Reklama

Diecezjalne Centrum Edukacyjne w Legnicy

Niedziela legnicka 3/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z dyrektorem DCE, ks. dr. Markiem Mendykiem, rozmawia ks. Piotr Nowosielski

Ks. Piotr Nowosielski: - 6 września 2002 r. Biskup Legnicki specjalnym dekretem ustanowił Diecezjalne Centrum Edukacyjne w Legnicy, a 22 grudnia 2003 r. Dolnośląskie Kuratorium Oświaty wpisało Centrum w rejestr niepublicznych ośrodków doskonalenia. Proszę przypomnieć, jakie są cele nowo powstałego Centrum Edukacyjnego?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Marek Mendyk: - Celem Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego jest podejmowanie stałej formacji intelektualnej i duchowej dla nauczycieli, zwłaszcza nauczycieli religii. Dotychczas ważną rolę spełniało Diecezjalne Kolegium Teologiczne, które zajmowało się głównie kształceniem nowych kadr katechetów świeckich. Jednak reforma systemu edukacji, wymagania kwalifikacyjne, jakie stawia się wszystkim nauczycielom, a także doświadczenia związane z dotychczasowym kształceniem i formacją katechetów od pewnego czasu podpowiadały potrzebę powołania takiego ośrodka formacyjnego, który będzie się zajmował doskonaleniem i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nauczycieli religii.
Jak już zostało wspomniane, 22 grudnia 2003 r. Diecezjalne Centrum Edukacyjne zostało wpisane przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w rejestr niepublicznych ośrodków doskonalenia. W ten sposób może ono wystawiać odpowiednie świadectwa uznawane przez władze państwowe. Opracowany Statut Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego uwzględnia także oczekiwania osób podejmujących współpracę w zakresie poradnictwa rodzinnego, niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym, organizowania świetlic terapeutycznych w ramach stowarzyszeń tworzonych przez Kościół na terenie diecezji legnickiej.
Pragnieniem Biskupa Legnickiego jest też, aby Centrum podejmowało stałą formację osób zaangażowanych w życie religijne i społeczne w swoich środowiskach, zwłaszcza w parafiach, by osoby, które podejmują współpracę z duszpasterzami, mogły czynić to kompetentnie i odpowiedzialnie. Stąd DCE stanie się także ważnym ośrodkiem formacyjnym dla animatorów ruchów religijnych i stowarzyszeń katolickich działających na terenie diecezji. Można więc mówić o dwóch blokach formacyjnych w Centrum. Obok stałego doskonalenia nauczycieli, zwłaszcza nauczycieli religii (I blok formacyjny), DCE będzie zajmowało się również formacją osób podejmujących w swoich środowiskach różnego typu działalność religijną oraz społeczno-kulturową (II blok formacyjny). Jest to formacja m. in. dla liderów ruchów religijnych i członków stowarzyszeń katolickich diecezji legnickiej.

- Wspomniał Ksiądz Dyrektor o Diecezjalnym Kolegium Teologicznym. Czy to znaczy, że już go nie będzie?

- W związku z wymaganiami stawianymi wszystkim nauczycielom w szkołach, również katechetom, w 2000 r. uznaliśmy, że czasowo zostanie wstrzymany nabór do Kolegium Teologicznego, które jednak nie dawało wykształcenia wyższego. Jednocześnie umożliwiono osobom świeckim podjęcie pełnych studiów magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym. Dzisiaj wydaje się, że była to dobra decyzja. Oczywiście, nie możemy zapominać o tym, że w dotychczasowych ośrodkach kształcenia teologicznego - zwłaszcza w Wałbrzychu czy Jeleniej Górze - przez ostatnie lata wytworzył się właściwy klimat dla formacji intelektualnej i duchowej osób świeckich. W statucie, jaki został przedstawiony władzom państwowym, zapisano, że Diecezjalne Centrum Edukacyjne będzie miało swoje filie na terenie diecezji. One stanowią integralną część DCE i działają zgodnie z opracowanym planem pracy. Chcemy w ten sposób nie tylko korzystać z zaplecza i doświadczenia tych ośrodków formacyjnych, ale też umożliwić osobom świeckim w terenie łatwy kontakt z osobami oraz instytucjami odpowiedzialnymi za formację. W tym zakresie chcemy współpracować m. in. z wykładowcami Papieskiego Wydziału Teologicznego i Wyższego Seminarium Duchownego, Biblioteką WSD w Legnicy oraz filiami Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Reklama

- DCE stanie się więc ważnym ośrodkiem formacyjnym także dla animatorów ruchów religijnych i członków stowarzyszeń. Czego dotyczy ta formacja?

- Obok stałego doskonalenia katechetów Diecezjalne Centrum Edukacyjne będzie podejmowało również kształcenie i formację osób zajmujących się w parafiach działalnością religijną i społeczno-kulturową w ramach ruchów religijnych czy stowarzyszeń katolickich. Ten blok formacyjny obejmuje:
- formację pedagogiczno-pastoralną (szkolenia i kursy dla osób prowadzących parafialne świetlice terapeutyczne, organizatorów wycieczek, kolonii, półkolonii itd.);
- formację rodzinną (szkolenie osób zaangażowanych w organizowanie parafialnego bądź dekanalnego poradnictwa rodzinnego, terytorialnego ośrodka pomocy rodzinie i innych);
- formację społeczną dla osób szukających możliwości włączenia się w pracę na rzecz środowiska.
Będziemy starali się tym osobom nie tylko pomóc w ich zaangażowaniu w życie wspólnoty parafialnej, ale też podejmować z nimi stałą współpracę w zakresie formacji duchowej i formacji kulturowo-społecznej. Każda z tych sekcji ma swoje pogłębione studium duchowości chrześcijańskiej. W ramach prowadzonych wykładów będą poruszane różne zagadnienia, m. in.: podstawy filozofii społecznej, podstawy moralności chrześcijańskiej, podstawy nauki o Kościele, zarys etyki społecznej, wybrane zagadnienia z psychologii, wybrane zagadnienia z prawa kanonicznego, podstawy katolickiej nauki społecznej, wstęp do teologii dogmatycznej, udział świeckich w liturgii, wybrane zagadnienia z historii Kościoła, krótki zarys historii zbawienia, wybrane zagadnienia z teologii biblijnej, współczesna sytuacja Kościoła w Polsce, wybrane zagadnienia z komunikacji społecznej oraz elementy dziennikarstwa. Są to tylko niektóre tematy, jakie podejmiemy podczas prowadzonych zajęć. W miarę potrzeb ich zakres będzie rozszerzany.

- Jak długo będzie trwało takie studium formacyjne? Czy będzie ono płatne?

- Takie studium formacyjne będzie trwało 4-5 semestrów. Program wykładów został tak opracowany, by zajęcia odbywały się w sobotę - raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu. Wykłady rozpoczynają się o godz. 9.00 i kończą ok. godz. 14.00. W ramach odbywanego studium słuchacze biorą udział również w okresowych rekolekcjach. One stanowią integralną część całego programu formacyjnego. Po zaliczeniu wyznaczonych przedmiotów absolwenci otrzymują dyplom ukończenia DCE w zakresie swojej sekcji. Takie studium formacyjne jest płatne. Chcemy jednak, aby ta opłata była dostosowana do realnych możliwości słuchaczy. Będzie uzależniona od liczby zgłoszeń. Im więcej ich będzie, tym niższa będzie opłata za semestr. Będziemy się również zwracać za pośrednictwem księży proboszczów do każdej parafii o wsparcie finansowe dla osób pochodzących z ich parafii.

- W jaki sposób będzie odbywał się nabór do DCE?

- Bardzo liczymy na środki społecznego przekazu, ale też skierowaliśmy apel do wszystkich księży proboszczów, zwłaszcza w stronę tych parafii, w których nie ma jeszcze stowarzyszeń religijnych. Liczymy również na osoby zgłaszające się z własnej inicjatywy, zwłaszcza gdy chodzi o nauczycieli. Zdarza się też, że zgłaszają się osoby starsze tzw. „trzeciego wieku”, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę religijną. Na te osoby również jesteśmy otwarci. Warunkiem przyjęcia do DCE jest odbycie rozmowy kwalifikacyjnej oraz złożenie w sekretariacie DCE wymaganych dokumentów. Szczegóły zostaną opublikowane w Tygodniku Katolickim Niedziela.

- Pozostaje więc mieć nadzieję, że nowe Centrum Edukacyjne spełni oczekiwania duszpasterzy i wiernych naszej diecezji. Dziękuję za rozmowę.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Św. Marek, Ewangelista

[ TEMATY ]

św. Marek

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)
CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję