Reklama

Duch Święty - opiekun jedności

Niedziela kielecka 3/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch (...)
Wszystkim objawia się Duch dla wspólnego dobra
(1Kor12, 4.7)

Kiedy mam mówić o niektórych przymiotach Ducha Świętego, przypomina mi się pewien humor rysunkowy. Scenka przedstawia dwie postacie, które wspólnie trzymają pokaźnych rozmiarów cyfrę „1”. Używają jej jako taranu, aby rozbić mur oddzielający te postacie od świata zewnętrznego. Rysunek był opatrzony podpisem: „Jednością silni”. I choć różnie można interpretować tę scenkę, to trudno się oprzeć konkluzji, że jedność jest wielką siłą, którą można wykorzystać dla jakiegoś dobra.
Wiemy, że Kościołem wstrząsały rozłamy, choćby te największe z XI i XVI w. Tymczasem jedność uczniów Chrystusa była wyraźną wolą Pana Jezusa od samego początku (por. J 10, 16; 17, 21), bo „każde królestwo od wewnętrz skłócone pustoszeje. I nie ostoi się miasto ani dom, wewnętrznie skłócone” (Mt 12, 25).
Jedność jest darem Ducha Świętego i musi być ściśle związana z modlitwą, z nieustannym wewnętrznym nawróceniem. Wielu katolików zdaje sobie sprawę z tego, że podziały wśród chrześcijan są zgorszeniem i dają do ręki argument przeciwnikom Kościoła. Szczególnie tą sprawą byli zatroskani papieże ostatnich czasów. Już Leon XIII polecił organizować corocznie dziewięciodniowe modlitwy o jedność chrześcijan. Jego następca, św. Pius X zarządził, aby te nabożeństwa rozpoczynały się 18 stycznia (wówczas w ten dzień obchodzono święto katedry św. Piotra), a kończyły 25 stycznia (nawrócenie św. Pawła). Błogosławiony Jan XXIII uczynił wiele znaków dobrej woli w stosunku do „braci odłączonych”, którzy stali się, jak pisze Raniero Cantalamessa, „braćmi umiłowanymi i braćmi oczekiwanymi przez cały Lud Boży z ogromnym utęsknieniem” i dodaje: „jest to cud dokonany przez Ducha Świętego”.
Również i dziś Duch Święty działa przez Ojca Świętego Jana Pawła II i wlał do jego serca niepohamowane pragnienie jedności. Któż by zliczył wszystkie jego gesty wyciągniętej ręki w stosunku do innych odłamów religii chrześcijańskiej. Trzeba jednak pamiętać, że bez osobistej pokory, która prowadzi do świętości, bez umiłowania Kościoła, nie jest możliwy ekumenizm; a przynajmniej jego owoce będą mierne. „Jak można oczekiwać, że innowiercy przyjdą do Kościoła świętego, skoro widzą wzajemne lekceważenie się tych, którzy mienią się być naśladowcami Chrystusa” - woła św. Josemaria Escrivá.
Nie trzeba się bać różnorodności w Kościele, bo Bóg udziela różnych darów. „Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich” (1Kor 12, 4-6). Dobrze to wyjaśnia św. Tomasz z Akwinu: „Jedno nie jest zaprzeczeniem wielości, ale podziału (...). Również wielość nie jest zaprzeczeniem jedności, ale wyklucza podział u każdej z tych poszczególnych rzeczy. A Spoiwem łączącym jedność w wielości jest Duch Święty. To On skłania do jedności - jest mecenasem jedności. A często jest tak jakbyśmy niedoceniali Trzeciej Osoby Trójcy Przenajświętszej. Tymczasem On jest i działa i rozdziela dary tak jak chce. Dlatego zanieśmy do naszego Zbawiciela modlitwę:

Od tak dawna jesteśmy z Tobą, Panie,
A jeszcze Cię nie znamy.
Czegoś brak tym Mszom niedzielnym
uporządkowanym i dokładnym, ale duchowo pustym,
zimnym, bez owoców miłości. (...)
Przede wszystkim, Panie, brak nam Twojego Ducha:
brak nam przede wszystkim miłości.
Ty prosiłeś Ojca o dar Ducha,
a Ojciec wysłuchał Cię
i nastąpiła pierwsza Pięćdziesiątnica.
Ojciec zawsze Cię wysłuchuje, Panie Jezu.
Proś o Ducha Świętego dla nas.
Coś zgasło w naszym sercu:
Udziel nam Ducha Świętego,
udziel nam Ducha Ożywiciela,
udziel nam Ducha Świętego,
a poczujemy Boży oddech i uderzenia Jego Serca
oraz głęboką radość Trójcy Świętej!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła życie [+ modlitwa za młode dziewczęta]

[ TEMATY ]

patron dnia

Autorstwa Ablakok - Praca własna, commons.wikimedia.org

Benigna z Wrocławia

Benigna z Wrocławia

Benigna pochodziła z Kujaw. Urodziła się w rodzinie rycerskiej w XIII w. Udała się na Śląsk i wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, pociągnięta sławą świętości oraz dziełami miłosierdzia św. Jadwigi Śląskiej.

Tu zapragnęła całkowicie poświęcić się Bogu. Zginęła w Trzebnicy lub Wrocławiu podczas najazdów tatarskich w 1241 r. Wraz z innymi schroniła się przed napadem w murach miasta. Broniła swego dziewictwa przed atakiem jednego z tatarskich najeźdźców. Przed wiekami uznawano ją za jedną z patronek Polski. Jest szczególnie czczona we Wrocławiu i na Kujawach.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

2024-06-19 14:30

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Od 10 sierpnia 2024 r. 9 parafii diecezji rzeszowskiej będzie mieć nowych administratorów. Dwa tygodnie później ok. 40 księży wikariuszy rozpocznie pracę duszpasterską w nowych parafiach. 19 czerwca 2024 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów.

Nominacje bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej, przekazali: ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i ks. Paweł Synoś, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego. Były to głównie nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 10 sierpnia, a nowi księża wikariusze – 24 sierpnia 2024 r.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny: będę wspólnie ze skrzywdzonymi prowadzić rekolekcje dla biskupów i kapłanów

2024-06-21 07:33

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

W najbliższym czasie będę wspólnie ze skrzywdzonymi prowadzić rekolekcje dla biskupów i kapłanów – powiedział PAP biskup sosnowiecki Artur Ważny. Dodał, że osoby skrzywdzone często oskarżane są o to, że szkodzą Kościołowi, co zadaje im kolejne cierpienie.

W sobotę odbędzie się ingres nowego biskupa sosnowieckiego bp. Artura Ważnego do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję