Reklama

Polska

Prasa niemiecka o wizycie papieża Franciszka w Polsce

Według "SZ" "papież Franciszek wezwał Polskę do przyjęcia uchodźców". "Po przybyciu do Krakowa zwierzchnik Kościoła katolickiego przemówił polskiemu rządowi do sumienia: powinien on (rząd) zmienić swoją politykę odgradzania się od uchodźców" - pisze komentator Matthias Drobinski.

"SZ" przytacza w tym kontekście słowa papieża: "Potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary".

Reklama

Zdaniem komentatora Franciszek wielokrotnie nawiązał pośrednio do konfliktów pomiędzy polskim rządem a częściami społeczeństwa obywatelskiego. Drobinski zwrócił też uwagę na to, że papież pochwalił pojednanie między Polakami i Niemcami po drugiej wojnie światowej.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że Franciszek pragnąc skłonić narodowo-konserwatywny rząd w Warszawie do większej otwartości, wezwał do "klimatu szacunku między wszystkimi środowiskami w społeczeństwie" i do "konstruktywnego dialogu między różnymi stanowiskami". "FAZ" zwraca uwagę na ostrzeżenie wystosowane przez papieża do przedstawicieli rządu przed "negatywną pamięcią", która "koncentruje spojrzenie umysłu i serca na złu". (PAP)

lep/ ap/

2016-07-28 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: setki pielgrzymów już czekają na papieża

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszek w Polsce

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Mimo deszczu, pod Jasną Górą gromadzą się już setki pielgrzymów oczekujących na Msze św. z udziałem papieża Franciszka. Przyjeżdżają licznie Polacy na co dzień mieszkający poza krajem; m.in. ze Szwecji, Łotwy czy Szkocji. Nie brakuje rodzin z małymi dziećmi, jako miejsce noclegowe wykorzystują podjasnogórskie parki. Na Mszy đw. pod pryewodnictwem papieża spodziewanych jest ok 500 tys. wiernych.

- Teraz jest okazja, żeby to dziedzictwo chrześcijańskie na nowo ożyło – wyrażają swoje nadzieje pielgrzymi. – Uczestniczymy w tych uroczystościach z racji 1050-lecia chrztu Polski, więc dla nas katolików jest to bardzo ważna data, a dodatkowo ten fakt wyróżnia obecność papieża Franciszka – mówi Anna Sawicka z Białegostoku.

CZYTAJ DALEJ

Z uśmiechem do szkoły

2021-07-26 14:01

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

archiwum

Caritas diecezjalna informuje, że również w tym roku nie odbędzie się tradycyjna zbiórka przyborów szkolnych w ramach akcji „Z uśmiechem do szkoły”, która miała miejsce w marketach. Zamiast tego Parafialne Zespoły Caritas proszone są o zorganizowanie zbiórek na terenie swoich parafii.

Akcja ruszy na początku sierpnia. PZC wystawią w kościołach kosze, do których będzie można wkładać przybory szkolne. Następnie Caritas diecezjalna ze środków zebranych podczas sprzedaży świec wigilijnych oraz z 1% zakupi plecaki, które będą przekazane do tych parafii, które zgłoszą swój udział w akcji. Parafie zainteresowane przekazaniem plecaków dla dzieci mają czas na zgłoszenie do 15 sierpnia. Kontakt: Sylwia Grzyb tel. 600 990 394, mail: sgrzyb@caritas.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję