Reklama

Polska

Pielgrzymi poruszeni widokiem sutanny św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

26.07

Światowy Dzień Młodzieży/facebook.com

Wielu pielgrzymów fotografuje umieszczoną w szklanej gablocie sutannę. Wpatrują się dłuższą chwilę w ślady krwi. Palcem pokazują sobie małą dziurę w szacie, ślad po kuli, która trafiła papieża w czasie zamachu na jego życie. Niektórzy pielgrzymi żegnają się i znajdują czas na krótką modlitwę.

Są też grupy pielgrzymów, które decydują się na wspólne zdjęcie z sutanną w tle. Młodzi katolicy chętnie fotografują się też przed wielkim obrazem przedstawiającym św. Jana Pawła II, powieszonym w pobliżu na ścianie świątyni.

„Kiedy patrzę na krew Jana Pawła II myślę o jego wielkości. Jak wielkim świętym jest, ale również był osobą dążącą do wielkości. Dla mnie to wzór i przykład. Ja też w związku z tym mogę dążyć do tej samej wielkości. To imponujące jak Jan Paweł II ożywił Kościół kultem maryjnym” – powiedział PAP 21-letni Michael Augustine z USA, ze stanu Floryda.

Przyznał jednocześnie, że sam jest wielkim wyznawcą kultu maryjnego i konsekracji Maryi.

Równie poruszona widokiem sutanny Jana Pawła II jest 26-letnia Lauren Vaccaro, z tej samej grupy pielgrzymów z Florydy.

„Patrząc na tą sutannę z krwią myślę o miłości, miłości Jana Pawła II do młodych ludzi. Jestem bardzo poruszona. To porusza moje serce. To poświęcenie. Wierzę, że to Matka Boża ocaliła go wówczas i pozwoliła przeżyć” – powiedziała.

Amerykanka przyznała, że przesłanie, które pozostawił po sobie św. Jan Paweł II jest dla niej przykładem, którym chce podążać w swoim życiu. Niejako „trwałym dowodem” na to jest mały tatuaż z krzyżem i symbolem JPII, który wykonała sobie z boku stopy przy łydce.

Pielgrzymi zza oceanu trzymając w dłoniach różańce dotykają nimi szyby, za którą umieszczono sutannę. „To jest różaniec Jana Pawła II, kiedy dotkniesz go do czegoś świętego, dochodzi do prawdziwego zjednoczenia” – wyjaśniła Lauren.

Reklama

„Jestem wzruszona, to prawdziwy dowód poświęcenia” – powiedziała PAP 16-letnia Kristine Leonardo z Filipin.

Przejęta widokiem sutanny ze śladami krwi Jana Pawła II była też pielgrzymka z Francji. „Takich rzeczy nie widzi się na co dzień, jestem pod dużym wrażeniem” – powiedziała PAP 21-letnia, Leclerq Tiphaine z Lille.

Podkreśliła, że św. Jan Paweł II jest prawdziwym wzorem do naśladowania dla chrześcijan. „Szczególnie dla młodych, takich jak my” – powiedziała.

Jej koleżankę Clothilde Dangy nurtuje zaś pytanie, dlaczego sutannę zachowano w takim stanie do śmierci Jana Pawła II. „To interesujące. Być może już wówczas spodziewano się, że papież zostanie w przyszłości świętym” - przypuszcza Francuzka.

Sutanna Jana Pawła II została przekazana do Sanktuarium św. Jana Pawła II w 2015 r. „Jest więc w miejscu, o którym mówi się, że jest domem Jana Pawła II. Tę sutannę miał na sobie Jana Paweł II w czasie zamachu. Nigdy nie została ona wyprana ani odświeżona; jest na niej krew, która płynęła z ran Jana Pawła II” - powiedziała PAP Małgorzata Pabis, odpowiedzialna za projekt Łagiewniki w czasie ŚDM.

Przyznała, że przy tej relikwii zatrzymują się ludzie z całego świata. „Czasami przychodzą właściwie tylko po to, by klęknąć przed nią i pomodlić się. Myślę, że przez ten dar, tę sutannę, czujemy obecność Jana Pawła II” – dodała.

13 maja 1981 r. Jan Paweł II podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra został ciężko ranny. Strzały do papieża oddał Turek Mehmet Ali Agca, który przedstawił wiele wersji o tym, kto był jego mocodawcą. Późniejszy święty w ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie uratowano mu życie.

Sutanna nie zaginęła dzięki siostrom zakonnym, które posługiwały przy Janie Pawle II. Zabrały ją ze szpitala, a następnie została ona schowana. Nie była też prana, czyszczona ani pokazywana.

Reklama

Światowe Dni Młodzieży powstały z inicjatywy św. Jana Pawła II. Pierwsze wielkie spotkanie papieża z młodzieżą świata odbyło się w 1985 r. w Rzymie. Poprzednie ŚDM to Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku. Dotychczas odbyło 13 ogólnoświatowych zlotów na różnych kontynentach. Kraków jest 14. miejscem Światowych Dni Młodzieży. (PAP)

rop/ bko/ pz/

2016-07-26 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia Światowych Dni Młodzieży

[ TEMATY ]

historia

ŚDM w Krakowie

26.07

Album „VI Światowy Dzień Młodzieży”/Wydawnictwo Zakonu Paulinów

Wszystko zaczęło się od Jubileuszu Młodych w ramach Nadzwyczajnego Roku Świętego Odkupienia w 1984 r. Pamiętając o tym, jakie wrażenie zrobiła na nim procesja młodych Rzymian z palmami w Niedzielę Palmową w 1979 r., św. Jan Paweł II postanowił zaprosić młodzież – tym razem z całego świata – na jubileuszowe spotkanie właśnie na Niedzielę Palmową.

Odbyło się ono 15 kwietnia, a na jego zakończenie papież przekazał zgromadzonym Krzyż Roku Jubileuszowego (ofiarowany przez rzymską młodzież) jako symbol powierzonej im misji dawania świadectwa swej wiary. „Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość, i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie” – wezwał Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari

O niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem - w następnych latach - w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle - według życzenia Maryi - powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Realizują program duszpasterski

2022-12-08 21:37

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Piotr Sipiorski

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Ks. dr Piotr Sipiorski, wikariusz strzegomskiej bazyliki, od zaledwie kilku miesięcy jest dekanalnym duszpasterzem młodzieży, a już odnalazł wspólny język z młodymi w sprawach wiary i Kościoła.

Ks. Piotr jest doświadczonym pedagogiem i katechetą. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium z powodzeniem pracował zawodowo jako nauczyciel w jednej z wałbrzyskich szkół. - Umiejętność nawiązywania kontaktów i relacji z dziećmi oraz młodzieżą sprawia, że i w pracy duszpasterskiej jest odrobinę łatwiej. Choć w dzisiejszych czasach praca nad wiarą młodych to wielkie wyzwanie nie tylko dla katechetów, ale przede wszystkim dla rodziców - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję