Reklama

Polska

Prymas Węgier: ŚDM są ważne również dla kapłanów, którzy czują, że są potrzebni

Światowe Dni Młodzieży znaczą bardzo wiele nie tylko dla młodych, ale także dla uczestniczących w nich kapłanów, którzy umacniają się na takich spotkaniach, bo na nowo odkrywają, jak bardzo są potrzebni, jak ważna jest ich misja i posługiwanie. Taki pogląd wyraził w wypowiedzi dla mediów prymas Węgier kard. Péter Erdő - jeden z 7 hierarchów z tego kraju, którzy przybyli do Krakowa. Jego zdaniem te Dni umacniają księży i utwierdzają ich w ich powołaniu. "Wracają do domu radośni, choć zmęczeni, naładowani mocą z wysoka" - dodał metropolita budapeszteńsko-ostrzyhomski.

2016-07-30 16:07

[ TEMATY ]

Węgry

ŚDM w Krakowie

30.07

Grzegorz Gałązka

To światowe spotkanie młodych w Krakowie i - szerzej - w Polsce jest nie tylko wielkim wydarzeniem w wymiarze międzynarodowym, globalnym i ogólnokatolickim, ale też jest niezwykle ważne dla Kościoła na Węgrzech - powiedział prymas tego kraju. Zwrócił uwagę, że Kraków jest blisko Węgier, także duchowo, toteż wielu młodych z kraju i zagranicy mogło tu przybyć. "Słuchali tam katechez, modlili się i licznie korzystali z sakramentu pojednania, co bardzo mnie cieszy" - powiedział kardynał. Zaznaczył, że z Węgier przyjechało 7 biskupów, "którzy z radością nauczali, przewodniczyli liturgiom" a on sam doświadczył, że "młodzi byli wręcz zasłuchani i zadawali bardzo konkretne, ważne pytania".

Jednym ze znaków naszych bardzo szczególnych czasów jest to, że dziś ludzie łatwiej postanawiają podjąć trud pielgrzymowania, nawet dalekiego niż zasiąść nad książką i prowadzić jakieś rozważania teoretyczne - mówił dalej kard. Erdő. Jego zdaniem ludzie chcą raczej widzieć, czuć, przeżywać i doświadczać niż rozmyślać, co stanowi wyzwanie, ale też stwarza wielkie możliwości. "Droga człowieka jest drogą Kościoła. Gdy człowiek wyrusza w drogę, musimy wyruszać także my, duszpasterze i iść z nim, aby mu pomagać i towarzyszyć" - tłumaczył węgierski purpurat. Wyraził przekonanie, że "w życiu wielu młodych takie spotkania przynoszą życiowe zmiany, wielu odkrywa swoje powołanie, także do posługi kapłańskiej czy zakonnej".

Nawiązując do dzisiejszego spotkania Franciszka z polskimi kapłanami i osobami konsekrowanymi w Sanktuarium św. Jana Pawła II kardynał zauważył, że Światowe Dni Młodzieży bardzo wiele znaczą nie tylko dla młodych, ale dla samych kapłanów, którzy są tu z nimi i przewodzą im. "Duszpasterze umacniają się na takich spotkaniach, bo na nowo odkrywają, jak bardzo są potrzebni, jak ważna jest ich misja i posługiwanie. To ich umacnia i utwierdza w powołaniu. Wracają do domu radośni, choć zmęczeni, naładowani mocą z wysoka" - oświadczył prymas Węgier.

Reklama

Podkreślił, że podobną radość dostrzega też na twarzach chyba wszystkich młodych i "już choćby dlatego warto było zwołać to wielkie spotkanie i tu przyjechać". Jego zdaniem radość ta nie wypływa tylko z faktu, że jest nas tu tak wielu razem, bo nie jest to impreza sportowa czy festiwal rockowy, ale bierze się stąd, że "nasza wielka wspólnota spotyka się w Bożej obecności, w Jego mocy się spełnia i ucieleśnia".

Z tego też wynika sens istnienia świata, naszego życia i jego cel. Bóg opiekuje się nami, bo nas kocha, a problemy i trudności tego życia nie mają ostatniego słowa. Bóg nawet zło może obrócić na nasze dobro - przekonywał arcybiskup budapeszteńsko-ostrzyhomski. Zaznaczył, że "dzięki temu nasza codzienność staje się jaśniejsza, radośniejszą, bo daje nadzieję, pozwala zaufać i zawierzyć Miłosiernemu". Dodał, że dziś "tak bardzo potrzebujemy bezpieczeństwa, którego źródłem jest zaufanie". Jest ono podstawą odwagi w odnoszeniu się do drugich z miłością, do przezwyciężania lęków. W dzisiejszym świecie to bardzo ważne, by nie lęki i nie strach zwyciężały w kontaktach międzyludzkich. "Dlatego uważam, że ŚDM to okazja do wielkiej odnowy i umocnienia" - podkreślił purpurat węgierski.

W piątek 29 lipca wygłosił on katechezę dla młodych Węgrów w krakowskim kościele Matki Boskiej Fatimskiej. Mówił o uczynkach miłosierdzia, wychodząc od modlitwy św. Faustyny o miłosierne oczy, usta, uszy, ręce i nogi. Po katechezie młodzi zadawali prymasowi pytania. Jedno z nich odnosiło się do słów papieża ze spotkania na Błoniach nt. imigrantów i uchodźców. Kardynał podkreślił w odpowiedzi, że miłość miłosierna odnosi się do każdego, również do naszych wrogów. Wspomniał też o obowiązkach wynikających z czwartego przykazania, mówiącego o obowiązku opieki nad rodzicami i bliskimi. Miłość - caritas korzysta z cnoty roztropności i rozszerza się na dalsze kręgi. Pomoc nasza nie może nikogo wyłączać, musimy poznawać prawdziwe potrzeby innych i służyć ich rzeczywistemu dobru, nie tylko temu, co oni uznają za dobre dla siebie. Na przykład choremu z powodu uzależnienia trzeba pomóc realnie i mądrze, nie ulegając jego zachciankom - podkreślił kard. Erdő.

W ŚDM udział bierze ponad 4 tys. młodych z Węgier i 800 ich rodaków z krajów sąsiednich. Wiele grup zorganizowały wspólnoty zakonne i ruchy odnowy. 40 pielgrzymów przybyło na rowerach spod opactwa benedyktynów Pannohalma. Część z nich wzięła udział w Dniach w diecezjach, m.in. w Łodzi i we Wrocławiu.

Z okazji ŚDM Konsulat Generalny Węgier w Krakowie zorganizował we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, franciszkanami i Uniwersytetem Katolickim im. Piotra Pázmányego w Piliscsaba wystawę pt. "Bogactwo ubóstwa. Święte kobiety Polski i Węgier w średniowieczu". A kancelaria premiera Węgier przygotowała na Pl. Matejki wystawę o biskupie-męczenniku Áronie Mártonie z Siedmiogrodu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Campus Misericordiae: obchody 3. rocznicy ŚDM

2019-07-26 12:09

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Fot. screenshot/TVP

Już po raz trzeci mieszkańcy Wieliczki oraz przyjezdni upamiętnią spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata, które odbyło się na Campus Misericordiae w 2016 r. W wydarzeniu weźmie udział emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Obchody rozpoczną się w sobotę 27 lipca o godz. 19:00 - w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach odprawiona zostanie Eucharystia, po której wyruszy uroczysta pielgrzymka na Campus Misericordiae. Pielgrzymom będzie towarzyszyła figura Matki Bożej Loretańskiej.

- Ta kilkukilometrowa trasa ma pomóc nam przypomnieć sobie te wyjątkowe chwile braterstwa oraz radości wiary sprzed trzech lat, zwłaszcza słowa Ojca Świętego, które kierował tutaj do młodych chrześcijan z całego świata - zapowiada burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Następnie, około 21:00 na scenie plenerowej odbędzie się koncert uwielbienia, podczas którego wystąpią Play&Pray oraz Chór Gospel Voice. Na miejscu będzie obecny kard. Stanisław Dziwisz.

Odprawiona zostanie też Droga Krzyżowa. Dopełnieniem sobotniego wieczoru będzie zapalenie świec. - Będzie to symboliczny Płomień dla Młodych z wszystkich kontynentów globu jako podziękowanie za to, że 3 lata temu byli razem z nami i swego rodzaju znak pokoju i jedności - tłumaczy burmistrz.

Przez ostatnie lata na Campus Misericordiae stworzono wyjątkową przestrzenią nie tylko dla turystów, ale także dla lokalnej społeczności - działa tu Domu Miłosierdzia i Dom Chleba, z którego Caritas rozwiózł tony żywności dla ubogich. Jest również park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą 30 lipca 2016 r. przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie podczas ŚDM w Polsce. Cały czas trwa rozbudowa tej przestrzeni.

- Obecnie prowadzone są prace budowlane dotyczące Domu Młodych. Budynek zaprojektowano jako miejsce informacyjno-wspomnieniowe o ŚDM 2016. Powstanie w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i zatrzymać - opisuje Artur Kozioł.

Obchody 3. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Brzegach zakończą się w niedzielę, 28 lipca. O godz. 19.00 na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Msza św. polowa z oprawą muzyczną Chóru „Solnego Uwielbienia”, a po niej na scenie plenerowej dla przybyłych wystąpi największa kapela góralska w Polsce "Mała Armia Janosika". Wcześniej będzie można wziąć udział w Festiwalu „Poznajemy Kulturę Europy” z udziałem zespołów z Polski i Grecji.

CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej modli się na Jasnej Górze

2020-01-22 19:26

[ TEMATY ]

Jasna Góra

biskup

diecezja

prymicje

BPJG

Nowy biskup pomocniczy diec. ełckiej Adrian Galbas 11 dni po święceniach biskupich przybył na modlitwę na Jasną Górę w środę 22 stycznia. W Kaplicy Matki Bożej ks. biskup odprawił prymicyjną Mszę św.

12 grudnia 2019 papież Franciszek mianował ks. Adriana Galbasa biskupem pomocniczym diec. ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 11 stycznia 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku. Głównym konsekratorem był Jerzy Mazur, biskup diecezjalny ełcki, a współkonsekratorami arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i Józef Górzyński, arcybiskup metropolita warmiński.

Jako zawołanie biskupie bp Galbas przyjął słowa „Pax Christi” (Pokój Chrystusa).

Bp Adrian Galbas należy do zgromadzenia zakonnego pallotynów. W latach 1998-2002 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2002–2005 i 2008–2011 pełnił funkcję radcy w zarządzie prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu, a w latach 2002–2003 zajmował stanowisko sekretarza ds. Apostolstwa w Częstochowie. Od 2011 był przełożonym prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

„Bardzo mi zależało, żeby na początku swojej posługi biskupiej przyjechać na Jasną Górę, żeby podziękować Matce Bożej za opiekę. Wybrałem dzisiejszy dzień, bo dzisiaj przypada wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, więc też chcę podziękować Panu Bogu za dar tego wielkiego świętego, i za jego piękny chryzmat w Kościele’ – mówi bp Galbas.

„Pochodzę z Górnego Śląska, to ‘rzut kamieniem’ z Jasnej Góry, więc pamiętam oczywiście te chwile, kiedy jako chłopiec przychodziłem tutaj po to także, żeby rozeznać wtedy swoje powołanie kapłańskie – wspomina ks. biskup – A potem niezliczona ilość klerycko-kapłańskich wizyt, pielgrzymek pieszych i nie-pieszych. Tu blisko u stóp Jasnej Góry jest Dolina Miłosierdzia Księży Pallotynów, więc tych okazji było bardzo wiele, a jestem pewien, że jeszcze więcej ich będzie”.

„Matka Boża w moim życiu to właśnie Górny Śląsk, czyli Matka Boża Piekarska, naturalnie Jasna Góra, a potem cała maryjność, którą zaoferował nam św. Wincenty Pallotti, czyli Matka Boża jako Królowa Apostołów, która gromadzi w Wieczerniku cały Kościół i razem z Kościołem modli się o Ducha Świętego” – mówi o swojej maryjności nowy biskup.

„Chciałbym zaofiarować Kościołowi w Ełku, bo tam zostałem skierowany przez Ojca Świętego – całe piękno charyzmatu pallotyńskiego, w którym chodzi o to, by być razem – duchowni, świeccy, każdy ze swoim powołaniem, zgodnie ze swoim talentem, charyzmatem, żeby służyć tym trzem wielkim celom, które Pallotti formułował: dla zniszczenia grzechu, dla nieskończonej chwały Bożej i żeby wszyscy mogli poczuć się w Kościele jak w domu” – wyznaje ks. biskup.

Nowy biskup odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. „To jest taki moment w moim życiu, kiedy bardzo potrzebuję podziękować Matce Bożej za jej ‘fiat’” – mówił w homilii bp Galbas

CZYTAJ DALEJ

Kielce: IPN przypomni „Raport z Auschwitz”

2020-01-22 21:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

pokaz

Bożena Sztajner/Niedziela

Auschwitz

Opowieść o Polakach, którzy alarmowali świat o terrorze w okupowanej Polsce, obozach Zagłady, a w szczególności o KL Auschwitz, będzie tematem pokazu filmowego i spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 30 stycznia.

W filmie zaprezentowano nieznane dotąd dokumenty z archiwów brytyjskich, które świadczą o tym, że Polacy regularnie od 1941 roku do końca wojny informowali wszystkich aliantów o tym, co dzieje się w obozach Zagłady na terenie okupowanej Polski.

W filmie o KL Auschwitz opowiadają także więźniowie, głównie z pierwszych transportów: Kazimierz Albin, Kazimierz Piechowski, Jerzy Bogusz, Karol Tendera, a także Eva Mozes-Kor - ofiara dr Mengele.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem dokumentu, którego światowa premiera miała miejsce w Parlamencie Europejskim.

Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny” w którym w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” są prezentowane filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.Wydarzenie odbędzie się w siedzibie „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5. Początek o godz. 17.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję