolickich mediów, Federacji SRK).
Z końcem maja ub.r. został wybrany na IX Walnym Zgromadzeniu Delegatów w Krośnie nowy Zarząd Główny. Skład Zarządu Głównego: prezes - Adam Łoziński, wiceceprezes - Kazimierz Hołyszko, wiceprezes - Ryszard Wysata, sekretarz - Grzegorz Nehrybecki, skarbnik - Genowefa Tomas, Danuta Bartosik, Bogusław Dawnis, Konrad Fryda, Andrzej Koperski, Krystyna Murdzek, Henryk Rospond, Mariusz Zamirski - członkowie Zarządu.
Asystentem kościelnym Zarządu Głównego SRK AP aktywnie z nim współpracującym w minionym okresie był ks. Marek Kruk.
Na IX Walnym Zgromadzeniu Delegatów 31 maja 2003 r. w Krośnie zostały uchwalone na następny rok pracy 2003/2004 następujące zadania o charakterze formacyjno-programowym dla Zarządu Głównego, a także dla wszystkich członków SRK AP:
1. przyjęto do realizacji treści zawarte w Apelu Delegatów na IX Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej,
2. utworzenie nowego oddziału rejonowego SRK AP na terenie dawnego województwa krośnieńskiego,
3. kontynuacja Akcji „Życie z Życia” w celu rozpropagowania wśród ogółu społeczeństwa idei przeszczepów narządów ratujących życie ludzkie,
4. podjęcie przez Zarząd Główny wspólnie z Księdzem Asystentem starań na rzecz poprawy formacji członków SRK oraz zwiększenia efektywności we wszelkich działaniach na rzecz rodziny,
5. wykorzystanie przez SRK AP nowoczesnych środków masowego przekazu, a zwłaszcza Internetu do przesyłania informacji i materiałów formacyjnych swoim członkom.

Apel Delegatów na IX Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej
Przedstawiciele SRK, obecni w dniu 31 maja 2003 r., na kolejnym Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym, zwracają się do swoich członków oraz do wszystkich, którym bliska jest troska o zachowanie podstawowych wartości życia rodziny katolickiej, z następującym wezwaniem:
- podejmijmy i kontynuujmy pracę formacyjno-ewangelizacyjną w naszych Kołach i Wspólnotach Parafialnych, aby Chrystus stawał się rzeczywiście naszym Panem, Zbawicielem i Przewodnikiem na drogach życia. Zapoznawajmy się z nauczaniem Kościoła, z encyklikami Ojca Świętego Jana Pawła II, w szczególności dotyczącymi życia rodzinnego. Bądźmy ewangelizatorami w rodzinie i swoim najbliższym środowisku
- stawajmy w obronie życia od chwili jego poczęcia do naturalnej śmierci. Życie jest największym darem danym nam od Boga. Dawajmy osobiste świadectwo przyjęcia z wdzięcznością tego daru i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Z miłością wspomagajmy młode małżeństwa dobrą radą i konkretną pomocą w trudnych decyzjach i sprawach życiowych. Aktywnie uczestniczmy w stanowieniu prawa dotyczącego ochrony życia poczętego, aby było ono zgodne z Prawem Bożym. Występujmy w obronie życia do organów władzy ustawodawczej stanowiącej prawo. Współpracujmy solidarnie z wszystkimi Stowarzyszeniami zabiegającymi o zachowanie prawa chroniącego życie od chwili poczęcia. Bądźmy czujni i reagujmy aktywnie na wszelkie objawy zagrażające życiu poczętemu
- wobec różnych tendencji i nurtów aprobujących eutanazję, zabiegajmy o zachowanie życia aż do naturalnej śmierci. Otoczmy ludzi starszych, chorych, szczególną miłością i opieką.
Własnym świadectwem, przez poszanowanie rodziców, dziadków, przywróćmy godność osoby starszej, chorej czy niedołężnej. Przyjmijmy, w razie potrzeby z serdecznością i cierpliwością obowiązek opieki nad ludźmi starszymi i chorymi.
Zadbajmy o ich godną śmierć, o rozstanie się z ziemskim życiem w zgodzie z Panem Bogiem i bliźnimi. Przeciwstawiajmy się stanowczo wszelkim przejawom praktycznej eutanazji oraz prawu przyzwalającemu na jej dokonywanie
- stawajmy w obronie właściwego, zgodnego z planem Bożym małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, których zadaniem jest „rozmnażanie się i czynienie ziemi sobie poddanej”. Tylko w związku kobiety i mężczyzny, uświęconym sakramentem małżeństwa, możliwe jest właściwe wychowanie i pełny rozwój dziecka. Wszelka akceptacja prawna innej formy tzw. „małżeństwa” czy rodzicielstwa jest zaprzeczeniem prawa naturalnego i stworzonego przez Boga porządku świata
- zadbajmy przez własny przykład o poszanowanie niedzieli jako dnia świętego. Zgodnie z Bożym przykazaniem przeznaczmy ten czas dla Boga i rodziny. Powstrzymajmy się od zakupów i wszelkich czynności uwłaczających dniu świętemu.
Przez bezpośrednie uczestnictwo, względnie wpływ na sprawujących władzę, starajmy się o tworzenie prawa umożliwiającego zachowanie dnia świętego, oraz o poszanowanie prawa każdego pracownika do wypoczynku i uczestnictwa w życiu religijnym i rodzinnym
- przez osobiste świadectwo abstynencji, uczestnictwo w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, modlitwę w intencji uzależnionych, twórzmy coraz to szerszy krąg ludzi wolnych od nałogu pijaństwa i alkoholizmu. Zabiegajmy o skuteczne prawo ograniczające dostęp do alkoholu, w tym piwa, szczególnie dla dzieci i młodzieży
- zgodnie z nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II, przez świadectwo życia i czyny miłosierdzia wobec najuboższych, twórzmy wspólnoty cywilizacji miłości i w tym duchu wychowujmy swoje dzieci i całe młode pokolenie. Uchrońmy je od wszelkich przejawów przemocy i zniewolenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Współpracownik Apostołów

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Marek

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Pochodził z Palestyny, jego matka, Maria, pochodziła z Cypru. Jest bardzo prawdopodobne, że była właścicielką Wieczernika, gdzie Chrystus spożył z Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Możliwe, że była również właścicielką ogrodu Getsemani na Górze Oliwnej. Marek był uczniem św. Piotra. To właśnie on udzielił Markowi chrztu, prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego, i nazywa go swoim synem (por. 1 P 5, 13). Krewnym Marka był Barnaba. Towarzyszył on Barnabie i Pawłowi w podróży do Antiochii, a potem w pierwszej podróży na Cypr. Prawdopodobnie w 61 r. Marek był również z Pawłem w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Norman Davies z Wykładem Mistrzowskim w Łodzi

2024-04-25 13:57

Archidiecezja Łódzka

W środę 8 maja br. o godz. 19:00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Wykład Mistrzowski”. Tym razem – kard. Grzegorz Ryś – zaprosił do Łodzi Ivora Normana Richarda Daviesa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję