Reklama

Biskup Śmigielski honorowym obywatelem Gminy Klucze

W dowód wdzięczności za duchową opiekę nad mieszkańcami Klucz Rada Gminy wyróżniła biskupa Adama Śmigielskiego SDB honorowym obywatelstwem. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w Szkole Podstawowej w Kluczach 21 grudnia podczas wieczerzy wigilijnej z najbardziej potrzebującymi mieszkańcami gminy.

Wieczór rozpoczął się przekazaniem przez miejscowych harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju. Potem miał miejsce występ zespołu muzycznego „Ogniki”, a na koniec części artystycznej zaprezentował się zespół wokalno-instrumentalny pod kierunkiem ks. Marka Szeląga, który przedstawił montaż słowno-muzyczny wprowadzający w istotę świąt Bożego Narodzenia.
Najważniejszą chwilą wieczoru było nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Klucze biskupowi Adamowi Śmigielskiemu SDB. „Jesteśmy wdzięczni, a z drugiej strony dumni, że biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB przyjął tytuł Honorowego Obywatela Gminy Klucze. Od samego początku powstania diecezji biskup Śmigielski jest naszym częstym gościem. Odwiedza nas, korzystając z różnych okazji - czy to są ministranckie zawody sportowe, czy uroczystości patriotyczne w Bydlinie, czy uroczystości religijne. Ksiądz Biskup towarzyszył nam także podczas przekazania nowego budynku Urzędu Gminy. Za jego troskę i modlitwę jesteśmy bardzo wdzięczni. Dlatego pojawił się wniosek o przyznanie honorowego obywatelstwa, który wszyscy radni zgodnie poparli” - powiedziała Niedzieli Małgorzata Węgrzyn, wójt Gminy Klucze. „Szczerze mówiąc, projekt nadania honorowego obywatelstwa pojawił się kilka lat wcześniej, niemniej Ksiądz Biskup radził, by z uroczystością poczekać. W grudniu 2003 r. po 11 latach wspólnej pracy doszło do tej historycznej chwili” - podkreśla Pani Wójt.
Bp Adam Śmigielski jest czwartym honorowym obywatelem Gminy Klucze, a pierwszym pochodzącym spoza gminy. Przed nim tytuł otrzymali: Adam Uszek - pisarz i podróżnik pochodzący z Chechła; prof. dr hab. Andrzej Szromnik, prorektor Akademii Ekonomicznej w Krakowie rodem z Klucz i Jerzy Adamik, wojewoda małopolski pochodzący z Kwaśniowa.
Gmina Klucze leży na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w pół. - zach. części województwa małopolskiego. Liczy 15 tys. mieszkańców i 119 km2 powierzchni. W jej skład wchodzi 15 sołectw: Bogucin Duży, Bydlin, Chechło, Cieślin, Golczowice, Hucisko, Jaroszowiec, Klucze, Kolbark, Krzywopłoty, Kwaśniów Dolny, Kwaśniów Górny, Rodaki, Ryczówek i Zalesie Golczowickie. Jurajski krajobraz gminy obfituje w wapienne ostańce, jaskinie i schroniska skalne, które przyciągają spragnionych aktywnego wypoczynku turystów. Wielką atrakcją gminy jest Pustynia Błędowska, unikatowy teren przyrodniczy i krajobrazowy. Grotołazi mogą odwiedzić kilkadziesiąt skupisk skał wapiennych oraz jaskiń, z których najbardziej znane to: Jaskinia Błotna, Jaroszowiecka i Lodowa w Jaroszowcu, Jaskinia na Świniuszce w Rodakach czy Jaskinia Mąciwody w Kluczach. Ale Gmina Klucze to nie tylko jurajski raj turystyczny. Na jej terenie działają zarówno duże zakłady przemysłowe, jak i małe zakłady usługowe i produkcyjne. Do największych i najbardziej znanych należą: International Paper Klucze S. A., producent wyrobów higienicznych, Huta Szkła „Jaroszowiec”, Zakłady Wapienno-Piaskowe „Silikaty”, produkujące materiały budowlane, Kompania Handlowa „Verbus” - jedyny w Polsce producent węglanu potasu oraz „Glaspol” - producent szkła budowlanego.
Wśród małych firm działających w gminie przeważają te o profilu usługowym, handlowym i budowlano-remontowym. Łącznie na terenie Gminy Klucze działa ponad 1000 podmiotów gospodarczych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Domowy żel antybakteryjny

W związku z epidemią koronawirusa w drogeriach i aptekach zaczyna brakować żeli antybakteryjnych. Można je zrobić samemu.

Żel można przygotować w szklanej czy porcelanowej miseczce lub słoiku z nakrętką.

Składniki:
• 1-2 łyżki wysokoprocentowego alkoholu (musi być co najmniej 60-procentowy)
• olejek herbaciany lub arganowy – ok. 30 kropli
• olejek aloesowy – 1/4 szklanki

Miksturę energicznie wymieszać, a jeśli robimy ją w słoiku, to należy go zakręcić i energicznie nim wstrząsać. I gotowe! Dodanie olejków jest potrzebne, aby żel nie wysuszał skóry rąk.

Podstawą żelu antybakteryjnego jest spirytus. Dlatego musimy dbać, by stężenie alkoholu w żelu nie spadło i co jakiś czas uzupełniać jego dawkę, a przede wszystkim skutecznie zamykać buteleczkę z preparatem.

Środkiem tym można dezynfekować ciało i powierzchnie.

CZYTAJ DALEJ

Wolontariusze na telefon

2020-03-31 12:33

Marianna Gurba/ŚDM/Episkopat.pl

Wrocławskie parafie coraz bardziej angażują się w pomoc osobom starszym i chorym. Powstają nowe inicjatywy charytatywne, często inspirowane przez osoby świeckie. Zauważalna jest większa obecność w internecie i mediach społecznościowych. My Polacy zdajemy egzamin w obliczu pandemii koronawirusa.

W związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia liczba osób, które mogą uczestniczyć w Mszy św. zmniejszyła się z dziesięciokrotnie i obecnie wynosi 5. Sytuacja wymusiła na parafiach pewne działania, a wszystko po to, żeby nie zostawić wiernych bez opieki duszpasterskiej.

- Uruchomiliśmy profil naszej parafii na Facebooku, na którym transmitujemy codziennie wieczorną Eucharystię, a w niedzielę wszystkie Msze św. i nabożeństwa. W planach mamy rozwój parafialnego kanału YouTube, a to zdecydowanie poprawi jakość obrazu – mówi Krzysztof Bagiński, organista w parafii pw. św. Henryka we Wrocławiu. Statystyki odwiedzin i transmisji pokazują, że każdego dnia przybywa coraz więcej obserwujących. Na początku było to kilkanaście osób, teraz liczba zwiększyła się kilkukrotnie. Najchętniej oglądana jest Msza św. o godz. 11, tzw. dla rodzin oraz wieczorna o godz. 20 dla studentów.

Profil służy także jako skrzynka kontaktowa do korespondencji z parafianami. - Otrzymujemy wiadomości z podziękowaniem za te transmisje. Są świadectwa, że niektóre osoby mieszkające daleko poza Wrocławiem, po 45-ciu latach mogą zobaczyć znów Eucharystię „u Henryka”. To jest bardzo budujące – podkreśla Krzysztof Bagiński.

Parafia św. Henryka oferuje pomoc, która dosłownie przychodzi do każdego parafianina. Grupa wolontariuszy organizuje i roznosi produkty spożywcze i medyczne wśród starszych osób. To wspólne działanie jest owocem Spotkania Młodych Taizé, które na przełomie roku odbyło się we Wrocławiu. - Po tym wydarzeniu zebrała się aktywna grupa młodzieży, która była zaangażowana w organizację spotkania w naszej parafii. Kiedy pomyślałem, że można by pomóc seniorom w trakcie pandemii Covid-19, tego samego dnia zadzwoniła do mnie jedna z dziewczyn z tym samym pomysłem – cieszy się Krzysztof Bagiński. Organista zajął się koordynacją, a pozostali wolontariusze rozbiegli się po terenie parafii.

Nie ma dnia, kiedy wolontariusze odpoczywają. Codziennie są telefony z prośbą o zrobienie zakupów. Oprócz podstawowej listy spożywczej czasem trzeba kupić jakiś lek lub preparat medyczny. Okoliczni sklepikarze znają już wolontariuszy, często podejmują rozmowę i dorzucą coś od siebie. Zdarza się, że zakupy zamawia jedna osoba, a później okazuje się, że z jednych zakupów obdarowywana jest połowa klatki schodowej. Solidarność między ludźmi rośnie, w czasach prawdziwego kryzysu zdajemy egzamin z człowieczeństwa.

Krzysztof Bagiński zapewnia, że wolontariusze są otwarci nie tylko na mieszkańców terenu parafii, a młodych chętnych do pomocy jest dużo. Aby zwrócić się o pomoc, wystarczy skontaktować się z koordynatorem pod numerem telefonu 66 38 40 207.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję