Reklama

Przez świętość i miłość ku odpowiedzialności

STANISŁAWA CZEPIŃSKA
Edycja przemyska 30/2000

Oto hasło ogólnopolskiej pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę Zwycięstwa w dniu 17 czerwca 2000 r.

Akcję Katolicką Archidiecezji Przemyskiej reprezentowała liczna grupa, złożona z przedstawicieli prawie wszystkich dekanatów. Obecny był również asystent diecezjalny ks. Józef Niżnik, oraz członkowie Zarządu DIAK Przemyśl na czele z prezesem Piotrem Stańko. Ustalono, że łącznie z archidiecezji przemyskiej przybyło około 600 pielgrzymów.

Przed jasnogórskim Szczytem pielgrzymów przybyłych z różnych zakątków naszej Ojczyzny przywitał przeor Jasnej Góry o. Izydor Matuszewski, życząc zebranym, by Matka i Królowa dodawała sił, nadziei i otuchy, by Akcja Katolicka była świadkiem Jej Syna Jezusa Chrystusa i by otoczyła wszystkich Swą niezrównaną miłością macierzyńską.

Krajowy asystent Akcji Katolickiej bp Piotr Jarecki, stwierdził m.in., że przyjechaliśmy do Domu Matki uczyć się miłości Boga i człowieka, jako fundamentu apostolstwa, pozwalającego przez świętość i miłość poprowadzić członków Akcji Katolickiej ku odpowiedzialności.

Prezes KIAK, Halina Szydełko, w zwięzłych, miłych słowach, przedstawiła pracę tej około 35.000 grupy pasjonatów (w skali krajowej), którzy w ciągu 5 lat istnienia wykazali wielki hart ducha i wykonali już ogrom pracy. Wezwała również wszystkich do szczerego i prawdziwego zaangażowania w dzieło, któremu na imię Akcja Katolicka.

Następnie bp Edward Ozorowski, wygłosił prelekcję pt.: Chrześcijanin w dzisiejszym świecie.

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki, była koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego, który również wygłosił homilię. Nawiązując do słów Pana Jezusa wypowiedzianych przed Wniebowstąpieniem: "...dana mi jest wszelka władza na niebie i na ziemi, idźcie i nauczajcie wszystkie narody...", przedstawił Akcję Katolicką jako tę, która pomna na słowa Pana, odpowiedziała posłuszeństwem, oraz wielką troską i głębokim poczuciem odpowiedzialności za Kościół i za dzieło ewangelizacji w ojczystym domu. Akcja Katolicka ma wielu wspaniałych ludzi, pełnych zapału, energii, inicjatyw i nadziei. Od czasu gdy Ojciec Święty przypomniał zasługi przedwojennej Akcji Katolickiej i zobowiązał Kościół w Polsce do odnowienia jej struktur, trwa ciągła dążność do odnalezienia sposobu na obudzenie " śpiącego olbrzyma" jakim są ludzie świeccy. Trwa także dążność Akcji Katolickiej do odnalezienia swego miejsca w Kościele i w obecnej, jakże trudnej rzeczywistości z tendencjami liberalnymi i laickimi. Ojciec Święty powiedział kiedyś, że "...ruchy i stowarzyszenia kwitnące w Kościele są Słowem Boga, które zostało usłyszane i przyjęte..." A Słowa Boga nie wolno zatrzymywać. Ono musi iść do świata i ten świat przemieniać. "...Idźcie i nauczajcie...", z wielką troską o Kościół, o Jego dziś i jutro, gdyż tak przykazał Chrystus.

Droga Krzyżowa wśród ulewnego deszczu, zakończyła dzień modlitw Akcji Katolickiej, o świętość i miłość ku odpowiedzialności.

Reklama

Cuda uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 14:16

Znany jest cud uzdrowienia niedługo po śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowione zostało wówczas dziecko, które uległo poparzeniom. To ten cud był badany na potrzeby beatyfikacji. Ale znane są także inne przypadki interwencji wstawienniczej kardynała. Pisze o tym Milena Kindziuk w biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

Pierwszy ślad cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem Stefana Wyszyńskiego sięga dnia pogrzebu Prymasa w 1981 roku. Zrozpaczona matka modliła się wtedy o zdrowie dla swojej rocznej córki. Dziewczynka była tak mocno poparzona, że wszystko wskazywało na to, iż wkrótce umrze. Kobieta, wracając od dziecka ze szpitala, na dworcu kolejowym oglądała transmisję z pogrzebu Prymasa. Wówczas resztkami sił zaczęła go błagać o pomoc. Kiedy następnego dnia lekarz powiedział jej, że dziecko będzie jednak żyło, była niezwykle zdumiona.

Ten właśnie przypadek miał zostać zbadany pod kątem cudu potrzebnego do beatyfikacji Kardynała. Pogrzeb bowiem stanowi szczególny moment, w którym utrwala się sława świętości kandydata na ołtarze. Okazało się jednak, że zaginęła dokumentacja medyczna dotycząca dziewczynki.

Znane są przypadki innych uzdrowień za wstawiennictwem prymasa Wyszyńskiego.

Czterdziestopięcioletnia mieszkanka Łodzi zachorowała na nowotwór złośliwy narządów wewnętrznych. Lekarze mówili wprost, że nie ma dla niej ratunku. Diagnoza brzmiała jak wyrok.

„I wtedy zaczęłam prosić o pomoc prymasa Wyszyńskiego, o jego wstawiennictwo za mną u Boga” – wyznawała kobieta. W szpitalu miała ze sobą obrazek z wizerunkiem Prymasa. – „Patrząc na niego, dostrzegłam w pewnym momencie, jakby wyszły z niego promienie, które objęły mnie całą. Wszystko trwało około minuty. Miałam wrażenie, jakby ze mnie coś spływało, i od razu poczułam się lepiej na duchu”.

Tydzień później nowotwór się wchłonął. Lekarze byli zdumieni, gdyż z medycznego punktu widzenia stan zdrowia nie miał prawa się poprawić. Kobieta żyje. Uważa, że dzięki wstawiennictwu kard. Wyszyńskiego.

Inny przykład to ksiądz z archidiecezji częstochowskiej, który zachorował na raka prostaty. Po operacji lekarz uznał, że choroba w tym stadium jest nieuleczalna. Wtedy wiele środowisk zaczęło się modlić o zdrowie dla niego za wstawiennictwem Prymasa. Sam kapłan natomiast udał się na Jasną Górę i całą noc modlił się przed cudownym obrazem Matki Bożej – także za przyczyną Wyszyńskiego. Nagle usłyszał wewnętrzny głos: „Zostań w domu!”. „Następnego dnia miałem jechać do Katowic na kolejną operację. Nagle zostałem olśniony łaską zdrowia. Odczułem natychmiastowe, cudowne uzdrowienie. Organizm zaczął normalnie działać, a ból całkowicie ustąpił” – wspominał kapłan. Lekarz powiedział mu wtedy: „Jeżeli ksiądz przeżyje jeden tydzień, uznam to za cud”. Po upływie tygodnia ten sam lekarz stwierdził: „Uważam ten przypadek za cud Miłosierdzia Bożego”. A duchowny jest przekonany, że uratował go Prymas.

Materiały prasowe

Powyższy tekst jest fragmentem książki Mileny Kindziuk „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży pracuje nad nowym programem formacyjnym młodych

2019-10-21 18:47

mag / Warszawa (KAI)

Nowy program formacyjny dla młodzieży w Polsce, XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży oraz ŚDM w Lizbonie - to główne tematy spotkania Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, która odbyła się na stołecznej Pradze. Obradom przewodniczył bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady. W dyskusji wzięli m.in. udział prymas Polski, abp Wojciech Polak oraz przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Marek Mendyk.

Ks. Paweł Borowski
Wspólna zabawa

Wraz z pierwszą niedzielę Adwentu w Polsce rozpocznie się realizacja nowego trzyletniego program formacyjnego dla młodzieży pt. „Masz wiadomość”. Będzie on oparty o ogłoszone przez papieża Franciszka tematy kolejnych Światowych Dni Młodzieży przeżywanych na poziomie diecezji „Młodzieńcze, tobie mówię wstań”, „Wstań. Ustanowiłem cię świadkiem tego co zobaczyłeś” oraz „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” – temat ŚDM w Lizbonie, które odbędą się w 2022 r.

- Nie sposób nie zauważyć pewnej dynamiki, która przebija z tych haseł. Dynamiki, która zachęca młodych do wejścia w żywą relację z Chrystusem, dawcą życia, poprzez doświadczenie Jego miłości oraz dzielenia się tym z innymi, a więc pójścia z misją w świat, jak uczyniła to Najświętsza Maryja Panna – zwrócił uwagę bp Solarczyk.

Pierwszy rok trzyletniego programu „Masz Wiadomość” będzie nosił nazwę „Bóg Cię kocha”. W czasie obrad zastanawiano się, w jaki sposób przedstawić te treści tak, by mogły stać się dla młodych ludzi pomocą w przeżywaniu ich wiary. - Każdy miesiąc będzie rozwinięciem głównej myśli. Poprzez konkretne fragmenty z Pisma Świętego młodzi będą mieli szansę odpowiedzieć sobie na tak fundamentalne pytania jak: Kim jestem? Kim jest dla mnie Bóg? Jak Jezus Chrystus patrzy na człowieka? Kim jestem w Jego oczach? Jak Bóg wyraża swoja miłości w moim życiu? – powiedział przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Dodał, że nowy program formacyjny będzie nawiązywał również do posynodalnej adhortacji papieża Franciszka „Christus Vivit”.

W czasie posiedzenia omówiono również program XVII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które w tym roku odbędzie się w diecezji radomskiej w dniach 8-10 listopada. – W czasie zjazdu obok dyskusji nad nowym programem formacyjnym podejmiemy również kwestie przygotowań do ŚDM w Lizbonie. Mamy nadzieję, że uda nam się zaprosić przedstawicieli ambasady Portugalii, która zapozna nas z możliwościami pobytu w tym kraju oraz ofertą czysto turystyczną – powiedział bp Solarczyk.

W czasie posiedzenia poruszono również temat Spotkania Młodych na Taize, które w tym roku odbędzie się we Wrocławiu oraz Spotkania Młodych na Lednicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem