Reklama

Przez świętość i miłość ku odpowiedzialności

STANISŁAWA CZEPIŃSKA
Edycja przemyska 30/2000

Oto hasło ogólnopolskiej pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę Zwycięstwa w dniu 17 czerwca 2000 r.

Akcję Katolicką Archidiecezji Przemyskiej reprezentowała liczna grupa, złożona z przedstawicieli prawie wszystkich dekanatów. Obecny był również asystent diecezjalny ks. Józef Niżnik, oraz członkowie Zarządu DIAK Przemyśl na czele z prezesem Piotrem Stańko. Ustalono, że łącznie z archidiecezji przemyskiej przybyło około 600 pielgrzymów.

Przed jasnogórskim Szczytem pielgrzymów przybyłych z różnych zakątków naszej Ojczyzny przywitał przeor Jasnej Góry o. Izydor Matuszewski, życząc zebranym, by Matka i Królowa dodawała sił, nadziei i otuchy, by Akcja Katolicka była świadkiem Jej Syna Jezusa Chrystusa i by otoczyła wszystkich Swą niezrównaną miłością macierzyńską.

Krajowy asystent Akcji Katolickiej bp Piotr Jarecki, stwierdził m.in., że przyjechaliśmy do Domu Matki uczyć się miłości Boga i człowieka, jako fundamentu apostolstwa, pozwalającego przez świętość i miłość poprowadzić członków Akcji Katolickiej ku odpowiedzialności.

Prezes KIAK, Halina Szydełko, w zwięzłych, miłych słowach, przedstawiła pracę tej około 35.000 grupy pasjonatów (w skali krajowej), którzy w ciągu 5 lat istnienia wykazali wielki hart ducha i wykonali już ogrom pracy. Wezwała również wszystkich do szczerego i prawdziwego zaangażowania w dzieło, któremu na imię Akcja Katolicka.

Następnie bp Edward Ozorowski, wygłosił prelekcję pt.: Chrześcijanin w dzisiejszym świecie.

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki, była koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego, który również wygłosił homilię. Nawiązując do słów Pana Jezusa wypowiedzianych przed Wniebowstąpieniem: "...dana mi jest wszelka władza na niebie i na ziemi, idźcie i nauczajcie wszystkie narody...", przedstawił Akcję Katolicką jako tę, która pomna na słowa Pana, odpowiedziała posłuszeństwem, oraz wielką troską i głębokim poczuciem odpowiedzialności za Kościół i za dzieło ewangelizacji w ojczystym domu. Akcja Katolicka ma wielu wspaniałych ludzi, pełnych zapału, energii, inicjatyw i nadziei. Od czasu gdy Ojciec Święty przypomniał zasługi przedwojennej Akcji Katolickiej i zobowiązał Kościół w Polsce do odnowienia jej struktur, trwa ciągła dążność do odnalezienia sposobu na obudzenie " śpiącego olbrzyma" jakim są ludzie świeccy. Trwa także dążność Akcji Katolickiej do odnalezienia swego miejsca w Kościele i w obecnej, jakże trudnej rzeczywistości z tendencjami liberalnymi i laickimi. Ojciec Święty powiedział kiedyś, że "...ruchy i stowarzyszenia kwitnące w Kościele są Słowem Boga, które zostało usłyszane i przyjęte..." A Słowa Boga nie wolno zatrzymywać. Ono musi iść do świata i ten świat przemieniać. "...Idźcie i nauczajcie...", z wielką troską o Kościół, o Jego dziś i jutro, gdyż tak przykazał Chrystus.

Droga Krzyżowa wśród ulewnego deszczu, zakończyła dzień modlitw Akcji Katolickiej, o świętość i miłość ku odpowiedzialności.

Reklama

Wkrótce poświęcenie pierwszej w Polsce kaplicy - Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu

2019-11-18 20:07

rm / Radom (KAI)

30 listopada rozpocznie się wieczysta adoracja w intencji rodzin. Miejscem modlitwy będzie kaplica w miejscowości Kolonia Jedlnia, która znajduje się na skraju Puszczy Kozienickiej. Jej poświęcenia dokona bp Henryk Tomasik. Inicjatywa jest dziełem Fundacji "Płomień Eucharystyczny", która została powołana w celu gromadzenia środków na budowę pierwszej w Polsce kaplicy - Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Bożena Sztajner/Niedziela

- Bogu niech będą dzięki. Artyści plastycy zakończyli tworzenie przepięknych fresków w kopule budynku. Otwarcie kaplicy odbędzie się 30 listopada. Jest to ostatni dzień roku liturgicznego, który w Kościele upłynął pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Nowy rok liturgiczny ma być poświęcony Eucharystii, zaś w diecezji radomskiej – Rodzinie. Symbolika tej daty jest dla nas bardzo znacząca, ponieważ Adoracja Eucharystyczna w naszej Kaplicy ma być prowadzona przede wszystkim w intencji rodzin - powiedział ks. Sławomir Płusa, prezes fundacji "Płomień Eucharystyczny".

Budowa kaplicy trwała prawie dwa lata. Impuls do jej powstania dał o. Joseph Vadakkel. Patronem kaplicy jest św. Jan Paweł II. Będą się tym miejscem opiekowały siostry sercanki, które przekazały w darze piuskę papieża-Polaka. Ojciec Święty miał ją podczas konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weszły w życie przepisy zwalczające nielegalne adopcje

2019-11-20 13:50

ar, lk, Ministerstwo Sprawiedliwości / Warszawa (KAI)

Weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci, grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Zmiana ta ma pomóc w zwalczaniu procederu oddawania dzieci do nielegalnych adopcji za pieniądze.

Agnieszka Bugała

Po tym, jak nowe prawo zwalczające nielegalne adopcje 16 października 2019 r. jednogłośnie przyjął Sejm, a dwa dni później bez poprawek Senat, 25 października przepisy o karach za nielegalne adopcje podpisał Prezydent RP. Dziś weszły one w życie.

Dziecko nie może być przedmiotem transakcji. - Stawiamy dobro dzieci na pierwszym miejscu. Zapełniamy lukę w prawie, która pozwalała na groźny proceder nielegalnych adopcji. Podejmujemy zdecydowaną walkę z szarą strefą adopcyjną – podkreślał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik, który nadzorował prace nad ustawą.

Do tej pory odpowiedzialność karna groziła jedynie za organizowanie nielegalnych adopcji na szeroką skalę. Można za to trafić do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Dlatego konieczne były zmiany w prawie.

Nowelizacja Kodeksu karnego powoduje, że bezkarne nie pozostaną również „pojedyncze” nielegalne adopcje. Karę poniesie zarówno matka, jak i osoba przyjmująca dziecko. Nowy przepis stanowi, że kto odda lub przyjmie dziecko do adopcji z pominięciem odpowiedniego postępowania sądowego (np. poprzez fałszywe wskazanie ojcostwa), może trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Taka sama kara będzie grozić osobie, która zatai przed sądem, że oddała dziecko za pieniądze lub inną korzyść. Jeśli to zatai, narazi się na 5 lat więzienia. Jeśli nie zatai – sąd uzna, czy doszło do transakcji, która wyklucza możliwość adopcji, czy jedynie do nieznaczącej gratyfikacji.

Chodzi o to, by nie przekreślać adopcji w przypadkach, gdy matka przyjmie od przyszłych rodziców adopcyjnych drobny prezent, np. pieluszki czy mleko dla niemowlęcia.

Zdaniem ministerstwa sprawiedliwości, nie można tolerować sytuacji, w której bezpieczeństwo dziecka w wielu aspektach życiowych, psychologicznych i prawnych jest zagrożone. A takie są konsekwencje bezprawnych adopcji. Groźne zjawisko rozszerzyło się do tego stopnia, że państwowe ośrodki zajmujące się znajdowaniem rodzin dla samotnych dzieci alarmowały o istnieniu w Polsce szarej strefy adopcyjnej.

Według szacunkowych ocen, w Polsce może dochodzić rocznie nawet do 2 tys. przypadków handlu dziećmi, przy około 3 tys. legalnych adopcji. Część dzieci nielegalną drogą trafia za granicę.

Nowe regulacje uderzą w szarą strefę adopcyjną, przeciwdziałając ogromnemu ryzyku dla dzieci. Legalni rodzice adopcyjni są sprawdzani w państwowych ośrodkach, przechodzą szkolenia, muszą spełniać odpowiednie wymogi prawne i etyczne. W szarej strefie nie obowiązują natomiast żadne zasady, rządzi jedynie pieniądz.

Nowe rozwiązania mają umożliwić skuteczne ściganie uczestników groźnego procederu. Będą też miały skutek prewencyjny: surowe kary powinny odstraszyć od zawierania bulwersujących transakcji, w których dziecko jest „żywym towarem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem