Reklama

Polska

Ekspert: miłosierdzie to kluczowe przesłanie Franciszka w czasie ŚDM

"To wskazówka, która indywidualnie odnosi się do każdego z nas" – stwierdził w czasie rozmowy z PAP historyk z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jak zaznaczył, papież zwrócił uwagę na bierność u młodych ludzi, którzy nie są ciekawi świata oraz na ich konsumpcyjną postawę. Jego zdaniem "Ojciec Święty wskazuje na to, że droga prawdy i wartości jest wyboista, ale znacznie bardziej ciekawa i owocna".

"Jeżeli nastawimy się na to, żeby tylko mieć, to gdzieś gubimy ten zasadniczy sens. Mieć, gdy już mamy, nie daje nam satysfakcji" – komentuje słowa papieża prof. Kęder. Dodał, że jest to wątek wielokrotnie podnoszony w naukach Kościoła.

W opinii historyka, papież akcentował w słowach kierowanych do młodzieży w sobotę immanentną cechę człowieka - bunt, nie zgadzanie się na to, co złe i pragnienie poszukiwania wyboru, co związane jest z zachętą Franciszka do aktywnej postawy wobec życia.

W sobotniej homilii skierowanej do duchowieństwa papież mówił, że Jezus pragnie, aby Kościół zwrócił się ku światu. Franciszek dodał, że "Jezus nie lubi dróg przemierzanych połowicznie, przymkniętych drzwi, podwójnego życia".

"Człowiek jest grzeszny, duchowieństwo także. Człowiek nie zostaje duchownym dlatego, że jest świętym bez skazy. Skąd się biorą duchowni? Z tego samego społeczeństwa" – komentuje prof. Kęder. Zdaniem naukowca papież od początku pontyfikatu akcentuje potrzebę bycia wśród ludzi i skromności, co dotyczy również duchowieństwa.

"Sam dał wzór - nie mieszka w Pałacu Watykańskim, ale w domu św. Marty" – dodał ekspert. Zaznaczył, że "papież jest uczulony na pewne kwestie". Wśród nich jest właśnie prostota życia codziennego. Duchowieństwo znajduje się pod stałą obserwacją społeczeństwa. Ewentualne błędy są dostrzegane częściej niż w przypadku osób, które trudnią się innymi zajęciami – zauważył ekspert.

"Każdy duchowny nie będzie świecić przykładem - tego nigdy nie osiągniemy. Wśród dwunastu apostołów był Judasz" – skwitował prof. Kęder.

W swoich wystąpieniach w czasie tegorocznych ŚDM papież wielokrotnie mówił, że żyjemy w czasach wojny. Odpowiedzią na nią ma być braterstwo, przyjaźń i otwartość. Komentując słowa Franciszka historyk zauważył, że istotnie żyjemy w groźnych czasach, w których nastąpiła destabilizacja polityczna w rejonie Bliskiego Wschodu. Z tym problemem wiąże się kwestia uchodźców w Europie, którzy w ocenie prof. Kędera destabilizują Europę.

Reklama

"Hasło otwartości jest słuszne, ale trzeba je przekuć w czyn. Istnieje imperatyw pomocy, tym którym jej potrzebują. Proszę pamiętać, że w dziedzinie otwartości rząd polski ma nie tyle imperatyw, co obowiązek dbać o bezpieczeństwo swoich obywateli" – powiedział prof. Kęder. Jego zdaniem nie można przyjąć do kraju osób, których najpierw się nie sprawdzi. To "decyzja saperska". Stwierdził też, że w ogromie ludzi szturmujących Europę są przedstawiciele innych krajów, nie tylko Syrii.

"Polska wcześniej otworzyła się na setki tysięcy ludzi" – stwierdził naukowiec wymieniając Ukraińców czy Czeczeńców i inne osoby z Europy Wschodniej. Dodał, że często nie widzi się tych w potrzebie, którzy znajdują się tuż za granicą, ale osoby z innych kontynentów. Kluczowe w opinii historyka są decyzje sensowne, mądre i przemyślane, a nie podjęte pod wpływem dyktatu z zewnątrz.

Zapytany o to, czy w podejściu Polski do przyjęcia uchodźców z Bliskiego Wschodu jest sprzeczność z przesłaniem Franciszka, naukowiec stwierdził, że papież mówi na dużym stopniu ogólności. Wątpi, czy w niektórych reakcjach dyplomacja watykańska rozróżnia pewne niuanse. W dziedzinie przyjmowania uchodźców dominuje pogląd niemiecki, czyli przyjmowanie nieograniczonej liczby potrzebujących do Europy – stwierdził. Tymczasem w jego ocenie jedynym rozwiązaniem jest trwały pokój w Syrii.(PAP)

szz/ mhr/

2016-07-31 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystąpienie papieża Franciszka wygłoszone na zakończenie Światowych Dni Młodzieży

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

31.07

Grzegorz Gałązka

Przekazujemy treść wystąpienia papieża Franciszka wygłoszonego 31 lipca podczas mszy św. kończącej Światowe Dni Młodzieży na Campus Misericordiae w Brzegach:

"Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Gotowe podjąć wyzwanie

2023-02-02 23:30

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

zakony

ks. Marek Korgul

święto Ofiarowania Pańskiego

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

ks. Mirosław Benedyk

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.

Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję