Reklama

Niedziela Legnicka

Początek 24. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę

Nabożeństwo inaugurujące pielgrzymkę zostało odprawione w katedrze o godzinie 6 rano. Przewodniczył mu biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Wśród blisko 700 pielgrzymów przeważają ludzie młodzi. Są też całe rodziny, dzieci i osoby starsze.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Legnica

Ks.Waldemar Wesołowski

„W tym roku podejmujemy temat miłosierdzia i chrztu. Ma to związek z przeżywanym Rokiem Miłosierdzia i jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski” – powiedział ks. Mariusz Majewski, główny przewodnik pielgrzymki. „Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu młodych dopiero, co wróciło ze Światowych Dni Młodych w Krakowie. Zachęcamy, żeby dołączyli do nas, jak tylko odpoczną i nabiorą sił. Dołączyć się można w każdej chwili” – dodaje ks. Majewski.

Ks. Dawid Kostecki, przewodnik grupy bolesławieckiej, dopiero co wrócił z Krakowa. Przepakował plecak i już w niedzielę o 8 rano wyruszył ze swoją grupą w kierunku Legnicy i Częstochowy. Grupa ta jest zatem trzeci dzień na pielgrzymim szlaku. Dziś dołączyła do pozostałych grup z całej diecezji. „Po drodze naszym gospodarzom i dobroczyńcom rozdawaliśmy świece, które mają symbolizować naszą świecę chrzcielną, ale też mają być znakiem „iskry miłosierdzia”, o której mówił w Krakowie papież Franciszek” – powiedział ks. Kostecki.

Reklama

Podczas nabożeństwa w katedrze biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski powiedział, że „Mamy jasno wyznaczony cel, mamy krzyż, który nas prowadzi. Chcemy iść tam, gdzie według naszej tradycji i naszej historii Maryja jest z nami”. Biskup legnicki podkreślił też, że „Niesiemy nie tylko nasze plecaki materialne, ale i takie, w których dźwigamy wszelkiego rodzaju sprawy, które nam ciążą, które rodzą radość, które sprawiają, że musimy nawiązywać głębsze relacje z bliźnimi”. Zaznaczył przy tym, że podczas pielgrzymki dzieje się wiele. „Mamy możliwość odrzucenia tego, co zbędne, docenienia wielu ważnych rzeczy, doświadczenia pomocy innych. Widzimy lepiej, jak ważny jest gest pocieszenia, solidarności, przebaczenia” – mówił bp Kiernikowski. Zaakcentował też, że w pielgrzymce nie chodzi tylko o to, by iść do przodu, ale o to, by iść razem, tworzyć jedność. „To jest powołanie i zadanie ludu pielgrzymującego” – podkreślił Ksiądz Biskup.

Po błogosławieństwie bp Kiernikowski poprowadził pierwszy etap 24. Pielgrzymki na Jasną Górę. Zakończył się on w sanktuarium św. Jacka na legnickim „Zakaczawiu”, gdzie sprawowana była Msza św. W tej świątyni wystawione są do publicznej czci relikwie Wydarzenia Eucharystycznego. Stąd też pielgrzymi, po przekroczeniu progu kościoła, kierowali swe kroki ku miejscu, gdzie ukazana jest relikwia Ciała Pańskiego. Tu spędzali chwilę na osobistej modlitwie i adoracji.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, z udziałem księży przewodników i duszpasterzy towarzyszących pielgrzymom w drodze.

Reklama

W homilii biskup legnicki nawiązał do odczytywanego tego dnia fragmentu księgi proroka Jeremiasza (Jr 30, 1-2,nn), w którym padają słowa: „Dotkliwa jest twoja klęska, nieuleczalna twoja rana. Nikt się nie troszczy o twoją sprawę, nie ma lekarstwa, by cię uzdrowić”.

Nawiązując do tych słów, mówił: „Pielgrzymka jest dobrą okazją, aby zobaczyć w sobie to, co jest w nas poranione. W naszych relacjach w małżeństwie, czy we wszystkich innych relacjach, czy to w pracy, czy przyjacielskich, itd. Ale mamy też drugą część tego słowa: „Oto przywrócę do poprzedniego stanu namioty Jakuba i okażę miłosierdzie nad jego siedzibami”. Nie chodzi tu o załatanie jakiejś dziury, lecz o odtworzenie nas, według obrazu Boga, jaki objawił się w Jezusie Chrystusie”.

Kaznodzieja postawił też pytanie - kiedy jesteśmy na obraz Boga? I odpowiedział: „Kiedy jesteśmy w jedności. Kiedy sobie przebaczamy. Kiedy przywołujemy to, co często w naszych odczuciach jest jakąś klęską, przegraną przed drugim człowiekiem. Bo prawdziwe przebaczenie jest zawsze jakimś „przegraniem”, rozumianym po ludzku, niedochodzeniem swego, uznaniem, że ktoś inny, mimo że nie miał racji, był mi potrzebny, abym przeżył to, co Jezus Chrystus”.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz zdjęcia: 24. Piesza Pielgrzymka Legnicka

Wspomniał też, że przed Mszą św. był pytany, w jakiej intencji chciałby się modlić. Odpowiedział, że zawsze jest to jedna intencja: „Abyśmy słuchali Ewangelii i byli jednością”. „Być posłusznym Ewangelii, to znaczy być posłusznym tej prawdzie, która mówi, że był Ktoś, Kto przegrał swoje życie, przyjął klęskę, ale nie został zawstydzony, nie został opuszczony. Bóg Ojciec Go wyniósł i uczynił Panem i Mesjaszem. I dzięki temu, wszyscy możemy do Niego się zwracać. On jest naszą bramą. Chrzest zaś, jest progiem” - mówił.

Bp Kiernikowski złożył też wszystkim pielgrzymującym życzenia: „Życzę, by to pielgrzymowanie, które jest czasem związanym z różnego rodzaju trudnościami, czasem, kiedy wchodzi się w relacje z drugim człowiekiem, czasem trzeba zrobić coś, na co nie ma się w danej chwili ochoty, bo trzeba posłuchać porządkowego, czy przewodnika; czasem przekraczania barier, doświadczania trudności, a jednocześnie leczenia tej najgłębszej rany, jaką przez zwodzenie szatana, stale myślimy, że to ja mam mieć rację, że to wokół mnie wszystko musi się kręcić, by to pielgrzymowanie doprowadziło nas do zjednoczenia wokół Jezusa Chrystusa. Niech wszystko będzie ukierunkowane na Jezusa Chrystusa, który nas leczy przez swoją tajemnicę śmierci i zmartwychwstania”.

Po Mszy św., pielgrzymi wyruszyli na dalszy jej etap, który dziś wynosi ponad 30 km.

Pielgrzymka zakończy się w środę 10 sierpnia. Będzie to wspólne zakończenie pielgrzymowania dla diecezji legnickiej i archidiecezji wrocławskiej.

Wierni, którzy nie mogli z różnych względów wyruszyć na szlak, są zaproszeni do grupy duchowego uczestnictwa. Taka forma pielgrzymowania odbywa się już od wielu lat. Duchowi pielgrzymi będą spotykać się w swoich parafiach lub przeżywać ten czas w swoich domach. Specjalnie dla nich przygotowane zostały książeczki z tekstami modlitw, rozważań, katechez i pieśni. Każdy pielgrzym otrzyma również znaczek pielgrzyma.

Pielgrzymom towarzyszą również dziennikarze mediów diecezjalnych: Gościa Legnickiego, Niedzieli Legnickiej, Radia Plus Legnica oraz pielgrzymkowej diakonii medialnej, którzy relacjonować będą wydarzenia z pielgrzymkowego szlaku.

Od wielu już lat na antenie diecezjalnego Radia Plus Legnica (102,6 FM) prowadzone jest Studio Pielgrzymkowe. Rusza ono już dziś. O godz. 20 będzie można wysłuchać reportaży, rozmów, katechez prosto ze szlaku. Księża przewodnicy będą informować na żywo o najważniejszych wydarzeniach dnia. Do studia zapraszani będą goście, którzy podejmować będą tematy przewidziane na każdy dzień. Studio pielgrzymkowe otwarte jest również na rozmowy na żywo ze słuchaczami. Będzie można pozdrowić pielgrzymów oraz przekazać intencje do wspólnej modlitwy.

2016-08-02 18:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr Piotr Kot nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych

2020-09-02 19:36

[ TEMATY ]

Legnica

YouTube

Ks. dr Piotr Kot

Ks. dr Piotr Kot

Ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, został wybrany nowym przewodniczącym Zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Doroczne spotkanie tego gremium rozpoczęło się w środę 2 września w Gnieźnie. Potrwa do piątku.

Rektorzy wybrali również nowego wiceprzewodniczącego i sekretarza. Pierwszą funkcję powierzono dominikaninowi o. dr. Pawłowi Klimczakowi, rektorowi Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Sekretarzem został wybrany ks. dr Przemysław Kwiatkowski, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, które w tym roku jest gospodarzem spotkania.

W konferencji bierze udział blisko 70 duchownych – rektorów wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych. Głównym tematem obrad są aktualne wyzwania w seminaryjnej formacji ludzkiej. Rektorzy będą również omawiać kwestie związane z "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia", czyli nowymi zasadami formacji kapłańskiej. Dokument został już pozytywnie zaopiniowany przez Konferencję Episkopatu Polski i czeka na akceptację Stolicy Apostolskiej.

Konferencja zakończy się w piątek 4 września o 12.00 Mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W czwartek 3 września Mszę św. na rozpoczęcie obrad odprawi biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.

CZYTAJ DALEJ

Patronka Warszawy i strażniczka Polski jednoczy wszystkich

Papież Franciszek otrzymał w prezencie od Andrzeja Dudy obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy. W 1652 r. Polacy modlili się do Matki Bożej Łaskawej o ustanie epidemii. Po ustaniu zarazy ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy.

- Matka Boża Łaskawa jednoczy wszystkich w modlitwie - podkreśla ks. Krzysztof Ziółkowski, kustosz powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie.

Duchowny opowiada, w jaki sposób do radzymińskiej parafii trafił obraz Matki Bożej Łaskawej. - Nieznana nam pani przekazała nam obraz Matki Bożej Łaskawej, który pierwotnie miał być feretronem. Obraz oprawiony był w bogato zdobione złote ramy. Okazał się jednak zbyt ciężki, żeby nosić go w procesjach. Miesiąc później biskup Romuald Kamiński wyszedł z inicjatywą, aby przy powstającym Sanktuarium postawić figurę Matki Bożej Łaskawej, a obraz umieścić w głównym ołtarzu - mówi ks. Ziółkowski.

Od początku pandemii w diecezji warszawsko-praskiej każdego wieczora prowadzona jest modlitwa różańcowa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, który towarzyszy męskim wspólnotom na Starym Mieście podczas publicznego różańca w pierwsze soboty miesiąca. Biskupi warszawsko-prascy, którzy zainicjowali tę modlitwę, słowami Jana Pawła II zawierzyli przed obliczem Łaskawej Pani Warszawę i Polskę.

Przed Jej wizerunkiem modlili się wierni stolicy w XVII w. podczas panującej wtedy zarazy, a Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką stolicy. Maryja zasłynęła z interwencji podczas „Cudu nad Wisłą” i dwukrotnego pojawienia się w 1920 r. na polach Bitwy Warszawskiej, między Radzyminem a Ossowem.

24 marca 1651 r. obraz został koronowany (była to pierwsza koronacja w Polsce maryjnego obrazu), a Matka Boża Łaskawa stała się nie tylko patronką stolicy, ale i Strażniczką Polski.

Dziś w Radzyminie dzięki licznym darczyńcom powstaje sanktuarium św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą. Parafia chce zdążyć z ukończeniem prac związanych z budową świątyni przed 100. rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Budowę sanktuarium można wspierać poprzez przekazywanie datków.

W XVII wieku na Mazowszu nie było niemal domu bez malowanego czy drukowanego obrazka wybawicielki od zarazy i wszelkiego utrapienia. „Trudno byłoby, nie tylko w czasie zarazy, znaleźć kogoś, kto by nie miał medalika Madonny od zarazy. Nosili je wszyscy, nie tylko katolicy, lecz także innowiercy! Panowało powszechne przekonanie, że Najłaskawsza temu, kto prosi, opieki nie odmawia, nie patrząc na wyznanie petenta!” – pisze Ewa J. P. Storożyńska w książce „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”.

Autorka wznowionego wydania publikacji przypomina, że „do Madonny o Łaskawym Obliczu coraz liczniej przyjeżdżali wierni z innych miast, by się pokłonić i wzywać Jej protekcji”.
Współautor książki, ks. Józef Bartnik wskazuje: „Do Maryi, naszej Mamy możemy mieć pełne zaufanie i pewność, że powierzonymi osobami, sprawami się zaopiekuje, trudnościom zaradzi, problemy rozwiąże”.
Duchowny zachęca do zawierzenia Matce Bożej swoich problemów, bolączek, oczekiwań czy niespełnionych marzeń. „Maryja nie tylko Was wysłucha, ale miejcie pewność, że wszystkie powierzone Jej problemy sama rozwiąże” - zaznacza kapłan, który otrzymał liczne świadectwa osób wskazujących na szczególne wstawiennictwo Matki Bożej w sytuacjach po ludzku beznadziejnych.

CZYTAJ DALEJ

Armenia: Premier: wprowadzamy stan wojenny i powszechną mobilizację

2020-09-27 12:43

PAP

Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował w niedzielę o wprowadzeniu w tym kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji w związku z eskalacją sytuacji wokół Górskiego Karabachu.

"Decyzją rządu Armenii w republice wprowadzany jest stan wojenny i powszechna mobilizacja. Decyzja wchodzi w życie w chwili publikacji" - napisał Paszynian na Facebooku.

Wcześniej stan wojenny i powszechną mobilizację ogłosiły władze Górskiego Karabachu.

Azerbejdżan i Armenia wzajemnie oskarżają się o eskalację sytuacji. Według Erywania siły Azerbejdżanu zaatakowały osady cywilne w regionie Górskiego Karabachu. Z kolei ministerstwo obrony w Baku podało, że siły zbrojne Armenii "przeprowadziły duże prowokacje" i ostrzelały pozycje azerbejdżańskiej armii i przygraniczne miejscowości. (PAP)

ndz/ cyk/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję