Reklama

Niedziela Legnicka

Początek 24. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę

Nabożeństwo inaugurujące pielgrzymkę zostało odprawione w katedrze o godzinie 6 rano. Przewodniczył mu biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Wśród blisko 700 pielgrzymów przeważają ludzie młodzi. Są też całe rodziny, dzieci i osoby starsze.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Legnica

Ks.Waldemar Wesołowski

„W tym roku podejmujemy temat miłosierdzia i chrztu. Ma to związek z przeżywanym Rokiem Miłosierdzia i jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski” – powiedział ks. Mariusz Majewski, główny przewodnik pielgrzymki. „Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu młodych dopiero, co wróciło ze Światowych Dni Młodych w Krakowie. Zachęcamy, żeby dołączyli do nas, jak tylko odpoczną i nabiorą sił. Dołączyć się można w każdej chwili” – dodaje ks. Majewski.

Ks. Dawid Kostecki, przewodnik grupy bolesławieckiej, dopiero co wrócił z Krakowa. Przepakował plecak i już w niedzielę o 8 rano wyruszył ze swoją grupą w kierunku Legnicy i Częstochowy. Grupa ta jest zatem trzeci dzień na pielgrzymim szlaku. Dziś dołączyła do pozostałych grup z całej diecezji. „Po drodze naszym gospodarzom i dobroczyńcom rozdawaliśmy świece, które mają symbolizować naszą świecę chrzcielną, ale też mają być znakiem „iskry miłosierdzia”, o której mówił w Krakowie papież Franciszek” – powiedział ks. Kostecki.

Podczas nabożeństwa w katedrze biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski powiedział, że „Mamy jasno wyznaczony cel, mamy krzyż, który nas prowadzi. Chcemy iść tam, gdzie według naszej tradycji i naszej historii Maryja jest z nami”. Biskup legnicki podkreślił też, że „Niesiemy nie tylko nasze plecaki materialne, ale i takie, w których dźwigamy wszelkiego rodzaju sprawy, które nam ciążą, które rodzą radość, które sprawiają, że musimy nawiązywać głębsze relacje z bliźnimi”. Zaznaczył przy tym, że podczas pielgrzymki dzieje się wiele. „Mamy możliwość odrzucenia tego, co zbędne, docenienia wielu ważnych rzeczy, doświadczenia pomocy innych. Widzimy lepiej, jak ważny jest gest pocieszenia, solidarności, przebaczenia” – mówił bp Kiernikowski. Zaakcentował też, że w pielgrzymce nie chodzi tylko o to, by iść do przodu, ale o to, by iść razem, tworzyć jedność. „To jest powołanie i zadanie ludu pielgrzymującego” – podkreślił Ksiądz Biskup.

Reklama

Po błogosławieństwie bp Kiernikowski poprowadził pierwszy etap 24. Pielgrzymki na Jasną Górę. Zakończył się on w sanktuarium św. Jacka na legnickim „Zakaczawiu”, gdzie sprawowana była Msza św. W tej świątyni wystawione są do publicznej czci relikwie Wydarzenia Eucharystycznego. Stąd też pielgrzymi, po przekroczeniu progu kościoła, kierowali swe kroki ku miejscu, gdzie ukazana jest relikwia Ciała Pańskiego. Tu spędzali chwilę na osobistej modlitwie i adoracji.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, z udziałem księży przewodników i duszpasterzy towarzyszących pielgrzymom w drodze.

W homilii biskup legnicki nawiązał do odczytywanego tego dnia fragmentu księgi proroka Jeremiasza (Jr 30, 1-2,nn), w którym padają słowa: „Dotkliwa jest twoja klęska, nieuleczalna twoja rana. Nikt się nie troszczy o twoją sprawę, nie ma lekarstwa, by cię uzdrowić”.

Nawiązując do tych słów, mówił: „Pielgrzymka jest dobrą okazją, aby zobaczyć w sobie to, co jest w nas poranione. W naszych relacjach w małżeństwie, czy we wszystkich innych relacjach, czy to w pracy, czy przyjacielskich, itd. Ale mamy też drugą część tego słowa: „Oto przywrócę do poprzedniego stanu namioty Jakuba i okażę miłosierdzie nad jego siedzibami”. Nie chodzi tu o załatanie jakiejś dziury, lecz o odtworzenie nas, według obrazu Boga, jaki objawił się w Jezusie Chrystusie”.

Kaznodzieja postawił też pytanie - kiedy jesteśmy na obraz Boga? I odpowiedział: „Kiedy jesteśmy w jedności. Kiedy sobie przebaczamy. Kiedy przywołujemy to, co często w naszych odczuciach jest jakąś klęską, przegraną przed drugim człowiekiem. Bo prawdziwe przebaczenie jest zawsze jakimś „przegraniem”, rozumianym po ludzku, niedochodzeniem swego, uznaniem, że ktoś inny, mimo że nie miał racji, był mi potrzebny, abym przeżył to, co Jezus Chrystus”.

Reklama

ZOBACZ ZDJĘCIA

Wspomniał też, że przed Mszą św. był pytany, w jakiej intencji chciałby się modlić. Odpowiedział, że zawsze jest to jedna intencja: „Abyśmy słuchali Ewangelii i byli jednością”. „Być posłusznym Ewangelii, to znaczy być posłusznym tej prawdzie, która mówi, że był Ktoś, Kto przegrał swoje życie, przyjął klęskę, ale nie został zawstydzony, nie został opuszczony. Bóg Ojciec Go wyniósł i uczynił Panem i Mesjaszem. I dzięki temu, wszyscy możemy do Niego się zwracać. On jest naszą bramą. Chrzest zaś, jest progiem” - mówił.

Bp Kiernikowski złożył też wszystkim pielgrzymującym życzenia: „Życzę, by to pielgrzymowanie, które jest czasem związanym z różnego rodzaju trudnościami, czasem, kiedy wchodzi się w relacje z drugim człowiekiem, czasem trzeba zrobić coś, na co nie ma się w danej chwili ochoty, bo trzeba posłuchać porządkowego, czy przewodnika; czasem przekraczania barier, doświadczania trudności, a jednocześnie leczenia tej najgłębszej rany, jaką przez zwodzenie szatana, stale myślimy, że to ja mam mieć rację, że to wokół mnie wszystko musi się kręcić, by to pielgrzymowanie doprowadziło nas do zjednoczenia wokół Jezusa Chrystusa. Niech wszystko będzie ukierunkowane na Jezusa Chrystusa, który nas leczy przez swoją tajemnicę śmierci i zmartwychwstania”.

Po Mszy św., pielgrzymi wyruszyli na dalszy jej etap, który dziś wynosi ponad 30 km.

Pielgrzymka zakończy się w środę 10 sierpnia. Będzie to wspólne zakończenie pielgrzymowania dla diecezji legnickiej i archidiecezji wrocławskiej.

Wierni, którzy nie mogli z różnych względów wyruszyć na szlak, są zaproszeni do grupy duchowego uczestnictwa. Taka forma pielgrzymowania odbywa się już od wielu lat. Duchowi pielgrzymi będą spotykać się w swoich parafiach lub przeżywać ten czas w swoich domach. Specjalnie dla nich przygotowane zostały książeczki z tekstami modlitw, rozważań, katechez i pieśni. Każdy pielgrzym otrzyma również znaczek pielgrzyma.

Reklama

Pielgrzymom towarzyszą również dziennikarze mediów diecezjalnych: Gościa Legnickiego, Niedzieli Legnickiej, Radia Plus Legnica oraz pielgrzymkowej diakonii medialnej, którzy relacjonować będą wydarzenia z pielgrzymkowego szlaku.

Od wielu już lat na antenie diecezjalnego Radia Plus Legnica (102,6 FM) prowadzone jest Studio Pielgrzymkowe. Rusza ono już dziś. O godz. 20 będzie można wysłuchać reportaży, rozmów, katechez prosto ze szlaku. Księża przewodnicy będą informować na żywo o najważniejszych wydarzeniach dnia. Do studia zapraszani będą goście, którzy podejmować będą tematy przewidziane na każdy dzień. Studio pielgrzymkowe otwarte jest również na rozmowy na żywo ze słuchaczami. Będzie można pozdrowić pielgrzymów oraz przekazać intencje do wspólnej modlitwy.

2016-08-02 18:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Piotr i Paweł - patroni Diecezji Legnickiej

[ TEMATY ]

Legnica

uroczystość

Monika Łukaszów

Bp Stefan Cichy

Bp Stefan Cichy

W katedrze legnickiej - święto diecezji. Uroczystości odpustowe ku czci jej patronów i patronów Diecezji Legnickiej św. Apostołów Piotra i Pawła, odbyły się w czwartek 29 czerwca, w dzień ich liturgicznego wspomnienia.

Św. Apostołów Piotra i Pawła czci nasza diecezja, od momentu jej ustanowiona przez Ojca Świętego Jana Pawła II, czyli od 25 marca 1992 r. Imiona tych Świętych nosi centralny kościół naszej diecezji - katedra. Jako kościół biskupa diecezjalnego świątynia ta pełni szczególną rolę w życiu wiernych Diecezji Legnickiej. Jest to miejsce, które tętni życiem nie tylko parafialnym, ale również wydarzeniami diecezjalnymi. Szczególną zaś historię pisze ta świątynia od wspomnianego roku 1992, jako kościół katedralny, który podczas swej pielgrzymki do Legnicy, 2 czerwca 1997 r. nawiedził Piotr naszych czasów Ojciec Święty Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Janowice Wielkie

ks. Piotr Suska

ks. Piotr Nowosielski

W pierwszy czwartek miesiąca, 1 grudnia 2022 r., rozeszła się w diecezji wieść, o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu. Ks. Piotr, został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.

Dzień wcześniej (4 grudnia) w godzinach wieczornych, odprawiona została Msza św. żałobna pod przewodnictwem ks. prał. Roberta Kristmana Wikariusza Generalnego, i miało miejsce modlitewne czuwanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję