Reklama

Polska

Bp Czaja do pielgrzymów: musimy spotykać się w wierze

„Zanim pójdziemy głosić Jezusa w misji ad gentes, to najpierw musimy się spotykać w wierze” – powiedział bp Andrzej Czaja do pielgrzymów 15 sierpnia w Kamieniu Śląskim. W tegorocznej jubileuszowej 40. pieszej pielgrzymce opolskiej na Jasną Górę idzie ponad 1300 osób.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem kaznodziei, u podstaw hymnu uwielbienia „Magnificat”, które sprawia, że Bóg króluje w sercu Maryi odtąd już stale, jest spotkanie. „Pierwsze spotkanie Maryi z Elżbietą spowodowało, że poruszyło się dzieciątko w jej łonie. Taki jest owoc spotkania człowieka z człowiekiem, coś się porusza, coś się budzi. Duch Święty wypełnia spotkanie, jeśli się spotyka dwóch ludzi wierzących w Boga” – zaznaczył.

Opolski biskup nawiązał też do listu św. Pawła do Rzymian, w którym apostoł pisze, że wszyscy chrześcijanie mają szczególny charyzmat budującego spotkania w wierze. „Spotykają się ludzie i dzielą Bogiem, którego w sobie mają. Boży Duch działa. Kształtuje się wspólnota radości, pokoju i miłości. Tego doświadczyliśmy w czasie Dni w Diecezjach oraz w Krakowie. Chciejmy to doświadczenie budowania Bożego świata pośród nas rozwijać” – zachęcał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Czaja był pod wrażeniem, że w czasie różnych spotkań z młodzieżą z całego świata, ludzie odkrywali wielki potencjał dobra w sobie. „Ten Boży świat, który jest w nas od chrztu został poruszony. Światowe Dni Młodzieży pokazały, jak prosto zobaczyć, doświadczyć, przeżywać Boga obecnego pośród nas. Ale trzeba pójść z pośpiechem, bez ociągania do Boga i drugiego człowieka!” – wzywał.

„My chrześcijanie – mówił bp Czaja – musimy umieć się dzielić wiarą i przeżywać ją tak, aby odkrywać Boga, doświadczać Go, Nim się rozradować, z Niego zaczerpnąć pokój. Papież wyraźnie powiedział, że to możliwe, tylko trzeba zostawić kanapę i ekran telefonów, komputerów, etc. Spotkanie prawdziwe nie znosi szyby. Trzeba wyjść i spotkać się, usiąść razem. Tu jest ważny każdy szczegół, spojrzenie, dotyk, uśmiech, słowo. Tego nie przekażemy na nośnikach. Widzieć przez szybę, to nie jest to samo!” – podkreślił.

Ordynariusz diecezji opolskiej przestrzegał, aby zdobycze techniki nie zniewalały użytkowników poprzez niewłaściwe korzystanie z nich, ale im służyły. „Kiedy przesiadujemy całymi dniami przed tymi ekranami, to wchodzimy coraz bardziej w świat wirtualny, a pozostawiamy realny. Coraz gorzej widzimy, coraz słabszy jest kontakt z człowiekiem żyjącym tuż obok, nieraz ze współmałżonkiem, dzieckiem, rodzicem” – stwierdził.

Reklama

„A kanapa też ma służyć, bo odpocząć trzeba” – przyznał hierarcha. „Nie możemy jednak dopuścić do tego, by kanapa pielęgnowała wygodny styl życia, wygodnictwo, które nas zatrzyma i zamknie na drugiego człowieka. W spotkaniu z drugim dzieją się rzeczy wielkie!” – zaznaczył.

Jubileuszowej 40. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę towarzyszy hasło „Od źródeł chrztu i miłosierdzia do nowego życia”. Tematyka jest połączeniem myśli przewodniej programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2016 „Nowe życie w Chrystusie” z Jubileuszem 1050-lecie Chrztu Polski oraz Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia.

Piesza Pielgrzymka Opolska składa się z kilku strumieni. 14 sierpnia pątnicy wyruszyli z Nysy, 15 sierpnia z Opola, Raciborza i Głubczyc, a 16 sierpnia z Kluczborka.

26 grup pątników spotka się w Częstochowie w sobotę 20 sierpnia, gdzie o godz. 11.00 wraz z bp. Andrzejem Czają będą dziękować podczas uroczystej Mszy św. na błoniach przed jasnogórskim szczytem. Transmisji będzie można posłuchać na falach diecezjalnego Radia Doxa.

Szczegółowe informacje oraz relacje i zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej: www.pielgrzymka-opolska.pl

2016-08-16 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Jasnej Górze rozpoczął się tzw. trzeci szczyt pielgrzymkowy

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

W czwartym dniu nowenny przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę docierają kolejne duże grupy pielgrzymkowe. Rozpoczyna się już tzw. trzeci szczyt. Pielgrzymki wciąż są dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży i Chrzest Polski. Widać w nich wielkie ożywienie wiary, miłości do Ojczyzny a także otwarcie serc na intencje Kościoła powszechnego.

Pielgrzymi z diecezji opolskiej przyszli już po raz 40. W drodze modlili się także o pokój na świecie. - Każdy, kto obserwuje sytuację na świecie na pewno takie intencje też niósł w swoim sercu, ale też pokój w naszych rodzinach, w naszym życiu zawodowym, prywatnym też, od tego się zaczyna. Jeśli będzie troska o to, to potem też będzie pokój na świecie - powiedział jeden z uczestników pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję