Reklama

Niedziela Wrocławska

Niezwykłe odkrycie w katedrze wrocławskiej

Poszukiwany od 70 lat obraz Madonny z Dzieciątkiem, uważany za jedną z największych strat powojennych, został właśnie odnaleziony. Czy po specjalistycznej renowacji obraz znów ozdobi kaplicę mariacką?

[ TEMATY ]

katedra

Piotr Pelc, archiwum Katedry Wrocławskiej

Odnaleziony obraz, kopia z wrocławskiej katedry (z lewej), oryginał Madonna z Dzieciątkiem

Odnaleziony obraz, kopia z wrocławskiej katedry (z lewej), oryginał Madonna z Dzieciątkiem

Podczas prac konserwatorskich, przeprowadzanych w katedrze wrocławskiej, odnaleziony został niezwykły obraz, którego historia sięga XVII wieku – datowany dokładnie na 1627 rok portret Madonny z Dzieciątkiem. Obraz od zakończenia II wojny światowej uważano za zaginiony, kiedy po oblężeniu przez Armie Czerwoną twierdzy Wrocław wiosną 1945 r. wrocławska katedra została w 70 procentach zniszczona.

– Ogromne zniszczenia, jakie poniosła katedra podczas II wojny światowej nie dawały szans na odnalezienie wielu jej skarbów – mówi proboszcz ks. Paweł Cembrowicz. – Także i ten obraz, o którym wiadomo było, że zdobił kaplicę mariacką katedry, uważany był za zaginiony. Pozostało po nim tylko puste miejsce i hak, na którym był zawieszony.

Reklama

Znalezisko zidentyfikował konserwator Piotr Pelc, który pracuje w ekipie konserwatorów Jolanty Marosik m.in. przy renowacji epitafium biskupa Jerina. – To pierwsze w moim życiu tak ważne odkrycie – mówi konserwator. – Znalezienie tego obrazu nie dawało mi spokoju. Zrobiłem dokładną dokumentację i całą noc szukałem w źródłach, kontrastując zdjęcia, szukając śladu. Najpierw zafrapował mnie zarys postaci na obrazie: po dokładnym obejrzeniu dało się zauważyć, że to bardzo dobra szkoła malarska, na pewno nie śląska, zatem obraz mógł być wykonany na specjalne zamówienie i sprowadzony do Wrocławia – opowiada Piotr Pelc.

Kolejnym śladem, jaki zwrócił uwagę konserwatora stary obraz w prostych ramach, było samo płótno. – Splot materiału wskazuje, że jest to ręcznie tkane płótno, z pewnością nie maszynowo, co wskazywałoby na XIX wiek.

Swoimi przypuszczeniami Piotr Pelc podzielił się z dr. Tomaszem Mikołajczakiem. Wspólnie ustalili, że obraz rzeczywiście pochodzi z 1627 r. i może być kopią portretu Madonny z Dzieciątkiem flamandzkiego malarza Rogiera van der Weidena (1400-1464), który malował 200 lat wcześniej. Obraz ufundował wrocławskiej katedrze kanonik Nicolaus von Troilo (1582-1640), barwna postać w historii Wrocławia, bogaty mecenas wielu dzieł na Ostrowie Tumskim.

Reklama

Znalezisko po 70 latach jest ogromną radością dla gospodarza katedry i konserwatora: – To ogromna radość, że obraz, traktowany jako największa strata powojenna, odnalazł się – mówi Piotr Pelc.

Dotychczas obraz był złożony w jednym z magazynów, wśród wielu innych pozostałości i nie jest w zbyt dobrym stanie. O znalezisku został natychmiast powiadomiony metropolita wrocławski abp Józef Kupny. – Aktualnie obraz został zabezpieczony, a kolejnym krokiem będzie jego renowacja i starania o zdobycie środków na ten cel – mówi proboszcz katedry ks. Piotr Cembrowicz.

2016-08-01 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra polowa: powtórny pogrzeb bp. Tadeusza Płoskiego

[ TEMATY ]

pogrzeb

katedra

Artur Stelmasiak

Uroczystości pogrzebowe bp. Płoskiego, kwiecień 2010 r.

Uroczystości pogrzebowe bp. Płoskiego, kwiecień 2010 r.

Z udziałem najbliższej rodziny i przyjaciół w poniedziałek odbył się w katedrze polowej powtórny pogrzeb bp. gen. dyw. Tadeusza Płoskiego, biskupa polowego w latach 2004–2010, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Mszy św. przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Po zakończeniu Eucharystii trumna z ciałem bp. Płoskiego spoczęła w krypcie katedry.

Eucharystię poprzedziła modlitwa różańcowa przy trumnie bp. Tadeusza Płoskiego.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję