Reklama

Niedziela Częstochowska

Młodzi Francuzi o papieżu Franciszku, Jasnej Górze i Miłosierdziu

Papież Franciszek, Jasna Góra i miłosierdzie, to tematy, którymi późnym wieczorem 24 lipca z tygodnikiem katolickim „Niedziela” podzielili się młodzi Francuzi podczas pobytu w Częstochowie, w drodze na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Louis, Elisabeth, Victoire, Anne-Fleur, Aude gościli u rodzin na terenie parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Częstochowie.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

26.07

Anna Przewoźnik

Na pytanie czy są wciąż pokoleniem Jana Pawła II, czy już papieża Franciszka odpowiedzieli, że znają papieża Franciszka i są jego pokoleniem - Jesteśmy pokoleniem papieża Franciszka, ale to dlatego, że juz nie znaliśmy św. Jana Pawła II. My już poznaliśmy encyklikę papieża Franciszka, słyszymy jego nauczanie. To papież Franciszek zaprosił nas na Światowe Dni Młodzieży. I dlatego tak naprawdę jesteśmy pokoleniem papieża Franciszka – podkreślił Louis. Również Elisabeth zaznaczyła, że „pokoleniem Jana Pawła II było pokolenie naszych rodziców, którzy zaręczyli się w Częstochowie”.

„Jan Paweł II dwadzieścia pięć lat temu był w Częstochowie. Nasi rodzice wówczas tutaj byli. Natomiast teraz jest papież Franciszek” – dodała Anne-Fleur.

Dużym przeżyciem dla młodych pielgrzymów z Francji był pobyt i modlitwa na Jasnej Górze. „Podczas pobytu w sanktuarium na Jasnej Górze najbardziej w sercu zapadły mi stacje drogi krzyżowej. To naprawdę rzecz niezwykła” – podzielił się z nami Louis. „Dla mnie największym przeżyciem były nawiedzenie Kaplicy Matki Bożej” – podkreśliła Aude.

Dla Victoire największym przeżyciem był “ widok cudownego obrazu i modlitwy Polaków, tak bardzo gorącej”.

„Mnie bardzo uderzyły wszystkie przedmioty pozostawione na ścianach kaplicy, jako dziękczynienie dla Matki” – dodała Anne-Fleur - To wszystko jest jakimś szczególnym znakiem - podkreśliła również Elisabeth.

Pielgrzymi z Francji docenili również polską gościnność i niespodzianki, szczególnie związane z polską kuchnią. - Zaskoczeniem dla nas było w pewnym sensie ciekawe jedzenie, zwłaszcza śniadania. We Francji jemy na śniadanie czekoladę – stwierdziła Elisabeth. Natomiast Louis dopowiedział, że „oczywiście śniadanie bardzo różni się od naszego, ale wszystko było bardzo dobre”. - Bardzo też wspaniała jest gościnność polskich rodzin – podkreślił Louis.

Reklama

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbywają się pod znakiem miłosierdzia. Dla młodych pielgrzymów z Francji być miłosiernym, to przede wszystkim naśladować Jezusa i umieć przebaczać. - Te słowa zapraszają nas do naśladowania Chrystusa. Być miłosiernymi oznacza także przebaczyć, tym którzy uczynili nam coś złego. Być dobrym dla innych, troszczyć się o innych i kochać ich – powiedział „Niedzieli” Louis. Dla Anne-Fleur „być miłosiernym oznacza dać przebaczenie. Co jest niezwykłą mocą w życiu”. - Dla mnie bycie miłosiernym oznacza również, by odpowiedzieć na miłość Chrystusa – dopowiedziała Aude.

Okazuje się również, że obok św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny, młodym Francuzom jest znany także bł. Pier Giorgio Frassati – Ten błogosławiony jest dobrze znany także we Francji – podkreślił Louis.

2016-07-26 12:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ceremonia otwarcia ŚDM

Symbole ŚDM przejmują od siebie kolejno przedstawiciele krajów, w których odbyły się poprzednie spotkania. Jako pierwsi nieśli je pielgrzymi z Rzymu - miejsca, w którym przed 30 laty rozpoczęła się historia Światowych Dni Młodzieży. Potem m.in. Amerykanie i młodzież z Filipin.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in.: ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję