Reklama

Francja

Kim był francuski kapłan zamordowany 26 lipca?

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Francja

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Można go określić dwoma słowami: Skromność i prostota. Te słowa wypowiadają spontanicznie osoby, które go znały. „Był człowiekiem, który miał bardzo prosty styl życia", wspomina ks Pierre Belhache, który był jego proboszczem do 2011 roku. "Był zawsze gotów, pomimo swojego wieku, do podjęcia działań” - kontynuuje.

O. Jacques Hamel urodził się w Darnétal, na przedmieściach Rouen, w 1930 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 roku, z wielką pokorą obchodził w 2008 roku uroczystości 50-lecia kapłaństwa, przygotowane przez jego parafian. Już jako osiemdziesięcioletni ksiądz pozostał bardzo aktywny w parafii, gdzie nadal chrzcił i błogosławił śluby. Wspomina go abp Jean-Charles Descubes, były arcybiskup Rouen: "Był to człowiek bardzo wrażliwy na trudne sytuacje wymagające dyskrecji, i z wielkim duchem misyjnym. Widzę jego twarz: promieniuje ona dobrocią".

Ojciec Jacques, jak go nazywano, był znany wszystkim. W 2005 roku poprosił, aby mógł powrócić do Saint-Étienne-du-Rouvray, jednej z parafii, gdzie w przeszłości służył jako kapłan.

Reklama

"To był bardzo prosty chłopak, miał bardzo braterskie podejście do innych", wspomina ks John Blangermont, kolega i rówieśnik zamordowanego kapłana. "Był bardzo ceniony, ponieważ był bardzo blisko ludzi. Bardziej niż inni, był przywiązany do swojej posługi parafialnej - mówi ojciec de Blangermont - Święty Jacques ... "

W czerwcu, w przededniu wakacji, namawiał swoich parafian do podjęcia "czasu odnowy", aby "usłyszeć zaproszenie Boga”.

W biuletynie parafialnym zapraszał wszystkich do modlitwy, która miała trwać całe lato w intencji wszystkich spraw, które przeżywa dzisiejszy świat: „Módlcie się za tych, którzy są najbardziej potrzebujący, módlcie się o pokój, módlcie się o lepsze życie razem. "

2016-07-26 20:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: opublikowano papieskie orędzie na dzień powołań

[ TEMATY ]

kapłan

Watykan

orędzie

kapłan

Franciszek

kapłani

Orędzie papieża Franciszka

Karol Porwich/Niedziela

Stolica Apostolska opublikowała dzisiaj orędzie Ojca Świętego na 9. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Będzie on obchodzony w IV niedzielę wielkanocną, 8 maja.

Powołani do budowania rodziny ludzkiej

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję