Reklama

Polska

Abp Hoser: największym bogactwem Caritas są ludzie, którzy ją tworzą

Największym bogactwem Caritas są ludzie, którzy ją tworzą. O tego jacy oni są zależy skuteczność jej apostolskiej działalności - podkreślił abp Henryk Hoser. Bp warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w siedzibie diecezjalnej Caritas w czasie której nastąpiło oficjalne przekazanie władzy nowemu dyrektorowi ks. Kamilowi Chojnackiemu. Zastąpił on na tym stanowisku ks. Dariusza Marczaka, który był dyr. instytucji przez ostatnie dziewięć lat.

[ TEMATY ]

Warszawa

Caritas

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

W homilii abp Hoser przypomniał cele i zadania stojące przed diecezjalną instytucją charytatywną. - Nie tylko skupia ona trzy stany Kościoła, a więc kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich ale również realizuje jego główne funkcje jakimi są liturgiczna, martyria oraz diakonia – powiedział kaznodzieja. Przestrzegając przy tym przed sprowadzaniem działalności Caritas jedynie do działalności humanitarnej. - Nie możemy więc ograniczać się do tzw. ‘posługi stołu’. Każdy kto jest zaangażowany w posługę najuboższym musi być również wiernym świadkiem Jezusa Chrystusa, który nie cofa się przed zagrożeniami czy trudnościami – podkreślił bp warszawsko-praski. Przestrzegł przy tym przed idolatrią pieniędzy, która zdominowała współczesny świata.

Przywołując słowa św. Wawrzyńca abp Hoser nazwał pracowników Caritas największym bogactwem instytucji. – Jaka jest jej jakość w dużej mierze nie zależy od środków materialnych jakimi dysponuje, ale od ludzi którzy ją tworzą. Dobra materialne będą nam bowiem dane w miarę jak będziemy służyć Bogu czyli iść tam gdzie On nas posyła – zapewniał duchowny.

Podkreślił, że praca w diecezjalnej Caritas jest misją, stąd ważna jest motywacja tych którzy chcą pomagać innym. – Jeżeli ma ona charakter afektywny, a nie jest motywacją woli, która stawia czoło wszystkim trudnościom i przeszkodom, które są zarówno w nas jak i poza nami, wówczas nie jesteśmy zdolni nieść pomoc innym przez dłuższy czas. W związku z tym trzeba nieustannie pytać się o motywację. – Dlaczego jesteśmy gotowi pracować dla innych? – zachęcał.

Mówiąc o wymiarze duchowym niesienia pomocy potrzebującym abp Hoser wskazał na Eucharystię. – Uczy nas ona, że dzieła miłosierdzia dokonują się kosztem ofiary z nas samych. Ten kto nie chce dać czegoś z siebie innym, ten nie nadaje się do pracy w Caritas – oświadczył bp warszawsko-praski.

Reklama

Na zakończenie abp Hoser podziękowała byłem dyr. za jego oddanie i posługę w diecezjalnej instytucji. Złożył również życzenia ks. Kamilowi Chojnackiemu, który objął funkcję nowe dyrektora diecezjalnej Caritas. Wyraził przy tym nadzieję na dynamiczny rozwój szkolnych i parafialnych Kół Caritas, które mają szansę docierania do ukrytych obszarów ludzkiej biedy. – Jest wielu ludzi którzy potrzebują naszej pomocy ale o nią nie proszą. Często są to osoby starsze, samotne, zamknięte w swoich domach. Także oni potrzebują naszego zainteresowania i konkretnego wsparcia – powiedział bp warszawsko-praski.

Na zakończenie liturgii ordynariusz poświęcił nowy sztandar diecezjalnej Caritas.

Nowym dyr. Caritas został mianowany ks. Kamil Chojnacki. Święcenia przyjął on 3 czerwca 2006 r. z rąk abp Sławoja Leszka Głodzia. Z wykształcenia jest magistrem ekonomii po SGH, i magistrem PWTW. Ukończył również studia podyplomowe na Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu, oraz studia doktoranckie w Kolegium Gospodarki Światowej, SGH, oraz studia doktoranckie, Kolegium Ekonomiczno-Społecznego, SGH. W latach 2006  –  2008 był ekonomem diecezjalny. W tym czasie był również dyrektorem administracyjnym Domu Księzy Emerytów im Kard Kakowskiego i dyrektorem administracyjnym Radia Warszawa.

2016-08-12 18:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza Festiwal Nauki w Warszawie

Ruszył 24. Festiwal Nauki w Warszawie, obejmujący ponad 250 wydarzeń stacjonarnych i online. Podczas debat głównych naukowcy będą rozważać m.in. to, czy komputer kwantowy jest nowym kamieniem filozoficznym i rozmawiać o następnej pandemii po COVID-19.

Debaty główne z udziałem publiczności odbędą się na Krakowskim Przedmieściu 26/28 i będą transmitowane na żywo na kanale YouTube Uniwersytetu Warszawskiego. Wyjątkiem będzie debata na temat zagrożenia, które nadejdzie po obecnej pandemii, która będzie w całości prowadzona online na kanale COVID.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości Kresowe w Łężycy

2022-10-03 09:49

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Zielona Góra‑Łężyca

Uroczystości Kresowe

Marek Budniak

W Zielonej Górze – Łężycy 2 października odbyły się XIV Uroczystości Kresowe. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

W programie znalazła się m.in. wystawa kresowych pamiątek w towarowym wagonie kolejowym, który jest stałym eksponatem muzealnym w Łężycy. Odbył się koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu wokalnego „Nasza Łężyca”. Najważniejsze punkty programu to: Msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego oraz tzw. „operacji polskiej”, której wykonawcą w latach 1937-1938 było sowieckie NKWD oraz uroczystość, z ceremoniałem wojskowym, przy Mauzoleum Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Mszę św. celebrował Ksiądz Biskup Adrian Put w asyście Księdza Proboszcza Zygmunta Zimnawoda, Księdza Dziekana Jana Pawlaka, Księdza Kapelana Kresowiaków Zbigniewa Dymitruka. Homilię wygłosił Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który najpierw przypomniał męczeństwo św. Andrzeja Boboli, następnie wielkie cierpienie Polaków - ofiar nacjonalistów ukraińskich oraz odniósł się do tego co dzisiaj przeżywa naród ukraiński i jak ważne i potrzebne jest niesienie im pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Klerycy zainaugurowali nowy rok akademicki

2022-10-03 15:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rozpoczął się 202. rok akademicki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję