Reklama

Polska

Droga Krzyżowa - opis i przebieg uroczystości

Reklama

Reklama

Wychodząc na przeciw młodemu odbiorcy wydarzenia, autorzy postanowili stworzyć współczesną Drogę Krzyżową, która w nowy, niespotykany dotąd sposób zwracać będzie uwagę nie tylko na ostatnią, męczeńską drogę Jezusa, ale także przedstawi Drogę Krzyżową jako Drogę Miłosierdzia. Tradycyjny schemat 14 stacji został połączony z 14 uczynkami miłosierdzia co do ciała i co do duszy. W ten sposób każda stacja dotykać będzie wybranych problemów, z którymi boryka się dzisiejszy młody człowiek: szacunek do życia, bieda, głód, cierpienie, śmierć, uwolnienie od grzechu, odwaga i heroizm wiary, samotność. Poprzez konkretne wspólnoty Kościoła wskazujemy, że Kościół niesie miłosierdzie i pomaga w tych dramatycznych sytuacjach.

Reklama

Autorem rozważań przy każdej stacji Drogi Krzyżowej jest bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, znany historyk Kościoła, kaznodzieja i rekolekcjonista oraz odpowiedzialny w Episkopacie Polskim za dzieło nowej ewangelizacji.

Każda stacja to spotkanie z inną formą artystyczną, obrazującą nazwę i treść stacji. W tym celu twórcy wykorzystali różne, nowoczesne, czasem odważne, awangardowe, czasem symboliczne formy sztuki; począwszy od tańca nowoczesnego, malarstwa muralowego, akrobacji powietrznej, animacji komputerowej, aż po performance i sztukę ulicy. Wirtuozeria i kunszt zaproszonych do projektu artystów, oraz nietuzinkowe przedstawienie poszczególnych stacji ma na celu nie tylko przybliżyć temat wydarzenia, ale także wykorzystać takie formy sztuki i nowoczesnego performancu, które będą widowiskowe i czytelne dla młodzieży na całym świecie.

Kierownictwo muzyczne nad całością projektu objął prof. dr hab Wiesław Delimat. Oprawę muzyczną nabożeństwa stanowić będzie orkiestra smyczkowa, chór oraz trójka solistów: Anna Pehlken - sopran, Paweł Tomaszewski - fortepian i Adam Bałdych - skrzypce. Nadzór choreograficzny - Karolina Domańska. Autorem i reżyserem tego wydarzenia jest Mateusz Polit - reżyser, choreograf - twórca nowoczesnych widowisk, spektakli teatralnych i wydarzeń artystycznych zarówno w kraju jak i za granicą.

Dodatkowym wyróżnikiem stacji Drogi Krzyżowej będą żywe drzewa - kilkumetrowe dęby, stojące w donicach przy każdym podium. Obok nich będą stały tablice z nazwą stacji oraz korespondującego z nią uczynku miłosierdzia. Te 14 drzew wraz z tablicami zostanie po ŚDM przewiezione i posadzone na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Łagiewnikach. Staną się żywą i stale rosnącą Drogą krzyżową, pamiątką ŚDM 2016, którą każdy pielgrzym w przyszłości będzie mógł przejść i rozważać pasyjne tajemnice Jezusowej Męki i Miłosierdzia.

2016-07-29 15:16

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Facebookowy biskup podbija internet

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

29.07

Artur Stelmasiak

Setki komentarzy i udostępnień oraz tysiące lajków - tak wygląda facebookowy fanpage bp Marka Solarczyka podczas Światowych Dni Młodzieży. Jego relacje z Krakowa podbijają internet.

Bp Marek Solarczyk jest sufraganem diecezji warszawsko-praskiej oraz delegatem KEP ds. powołań. Młody hierarcha jest bardzo aktywny nie tylko w świecie wirtualnym. Znany jest z wielkiej pracowitości i otwartości na spotkania ze zwykłymi ludźmi. Słynie z tego, że ma doskonały kontakt z młodzieżą i potrafi się z nimi komunikować również za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na jego profilu www.facebook.com/bpmsolarczyk znajdziemy zarówno poważne wpisy na temat Słowa Bożego, jak i zdjęcia i wideokomentarze pełne dobrego humoru.

CZYTAJ DALEJ

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

[ TEMATY ]

komisja

KAI

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdza Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów, o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997. Dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI przedstawiono wyniki prac Komisji Eksperckiej, której przewodniczy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież: pragnienie władzy i brak lojalności niszczą każdą wspólnotę

2021-09-16 18:11

[ TEMATY ]

papież

wspólnota

władza

Vatican Media

Papieska audiencja dla moderatorów ruchów i wspólnot

Papieska audiencja dla moderatorów ruchów i wspólnot

„Nawet nowości szybko się starzeją. Charyzmaty, którymi żyjecie trzeba na nowo wcielać w bieżące sytuacje rezygnując z przestarzałych sposobów działania i myślenia oraz nieskutecznych metod apostolstwa”. Te słowa papież Franciszek skierował do uczestników międzynarodowego spotkania pt. „Odpowiedzialności władzy w grupach świeckich – posługa kościelna”.

Spotkanie zostało zorganizowane prze watykańską Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wzięli w nim udział odpowiedzialni za stowarzyszenia wiernych, ruchy kościelne i nowe wspólnoty z całego świata. Część osób w audiencji z papieżem uczestniczyła zdalnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję