Reklama

Niedziela Legnicka

24 Piesza Pielgrzymka Diecezji Legnickiej

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Legnica

Ks. Piotr Nowosielski

Przewodnicy o swoich grupach

W środę 10 sierpnia zakończyła się 24. Piesza pielgrzymka diecezji legnickiej na Jasną Górę. Przez 9 dni, pokonując niemal 300 km, pątnicy rozważali tajemnicę chrztu, jako źródła miłosierdzia. W tym roku na szlak wybrało się blisko 900 pielgrzymów, głównie młodzież, ale wędrowały też dzieci, całe rodziny i osoby starsze. Najlepiej swoich pielgrzymów znali księża przewodnicy, którzy prezentują swoje grupy.

Grupa 1

Łączyła w sobie pielgrzymów rejonu lubińsko-polkowickiego. Przewodnikiem był ks. Tomasz Hęś, proboszcz z Gwizdanowa. – Grupa ma swój niepowtarzalny klimat i atmosferę i jest dobrze zorganizowaną. W dniu wyjścia liczyła ponad sto osób, a w kolejnych dniach dołączali następni. Grupa młodnieje, są np. 4 rodziny z dziećmi, przeważa też młodzież. Co ciekawe, w tym roku w wędrówce, pojawia się dużo intencji dziękczynnych i z prośbą o dar macierzyństwa – mówi ks. Przewodnik. W swojej parafii został też poproszony o zaniesienie intencji parafian na Jasną Górę, co też skwapliwie uczynił, przy okazji ponosząc trud pielgrzymowania związany z przebiciem 5 pęcherzy na nogach. Ale się nie poddawał. - Pielgrzymka, to przede wszystkim radość, bo to jest spotkanie z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem. Żyjemy tu wiarą, Słowem Bożym i doświadczeniem wspólnoty, znamy się po imieniu, potrafimy tworzyć pozytywne relacje – mówi ks. Tomasz. Grupa zachowywała też łączność z Grupą Duchowego Uczestnictwa, która wspierała ich swoją modlitwą, a pielgrzymi modlili się z nimi np. na żywo, przez zestaw głośnomówiący w czasie, kiedy parafianie zbierali się w kościele. Życzenie, mają jedno: aby to, co dokona się w drodze, zostało potem przeniesione do rodzin, do wspólnot do których pielgrzymi powrócą.

Grupa 2/4

W bieżącym roku, te dwie grupy 2 - jeleniogórska i 4 - legnicka, wyjątkowo wędrowały razem. Połączyła je osoba przewodnika, ks. Mateusza Rycka, który do niedawna pracując w Krzeszowie, był przewodnikiem grupy jeleniogórskiej. Obecnie, od czerwca, jest wikariuszem parafii katedralnej w Legnicy, więc objął również przewodnictwo tej grupy. Pytany o to jak prowadzi się łączone grupy, odpowiada: - Dość ciekawie. Już nawet dorobiliśmy do tego „ideologię”, że skoro mamy 24. Pieszą Pielgrzymkę, to nasza grupa 2+4 doskonale się z tym komponuje. Były trochę obawy, czy jeleniogórzanie i legniczanie będą ze sobą współpracować, ale już po pierwszych dniach marszu było widać, że znaleźli wspólny język i łączy ich wspólna droga. Grupa była dość zróżnicowana. Było w niej kilku księży: ks. Tomasz z Jeleniej Góry, ks. Darek z Legnicy i najstarszy ksiądz-pielgrzym Kazimierz Piwowarczyk (83. l.). Obecni byli też klerycy: Mateusz, Michał i Maciej. Nie brakowało osób starszych i młodszych. Grupa również omadlała intencje przekazane pielgrzymom. Jak przyznawał ks. Przewodnik: - ogłoszenie takiej możliwości w naszych parafiach, spowodowało, że tych intencji jest więcej niż zazwyczaj, dlatego codziennie jest odczytywanych ok. 50, ponieważ zebraliśmy ich około tysiąca. Również wędrujący pielgrzymi, pamiętają o bliskich, którzy zostali w domach, a także cieszymy się, że wspiera nas grupa Duchowego Uczestnictwa i wierzymy, że dzięki temu wędrówka staje się łatwiejsza.

Reklama

Grupa 3

Łączyła w sobie pielgrzymów z rejonu Bolesławca, a jej przewodnikiem był ks. Dawid Kostecki. Mimo że w bieżącym roku nie było tzw. gwiaździstego zejścia grup do Legnicy, to jednak bolesławianie, wyruszyli na szlak dwa dni wcześniej. – Była taka prośba ze strony pielgrzymów – mówił z uśmiechem ks. Dawid –więc można było odmówić ich prośbie? Co ciekawe, choć zbiegały się terminy ŚDM i pielgrzymki, udało się pielgrzymom znaleźć „złoty środek” aby wziąć udział w jednym i drugim wydarzeniu. - Jesteśmy zadowoleni i szczęśliwi, bo jesteśmy jeszcze na fali spotkania z Papieżem. Grupa jest ponad 100. osobowa. Dominuje oczywiście młodzież, ale nie brakuje też dorosłych. Wędrują z nami też np. cztery rodziny z 4. - jak mówimy – bolidami wózkowymi z przodu, gotowymi zawsze prowadzić grupę. Wśród nich, cieszymy się obecnością 9. osobowej rodziny – mówi ks. Dawid. Również w tej grupie funkcjonowała poczta pielgrzymkowa, polegająca na zbieraniu intencji modlitewnych od osób, które same nie mogły wędrować. Ponieważ zebrano ich dużo, trafiły do plecaka, który był niesiony każdego dnia, zarówno z intencjami już odczytanymi, jaki i nowymi. Wszystkie one zostały doniesione na Jasną Górę. Wśród nich, było dużo próśb o zdrowie, ale także znacząco wzrosła liczba intencji dziękczynnych, szczególnie za pojawiające się w rodzinach nowe życia. - Kiedy mówimy o grupie Duchowego Uczestnictwa, to ma się czasem wrażenie, że jest to coś odległego, a my ich odczuwamy, jesteśmy w nieustannej łączności – dodaje ks. Dawid.

Reklama

Grupa 5

Przewodnik grupy, ks. Grzegorz Basara, tak mówił o swojej grupie: - Ogólnie mówimy, że to grupa zgorzelecka. Zazwyczaj wychodziliśmy wcześniej ze Zgorzelca, z kościoła św. Jadwigi, która jest patronką grupy. W tym roku, tak nie było ze względu na niewielki czas między ŚDM a pielgrzymką. Grupa skupia w sobie jednak pielgrzymów z 7 dekanatów: Bogatynia, Węgliniec, Lubań, Gryfów, Leśna, Lwówek Śląski i Zgorzelec. Grupa na początku liczyła ponad 80 osób, ale w kolejnych dniach zaczęły dojeżdżać kolejne osoby. Dla wielu przed wyjściem, była to nieprzespana noc po powrocie ŚDM. Grupa była zróżnicowana od dzieci przez młodzież do dorosłych. – Ale i tak wszyscy mamy po 18 lat – mówił z uśmiechem o uczestnikach ks. przewodnik – nie liczymy wieku, bo młodość ducha nie liczy się latami, ale tym jak się człowiek czuje. Wszyscy czują się młodo, więc dorośli i modlą się i bawią razem z młodszymi. Ks. Grzegorz podkreślał też zdyscyplinowanie grupy, co wynika m.in. z doświadczeń ostatnich 5 lat i wspólnego wędrowania najpierw do Legnicy a potem na Jasną Górę. Stąd ten „trzon” grupy podciągał pozostałych. Wychodzi też doświadczenie służb, dzięki którym wędrowało się łatwiej. W grupie byli także inni księża: ks. Kazimierz ze Zgorzelca („chodzący konfesjonał” – tak określają go pielgrzymi), oraz ks. Piotr z Ruszowa. Wsparciem dla przewodnika były też Siostry Magdalenki: s. Iwona, s. Sylwia i s. Ela oraz kleryk Michał. – To duże wsparcie dla przewodnika, bo samemu świata się nie zbawi, a we wspólnocie można zdziałać o wiele więcej i aranżować tę grupę, aby o wiele łatwiej się szło ku Matce Bożej – mówił ks. Grzegorz. Dla niego to już 13. pielgrzymka. Dlatego w tym roku, podjął decyzję, aby wędrować - co prawda w sandałach – ale boso, trochę w duchu umartwienia.

Reklama

Grupa 6

Ks. Mariusz Jeżewicz SDB – to przewodnik „boskiej”, czyli salezjańskiej grupy, której patronem jest św. Jan Bosko. W grupie było ponad 130 uczestników. Jak zwykle, radością tej grupy łączącej pielgrzymów z parafii salezjańskich, była obecność całych rodzin. – Ale dzieci rosną. Np., jest z nami mama, z dwom córkami, z których jedna jest już na studiach, a druga, będąca najmłodszą naszą uczestniczką, Amelia, która zaczynała pielgrzymowanie jeszcze pod sercem swojej mamy, dlatego mimo że ma 4,5 roku, jest już piąty raz na pielgrzymce – mówi ks. Przewodnik – Jestem dumny ze swej grupy. Pielgrzymi wiedzą, po co idą. Wiedzą, że pielgrzymka to nie rajd, lecz rekolekcje w drodze.

Chwalił też zdyscyplinowanie i mobilizację grupy, szczególnie dbanie o siebie nawzajem i bezpieczeństwo podczas wędrówki szczególnie głównymi drogami. Grupa nie zapominała również o Grupie Duchowego uczestnictwa, dziękując za pamięć o sobie zapewniali też o pamięci modlitewnej za wszystkich wspierających ich duchowo.

Reklama

Grupa 8

To grupa jaworsko-prochowicka, która pielgrzymowała pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Czadowskiego. W tym roku znalazło się w niej 50. uczestników, z najmłodszym 6. letnim Szymonem i najstarszą ponad 70. letnią Siostrą pielgrzymkową, która już po raz 15. wędrowała na Jasną Górę. Generalnie w grupie dominowała młodzież, co sprawiało, że nawet mimo zmęczenia – jak sam to podkreślał – księdzu przewodnikowi maszerowało się lżej. – W ubiegłym roku byłem pierwszy raz przewodnikiem tej grupy, a obecnie po raz drugi – mówi ks. Krzysztof – Myślę, że jest to początek mojej pielgrzymkowej przygody, obojętnie gdzie w przyszłości będę na parafii. Cały czas więc zdobywam szlify przewodnika i nie boję się wyzwań. Szczególnie w tym roku mam intensywny urlop, bo 29 lipca wyjechałem z grupą do Krakowa na ŚDM, a potem powrót, krótka przesiadka w Prochowicach, zabranie torby i 2 sierpnia już wędrowanie z pielgrzymami. Intencje modlitewne które dominowały w tej grupie, to były prośby o zdrowie, o nawrócenie, o uwolnienie z nałogów, wiele też intencji dziękczynnych, w tym za dar chrztu św., czy za urodziny. – Intencje są zróżnicowane. Wszystkie je polecamy w naszej modlitwie, szczególnie różańcowej, pamiętając także o tych, którzy nie mogli w tym roku wędrować z nami, ale zapowiedzieli swoją obecność w ostatnim dniu – dodaje ks. przewodnik.

Grupa 10

Ta Grupa powstała 4 lata temu, zrzesza w sobie pielgrzymów z parafii franciszkańskich i tak jest nazywana. To jedna z liczniejszych grupa, gdyż wędrowało w niej ponad 140 osób. Przewodnikiem był o. Jan Janus OFMConv., proboszcz parafii Św. Jana Chrzciciela w Legnicy. – Wiemy, że jest nas o wiele więcej, mam na myśli tych, którzy sami nie mogąc pielgrzymować, przekazali swoje intencje pielgrzymom i są z nami w ramach duchowego uczestnictwa. Ciekawym pomysłem w tej grupie – zresztą nie jedynym – było przekazanie konkretnej intencji, konkretnej osobie, która mając ją ofoliowaną razem z identyfikatorem, niosła ją ze sobą. W grupie wędrowali też: o. Paweł z Krakowa, o. Piotr z Legnicy, oraz br. Mateusz i br. Łukasz. W bieżącym roku, na trasie pielgrzymkowej w miejscowości Pokój, zaplanowano modlitwę o pokój i ustanie terroryzmu w świecie, za przyczyną braci męczenników z Peru - bł. o. Michała i bł. o. Zbigniewa. Poprzedzona ona została konferencjami wygłoszonymi podczas wędrówki przez o. Jana w poszczególnych grupach. Podczas nabożeństwa o. Franciszkanie na ręce przewodników przekazali różańce z relikwiami błogosławionych. A dlaczego taka szczególna intencja była związana z tą modlitwą? - To nabożeństwo ma powiedzieć o pięknej inicjatywie ludzi świeckich z różnych stron świata, gdyż w roku, w którym wydarzyły się ataki terrorystyczne, w tym roku zostali beatyfikowani bracia w Peru. Zaczęli być oni kojarzeni z ludźmi pokrzywdzonymi w wyniku takich ataków i zaczęli się modlić przez ich wstawiennictwo w takiej intencji – mówi o. Jan – Oczywiście chodzi nie tylko o to by nie było wojen, ale żeby wśród ludzi był obecny duch Chrystusowy, którego owocem jest pokój. Jak co roku, wsparciem dla pielgrzymów była powołana specjalna grupa techniczna, która dbała o ich podstawowe potrzeby.

Zapraszamy też na strony diecezjalnego Radia Plus Legnica (www.legnica.fm) zawierające bogaty materiał foto, audio i video z tegorocznej pielgrzymki.

2016-08-10 09:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: pielgrzymi modlą się za ofiary trzęsienia ziemi we Włoszech

[ TEMATY ]

modlitwa

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Uczestnicy pieszych pielgrzymek pamiętają o poszkodowanych w trzęsieniu ziemi we Włoszech. Ks. Zygmunt Ogórek, przewodnik grupy 12-tej tarnowskiej pielgrzymki zapewnił, że pątnicy zawsze niosą ze sobą „wszystkie ważne dla człowieka sprawy”.

- Wiadomo, że na pielgrzymce mamy ograniczony dostęp do mediów, ale kiedy tylko dowiedzieliśmy się o tej tragedii rozpoczęliśmy naszą modlitwę – powiedział ks. Przewodnik. Dodał, że intencje poszkodowanych, tych którzy ucierpieli w tym kataklizmie zanoszone były podczas różańca, nowenny do Matki Bożej Częstochowskiej czy podczas wieczornego Apelu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję