Reklama

Watykan

Turcja oczekuje od Watykanu ”znaku sympatii”

Turcja liczy na wsparcie Watykanu w swych działaniach przeciwko podejrzanym o wywołanie puczu. „Oczekujemy znaku sympatii” – powiedział ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Mehmet Paçaci w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA 8 sierpnia. Przypomniał, że chodzi o „250 męczenników demokracji”, którzy zginęli dlatego, że przeciwstawili się próbie zamachu stanu.

[ TEMATY ]

Watykan

Turcja

pixabay.com

Dyplomata oświadczył, że szczegółowo poinformował Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej o stanowisku rządu Turcji wobec puczu z 15 lipca. Choć w tej sprawie wypowiedział się też nuncjusz apostolski w Ankarze, to Watykan utrzymuje, że sprawa będzie jeszcze badana.

Pytany, czy w obliczu międzynarodowej krytyki prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana Stolica Apostolska mogłaby pełnić rolę mediatora, amb. Paçaci odpowiedział, że jeśli Watykan chciałby podjąć taką inicjatywę, Turcja powitałaby to z zadowoleniem. Jednocześnie za „błędne i wynikające z zamiarów politycznych” uznał twierdzenia, jakoby jego kraj był skazany na pomoc dyplomatyczną z zagranicy. Wyjaśnił, że chodzi tu jedynie o „lepsze i bardziej obiektywne zrozumienie sytuacji”.

Ambasador odrzucił też twierdzenie, jakoby stosunkowo łagodna reakcja Turcji na wypowiedź papieża o ludobójstwie Ormian była podyktowana rachubami dyplomatycznymi. Zauważył, że wprawdzie Franciszek w swoim przemówieniu w Erywaniu w czerwcu br. „użył słowa «ludobójstwo», to jednak brakuje go w rękopisie papieskiego przemówienia” i odesłał do wcześniej przygotowanej wersji wypowiedzi papieskiej. Rząd turecki musi rozróżniać między „osobistą inicjatywą papieża a polityką Stolicy Apostolskiej” – oświadczył dyplomata.

Reklama

Agencja KNA przypomniała w związku z tym, że Watykan ogłosił pełny tekst przemówienia Franciszka i tam odstąpił on od przygotowanej wcześniej wersji i użył słowa „ludobójstwo”. Po podobnej wypowiedzi papieża przed rokiem Ankara na kilka miesięcy odwołała swego ambasadora z Watykanu.

„Pragniemy mieć nadal w Stolicy Apostolskiej dobrego partnera, niezależnie od tej sprawy” – zapewnił amb. Paçaci. Przypomniał, że „papież jest religijnym zwierzchnikiem 1,2 miliarda katolików, a tym samym postacią dla nas bardzo ważną”, po czym dodał, że również „Turcja jest ważna dla Stolicy Apostolskiej”.

2016-08-07 21:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od 50 lat Stolica Apostolska ma misję przy Radzie Europy

[ TEMATY ]

Watykan

Rada UE

railwayfx/Fotolia

Od 50 lat działa przy Radzie Europy stała misja Stolicy Apostolskiej. Do prac Rady wnosimy głos naszych ekspertów, jesteśmy głosem tych, którzy głosu nie mają – mówi watykański przedstawiciel w Strasburgu ks. Marco Ganci.

Dziś w Strasburgu rozpoczęła się trzydniowa sesja poświęcona wkładowi Stolicy Apostolskiej w dokonania Rady Europy. Przypomina się w szczególności wizytę dwóch papieży: Jana Pawła II w 1988 r. i Franciszka w 2014. Sesja odbywa się pod hasłem „Wspólnie budować Europę”, bo, jak mówi Radiu Watykańskiemu ks. Ganci, jedność Europy musi być dziełem wszystkich, a nie tylko jednej czy drugiej strony.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję